Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Myślę, że nic nie trzeba pisać bo praktycznie wszystko już zostało napisane, powiedziane, jest dostępne jeżeli nie w opracowaniach naukowych to we wszelakich źródłach historycznych.

Człowiek jest najbardziej krwiożerczym i ekspansywnym gatunkiem jaki kiedykolwiek powstał w drodze ewolucji świata żywego i jest dla niego zagrożeniem, którego skala jest porównywalna z epizodami wielkich wymierań, których - przyjmijmy dla uproszczenia 600 mln lat historii było 5.

Na szczęście człowiek jako taki jest na tyle głupim gatunkiem, że sam się stosunkowo szybko załatwi bo nie zna granic zawłaszczenia przestrzeni życiowej a kieruje się pobudkami zupełnie irracjonalnymi, nie mającymi nie wspólnego z samoregulującym się mechanizmem jaki jest biosfera.

Pozdrowienia

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Myślę, że nic nie trzeba pisać bo praktycznie wszystko już zostało napisane, powiedziane, jest dostępne jeżeli nie w opracowaniach naukowych to we wszelakich źródłach historycznych.

Człowiek jest najbardziej krwiożerczym i ekspansywnym gatunkiem jaki kiedykolwiek powstał w drodze ewolucji świata żywego i jest dla niego zagrożeniem, którego skala jest porównywalna z epizodami wielkich wymierań, których - przyjmijmy dla uproszczenia 600 mln lat historii było 5.

Na szczęście człowiek jako taki jest na tyle głupim gatunkiem, że sam się stosunkowo szybko załatwi bo nie zna granic zawłaszczenia przestrzeni życiowej a kieruje się pobudkami zupełnie irracjonalnymi, nie mającymi nie wspólnego z samoregulującym się mechanizmem jaki jest biosfera.

Pozdrowienia

Obyś nie miał racji. Jeśli jednak jakoś tam sprawdzą się Twoje słowa, ze szkodą którą wyrządzą ludzie, będą musieli żyć ci, którzy wówczas będą żyć. Więc mnie to tak obchodzi jak to, po ile będzie chleb i  jak wysokie podatki będą  obowiązywały np w 2200r. Martwi mnie natomiast brak dostrzegania u niektórych np korelacji pomiędzy rykiem silnika kogoś tam na zawodach, szczególnie rozgrywanych w górach, a rykiem silnika samolotu którym leci na wczasy.  Brak dostrzegania związku z jazdą na rowerze, dajmy na to 3000 km,   z potrzebą ogrzania domu. No bo dla niektórych jazda 3000 km jest zbędna i  wymaga dodatkowej energii aby odżywić rowerzystę, że o produkcji CO2 z tym związaną już nie wspomnę, która będzie porównywalna z ilościa energii i CO2 związaną z ogrzewaniem domu. No ale "moja chata z kraja" a i "koszula blizsza ciału". Tak więc racjonalne postępowanie z korzystania ze środowiska i jego obciażenie jest jak najbardziej pożądane, no ale chyba bardziej pożądana jest edukacja ludzi. No bo inaczej to pozostaje nam tylko ustanowienie systemu kar i zapędzenie ludzi jak baranów, co już dziś się dzieje, choćby obserwując działania związane z węglem czy zakazem produkcji  plastykowych patyczków do uszu. PS. działalność inwestycyjna człowieka doprowadziła do powstania zbiornika Solina w Bieszczadach. Jak taką działalność ocenić? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bumer napisał:

Więc mnie to tak obchodzi jak to, po ile będzie chleb i  jak wysokie podatki będą  obowiązywały np w 2200r.

Po nas choćby potop...narracja Madame de Pompadour a i teraz popularna  niezwykle w pewnych "brudnych" kręgach .... serio wyznajesz podobną filozofie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lexi napisał:

Po nas choćby potop...narracja Madame de Pompadour a i teraz popularna  niezwykle w pewnych "brudnych" kręgach .... serio wyznajesz podobną filozofie?

Nie! To chyba jasne dla każdego myślącego człowieka. Natomiast nie zamierzam dla przyszłości świata zrezygnować z lotów samolotami czy z jedzenia np. rosółków. Nie zamierzam zrywać asfaltów z dróg po których zamierzam śmigać wedle swoich potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Bumer napisał:

Natomiast nie zamierzam dla przyszłości świata zrezygnować z lotów samolotami czy z jedzenia np. rosółków. Nie zamierzam zrywać asfaltów z dróg po których zamierzam śmigać wedle swoich potrzeb. 

Ale przecież nikt Ci nie zabiera asfaltu który masz dlaczego wiec chcesz innym wyasfaltować resztkę trawy po której czasem chcą pochodzić niekoniecznie wdychając zapach benzyny? Twój sport jest lepszy niż mój? 

Oczywiście możesz się z tym nie zgodzić ale czy Ci się nie wydaje ze słowo "balans" jest kluczowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2021 o 16:44, marionen napisał:

O, to to to. Popieram Ciebie stanowczo. Masz całkowitą rację. Najgorsze co może spotkać góry to skiturowcy. Ja najczęściej chodzę w Karkonoszach, Sowich, Wałbrzyskich, Izerach, Jesenikach, czasami i o Tatry zahaczę. Za każdym razem w ciągu dnia spotykam co najmniej kilku kolejnych turujących (przyznaję, że często wybieram nieoczywiste trasy), skiturowców może być nawet sporo więcej. W Tatrach to nawet kilkunastu, na dzień spotykałem. Gorszej hołoty w górach nie znajdziesz, prawdziwa dzicz, z całą pewnością to potomkowie Wandalów, Hunów, Gotów itp. Jak nic nie zrobimy to te wielkie hordy skiturowców zniszczą góry w ciągu kilku najbliższych lat. Najgorsi są ci co dużo ważą ( tych jest mało - wgniatają nartami ten śnieg w każdą szczelinę, miażdżąc systematycznie skały) i ci profi szybcy i na wąskich nartach, przemierzając wielkie przestrzenie w szybkim tempie, powodując nawet większe zniszczenia jak grubasy. Przy zjazdach to już w ogóle przekopują całe masy śniegu i jeszcze lawiny spuszczają. Mam nadzieję, że obecny lub przyszły rząd zrobi z nimi porządek, uchwali jakiś przepis zezwalający lub zmuszający myśliwych do odstrzału skiturowców. KPN , TOPR, GOPR i TPN mógłby na przykład wypłacać wysokie profity (zwłaszcza za grubasów i profi) np. 3 czy 4 tysiące od łba. Ja często chodzę o dziwnych porach (noc, blady świt), co prawda wtedy nikogo nie spotykam na nartach, ale z całą pewnością jestem winny śmierci wielu tysięcy (może nawet setek tysięcy) zwierzyny, sokołów wędrownych, cietrzewi, świstaków, itd., roślin (duszone śniegiem). Za takiego odstrzelonego w nocy czy o brzasku, proponuję nagroda podwójna lub potrójna.

Pozdrawiam.

Nie wiem czym sobie zasłużyłem że napisałeś długą ripostę:;)

Chyba prowokacja mi wyszła:;)

Ale z drugiej strony, zamknięcie gór na wyciągi bo parę hektarów lasu będzie pod trasy wycięte. Na tych paru hektarach tysiące ludzi będzie miało radość zażyć zdrowego wysiłku i podziwiać widoki i mimo wszystko obcować z przyrodą. W lecie są porobione szlaki turystyczne. Ale poza tymi wydzielonymi szlakami reszta jest zostawiona do "łona natury". Ale chodzący na szagę przez stoki i dzikie ostępy wielbiciele skiturów niekoniecznie będą kozicom służyć. A może czas najwyższy wytyczyć "ścieżki" dla ich "samotnych" górskich spacerów? Wiem, wiem, ale wtedy to już nie będą prawdziwe skitury:;) 

Ale spoko, i tak Ci ich zazdroszczę:;)

Podsumowując, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak górska kwadratura koła, nie do rozwiązania:;) Ale o czymś w te gorące dni trzeba dyskutować:;) Oby do pierwszych opadów śniegu:;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko jedno zdanie. Dobrozmianowcy wycinają teraz lasy na potęgę, również w górach.

Wprawdzie nikt się o tym nawet nie zająknął, to ja teraz będę pierwszy. Śmiem twierdzić że to jest dużo większa szkoda niż całe nasze narciarsko - turystyczne środowisko. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Lanovky.sk piszą o kolei nad Soliną.

Uwaga! Kolej będzie nienarciaska - jest tylko turystyczna.

Ciekawe są parametry:
"Dolná stanica sa bude nachádzať v nadmorskej výške približne 460 metrov, v blízkosti cestnej komunikácie č. 895, neďaleko západného portálu hrádze. Horná stanica sa bude nachádzať na vrchole Javor v nadmorskej výške približne 576 metrov. Celková dĺžka lanovej dráhy bude približne 1540 metrov pri prevýšení 116 metrov. Prepravná kapacita lanovej dráhy má byť 1200 osôb za hodinu."

Doppelmayr stavia kabínkovú lanovku neďaleko Medzilaboriec - LANOVKY.sk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2021 o 12:04, Narciarz ze Śląska napisał:

Lanovky.sk piszą o kolei nad Soliną.

Uwaga! Kolej będzie nienarciaska - jest tylko turystyczna.

Ciekawe są parametry:
"Dolná stanica sa bude nachádzať v nadmorskej výške približne 460 metrov, v blízkosti cestnej komunikácie č. 895, neďaleko západného portálu hrádze. Horná stanica sa bude nachádzať na vrchole Javor v nadmorskej výške približne 576 metrov. Celková dĺžka lanovej dráhy bude približne 1540 metrov pri prevýšení 116 metrov. Prepravná kapacita lanovej dráhy má byť 1200 osôb za hodinu."

Doppelmayr stavia kabínkovú lanovku neďaleko Medzilaboriec - LANOVKY.sk

Inwestycja propagandowa.

Czy część postów z tego wątku nie została wycięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dla odmiany w dyskusji, nowa inwestycja w Bieszczadach info z lokalnej gazety.

 

W Wańkowej w Bieszczadach gmina Olszanica buduje Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu "Bieszczad-ski". Koszt inwestycji to ponad 20 milionów złotych.

Projekt Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu "Bieszczad-ski" został wpisany do rządowego "Programu dla Bieszczad", jako przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla rozwoju całego regionu. Nowoczesny ośrodek narciarski wraz z atrakcjami w sezonie letnim zmieni nie tylko oblicze gminy Olszanica, ale także całego regionu Bieszczad.

Kolej linowa z czteroosobowymi siedzeniami będzie miała ponad 900 metrów długości, a główna trasa zjazdowa w linii prostej ponad 1200 metrów. Powstanie też dodatkowy wyciąg talerzykowy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z cyklu fantazje w Piwnicznej-Zdroju 

Niekończąca się opowieść o Kicarzu. Rozdział kolejny. 
Czego już tam miało nie być?

Projekty, wizualizacje, walki po sądach, wycinki, transformacje stoku, niedokończona budowa, przejęcia inwestycji, wielkie niewiadome...

Teraz kolejne nowości, inny właściciel ze zmodyfikowanym pomysłem niż dotychczasowe.
Nie uwierzę w powstanie stacji póki nie będę jechać wyciągiem z przymiętymi nartami...

https://nieruchomosci.wprost.pl/wiadomosci/10482464/luksusowy-kompleks-sportowo-rekreacyjny-w-dolinie-popradu-nowa-inwestycja-il-capital.html

W tekście widoczny błąd "2 kilometrowy stok" nie dwu bo jedno, chyba że liczyli wszystkie stoki bo jeszcze jeden na inną stronę miał pierwotnie powstać plus pewnie jakiś szkoleniowy. 

1775894453_Kicarz1.thumb.png.43302df59991694a9391d63291304e2e.png

611834510_Kicarz2.thumb.png.a75f346b56f2bbf3b47d02f1f6c39ba2.png

1308058717_Kicarz3.thumb.png.9307f9cc36bed0db909bfc517f798574.png

1226261701_Kicarz4.thumb.png.3a13b8cccb2773e8599af011d84a3685.png

1338346235_Kicarz5.thumb.png.db5fd0ab0b143e08675ec1e0298a9562.png

1541546798_Kicarz6.thumb.png.1510f0d4ff404477ae30224bdb0de219.png

497730754_Kicarz7.thumb.png.f7cddcc32b82fdbcc96a72a7d176e1b8.png


Całość broszury: https://lukasik-capital.com/wp-content/uploads/2021/03/PIWNICZNA-ZDROJ_BROSZURA_210315.pdf
 


Podaję linki do postów z forum gdzie pisałem relację z aktualnych postępów z budowy sprzed 3 lat.
 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam,jakim językiem jest to napisane,to coś mi mówi,że będzie z tego tzw."damski h..."

Wciskacze kitu mają swój specyficzny żargon,po którym ich rozpoznacie.

W tle oczywiście jakiś pomysł na wyciągnięcie kasy skądś, gdzie leży bezpańska i się marnuje,materializacja inwestycji wystarczy w drodze wizualizacji...

Podobny wizjoner,autochton z moich stron,prawie zrealizował swoje wizje stacji narciarskich w Beskidzie Niskim i górach Lubelszczyzny.Może to jakiś zstępny?Poczytajcie,bo naprawdę warto,jeśli ktoś jeszcze nie czytał,a chciałby na przykład w ten biznes zainwestować...  http://www.antonibara.pl/

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie warunki jak an ilustracjach będą w tym ośrodku raz na Ruski rok. Na górce dochodzącej do wysokości 703 m n.p.m. nie można zbudować stoku o alpejskich parametrach. Tekst "To będzie kompleks w stylu alpejskim i na alpejskim poziomie tras u nas w kraju." jest raczej dla naiwaniaków z nizin. Moim zdaniem, tu chodzi o to, aby sprzedawać apartamenty. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Honza napisał:

Takie warunki jak an ilustracjach będą w tym ośrodku raz na Ruski rok. Na górce dochodzącej do wysokości 703 m n.p.m. nie można zbudować stoku o alpejskich parametrach. Tekst "To będzie kompleks w stylu alpejskim i na alpejskim poziomie tras u nas w kraju." jest raczej dla naiwaniaków z nizin. Moim zdaniem, tu chodzi o to, aby sprzedawać apartamenty. 

Będzie lepiej niż w takich Myślenicach, bo troche wyżej i w środku pasma górskiego, ale bez dobrego naśnieżania się nie obejdzie. Stacja się nada na ferie czy na sylwestra dla mniej wprawionych narciarzy, ściagnie ludzi do miejscowości i taka jest jej rola. Nikt tu raczej nie zakłada konkurencji dla Szczyrku czy Kasprowego. 

 

Żeby zrobić długo dzialajacy ośrodek i mających dużo tras to musisz mieć góry z 1200 m.n.p.m. A na takich porobili wszędzie Naturę 2000. Zostaje tylko modernizacja i rozbudowa tego co już jest. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie no, tam jest "kraina śniegu" - bp głęboko w górach. Ze wspomaganiem (a inaczej się nie da, musi być morze armat) śnieg będzie. Ale to nie główny problem, w każdym razie niejedyny. Padła Sucha Dolina, padły Dwie Doliny, nie ma niczego w miarę sensownego w okolicy, poza w zasadzie jednym stokiem Wierchomli i jednym stokiem w Rytrze, gdzie też chyba nie ma kolejek na pół godziny, o ile się nie mylę...

Nie wiem, nie widzę wielkiego sensu ekonomicznego, może jednak ktoś liczy inaczej, a może (o czym ktoś pisał) liczy na kasę publiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ski89 napisał:

Wiadomo coś w kwestii rozwoju Szczyrku? Sporo było słychać o kolejnych krokach TMR, a teraz cisza. Była też mowa o gondoli, parkingu i nowej trasie ze Skrzycznego w okolice wjazdu do Szczyrku - też cisza.
 

Gondola i parking to inwestycja COS, a nie TMR. Z tego co wiem, to jak najbardziej w planach. Niestety i celowo nie będzie tam trasy narciarskiej, choć będzie możliwość zjazdu na dół nartostradą. Idea jest bowiem taka, że ma to być miejsce do zostawienia samochodu i dostania się gondolą do ośrodka. Trasa narciarska z kolei spowodowałaby powstanie ruchu osób, które równocześnie tą gondolą jeździłyby góra-dół. Nie wiem jak dalece obecnie jest ta kwestia w procesie planowania, ale wiem z pierwszej ręki, od poważnej osoby w COS (nie będę wchodził w szczegóły), że ta gondola i parking, to jest coś co ma się wydarzyć, a nie jest jakąś prasową mrzonką.

Nie mam natomiast odsłuchu z TMR, więc trudno mi powiedzieć co tam się ma dziać, ale lockdown nie wpłynął jakąś rewelacyjnie zapewne na pomysły inwestowania, choć np. w takiej Jasnej nowa gondola powstaje; został też kupiony jakiś mini-ON w Alpach, ale to już tematy poza Szczyrkiem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lockdown wpłynął istotnie: nikt normalny nie wyłoży kasy, jak nie wie, co będzie dalej.
Inwestycje realizowane to inwestycje rozpoczęte (zwłaszcza w kwestiach formalnych: pozwolenia, finansowanie) wcześniej. Może tylko pojawią się "okazje" - bankrutujące niezłe ośrodki do kupienia za grosze.

Jeśli będzie kolejny lockdown, albo jakieś dzielenie (czytaj: ograniczenie) narciarzy, będzie przez lata jeszcze gorzej: nie będzie inwestycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, korylcio napisał:

Wańkowa-ski (Bieszczad-ski)

https://pl.mapy.cz/s/ferusejeve
GMINA OLSZANICA. To jedno z zadań w ramach projektu „Bieszczad-ski - rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju Gminy Olszanica”.

Cała inwestycja podzielona została na pięć zadań. Na razie Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury Gminy Olszanica PRI Sp. z o.o. rozpoczęło poszukiwanie wykonawców.

Część pierwsza zamówienia, to - „Budowa kolei linowej wraz z niezbędną do jej prawidłowego funkcjonowania infrastrukturą towarzyszącą oraz budynków obsługi przy dolnej i górnej stacji, stanowiących jej zaplecze funkcjonalne”.

W ramach tego zadania powstać ma więc kompletna kolej krzesełkowa, jednolinowa z czteromiejscowymi krzesłami, o długości ponad 950 m. Różnica poziomów wyniesie 211 m. Kolejka będzie wyposażona w przenośnik taśmowy, ułatwiający wsiadanie, bramki taktujące, które powodują, że narciarze i inni pasażerowie wpuszczani są w odpowiednich przedziałach czasowych. Zbudowane zostaną również budynki obsługi (tzw. sterówki) przy dolnej i górnej stacji kolei linowej oraz perony do wsiadania i wysiadania pasażerów.

Druga część zamówienia, to z kolei - „Budowa systemu naśnieżania stoku”. Będzie się składał m. in. z pompowni niskiego ciśnienia, kontenerowej pompowni wysokiego ciśnienia, studni hydrantowej, specjalnych filtrów i rurociągów oraz systemu komunikacji między armatką i pompowniami.

Część trzecia zamówienia - "Budowa wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budową stawu i przebudową linii SN". Tu zakres planowanych robót obejmuje m.in.: budowę samego budynku, wykonanie dojazdu, chodników i miejsc postojowych, kanalizacji sanitarnej, wykonanie odwiertów pod pompy ciepła,

Powstanie również narciarska infrastruktura dla początkujących narciarzy.

Część czwarta zamówienia - „Rozbudowa, nadbudowa i przebudowa części budynku użyteczności publicznej na budynek hotelowy "Wańkowa SKI" wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz przebudowa budynku stołówki szkolnej na budynek usługowy CIS”. Przy obiekcie powstanie też duży plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i sieć alejek spacerowych.

Część  piąta w ramach całej inwestycji, to „Remont zabytkowego kościoła w Wańkowej”.

Edytowane przez surfing
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, korylcio napisał:

Przy okazji wycieczki rowerowej zajrzałem co się dzieje w Wańkowa-ski (Bieszczad-ski). Przygotowane kanapy do zawieszenia, rzekomo wyciąg ma być gotowy we wrześniu. Trasa 1200m, w rzeczywistości wygląda na 800-900m i niezbyt stromo.

Po zdjęciach to takie Małe Ciche 2.0, może górna część trochę ciekawsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...