Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Bończa

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy pojeździmy w tym sezonie na Kasprowym. Jak na razie widoki są marne. Zapowiadane opady śniegu nie dotarły jeszcze w Tatry. Jest tam ok. 45 cm śniegu, co jak wiadomo jest za małą ilością.

Trzeba przyznać, że PKL chciał polepszyć nam warunki, ale:

"PKL chciałyby mieć gwarancję dobrych warunków śniegowym na Kasprowym Wierchu. Dlatego firma zwróciła się jeszcze przed sezonem zimowym do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego o zgodę na sztuczne naśnieżanie tatrzańskich stoków i zawężanie obszaru objętego ścisłą ochroną przyrody. Rada naukowa TPN-u negatywnie zaopiniowała te wnioski, a dyrekcja parku odrzuciła takie pomysły.

- Ochrona przyrody jest najważniejszym zadaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego nie może być zgody na nowe inwestycje narciarskie w Tatrach - argumentuje Paweł Skawiński, dyrektor TPN-u.

Polskim Kolejom Linowym pozostaje więc cierpliwe oczekiwanie na naturalne opady. Nie przeszkadza to w kursowaniu kolejki na Kasprowy według rozkładu jazdy dla narciarzy. Na Kasprowym Wierchu trwa narciarska fikcja.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków"

Tak więc jest "szansa" w tym sezonie dla ekologów, że będą w pełni usatysfakcjonowani, ponieważ narciarze poza nielicznymi, nie pojawią się na Górze. Nie pamiętam takiego sezonu!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Michał :) - wszystko się trochę zmienia, vide ostatnie bezśnieżne Święta w górach, więc może się okazać, że ten oczekiwany śnieg nie spadnie. Nawiasem mówiąc może przydałaby się taka sytuacja, bo trzeba by było przykładem Słowacji rozwiązać problem sztucznego naśnieżania w Tatrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe/stare informacje

Ten teren był już w poprzednich sezonach udostępniany narciarzom, ale teraz mamy jakąś oficjalną deklarację TPN:

"Powstanie strefa dla tzw. freestyle'owców. Narciarze będą mogli szusować po białym puchu.

Tatrzański Park Narodowy idzie na ustępstwa narciarzom. Chce na Kasprowym Wierchu wydzielić trasy dla osób, które preferują jazdę po nieprzygotowanym terenie, tzw. freestyle'owcom. Do tej pory jazda w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym odbywała się jedynie po wyznaczonej, przygotowanej i ubitej przez ratraki trasie.

Przyrodnicy chcą, aby już tej zimy zarówno w Kotle Gąsienicowym, jak i w Kotle Goryczkowym wydzielić część tras dla freestyle'owców. Park zapewnia, że ma już przygotowany dokładny plan i jeśli tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu, od razu będzie można wprowadzić modyfikację tras.

- Chodzi nam o tak zwaną drugą strefę - tłumaczy Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Pierwsza strefa to trasa narciarska ubijana przez ratraki. Ta trasa nie jest zbyt szeroka i nie zajmuje całej szerokości terenu udostępnionego w rejonie Kasprowego narciarzom. Mamy więc pewną rezerwę, którą zamierzamy tej zimy wykorzystać. Tam właśnie chcemy zostawić naturalną pokrywę śnieżną, na której będą też mogli jeździć narciarze.

Obecnie bowiem to właśnie jazda po nieprzygotowanym terenie jest najbardziej modna i pożądana. Wielu narciarzy marzy o tym, by pojeździć w puchu, a nie po przygotowanej trasie.

Nigdzie w tej tzw. drugiej strefie - jak podkreśla TPN - nie ma ostoi zwierzyny. Freestyle'owcy nie będą więc zagrażać naturalnym mieszkańcom gór. Narciarze już cieszą się z decyzji parku, choć obawiają się, że mimo tych udogodnień znajdą się tacy, którzy będą jeździć tam, gdzie nie wolno."

Zne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że ktoś zaraz napisze że tatry nasze są małe, ale w alpach armatki widziałem powyżej 3000 m.np.m to co się stanie że będą sypały śnieg u nas

przecież wszystka zwierzyna śpi, no tak ale nie ekolodzy :D większe zniszczenie naszych taterek postępuje w lecie a nie w zimie no to oco wielkie halo tpn-u, niech sobie kupią do tego naszego parku jakiegoś dino:) toby była dopiero atrakcja

ciekawe jak PKL padnie bo do tego się sprowadza to z czego stołkowcy z tpn będą żyli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teren był już w poprzednich sezonach udostępniany narciarzom, ale teraz mamy jakąś oficjalną deklarację TPN:

"Powstanie strefa dla tzw. freestyle'owców. Narciarze będą mogli szusować po białym puchu.

Tatrzański Park Narodowy idzie na ustępstwa narciarzom. Chce na Kasprowym Wierchu wydzielić trasy dla osób, które preferują jazdę po nieprzygotowanym terenie, tzw. freestyle'owcom. Do tej pory jazda w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym odbywała się jedynie po wyznaczonej, przygotowanej i ubitej przez ratraki trasie.

Przyrodnicy chcą, aby już tej zimy zarówno w Kotle Gąsienicowym, jak i w Kotle Goryczkowym wydzielić część tras dla freestyle'owców. Park zapewnia, że ma już przygotowany dokładny plan i jeśli tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu, od razu będzie można wprowadzić modyfikację tras.

- Chodzi nam o tak zwaną drugą strefę - tłumaczy Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Pierwsza strefa to trasa narciarska ubijana przez ratraki. Ta trasa nie jest zbyt szeroka i nie zajmuje całej szerokości terenu udostępnionego w rejonie Kasprowego narciarzom. Mamy więc pewną rezerwę, którą zamierzamy tej zimy wykorzystać. Tam właśnie chcemy zostawić naturalną pokrywę śnieżną, na której będą też mogli jeździć narciarze.

Obecnie bowiem to właśnie jazda po nieprzygotowanym terenie jest najbardziej modna i pożądana. Wielu narciarzy marzy o tym, by pojeździć w puchu, a nie po przygotowanej trasie.

Nigdzie w tej tzw. drugiej strefie - jak podkreśla TPN - nie ma ostoi zwierzyny. Freestyle'owcy nie będą więc zagrażać naturalnym mieszkańcom gór. Narciarze już cieszą się z decyzji parku, choć obawiają się, że mimo tych udogodnień znajdą się tacy, którzy będą jeździć tam, gdzie nie wolno."

Zne.pl

Oj, ktoś tu nie przygotował się do lekcji:D Było o tym w ostatnim NTNie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem są to nowe/stare informacje:). Ja też o tym wcześniej czytałem, ale oficjalnie tego nie potwierdzali do tej pory. Poza tym sprawdzałem wcześniej i tak naprawdę zbiorczego wątku o Kasprowym nie ma, więc sobie założyłem i zamierzam pisać, pisać pisać ....:D Oby tylko było o czym, bo na razie śniegu ani śladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre info:),ale 11.01 coś więcej w tej sprawie ma zapaść;)

Ja na Górze będę na przełomie marca i kwietnia. Wtedy śnieg będzie :D

Musi być,przecież jesteśmy umówieni;):rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Johny,że pamietasz;):)Będzie śnieg i słońce:)-wliczone w karnet na "Świętą Górę";)

Ostatnio oglądałem w przelocie film dokumentalny o kolejce na Kasprowy/TV Polonia/-jest to jedyna kolejka górska w Europie,która podzieliła społeczeństwo;):P

Pamiętam! :cool:

Ja jestem ciekaw,czy uda im się kiedyś postawić nowe krzesło na Goryczkowej.Przy powiększonej przestrzeni do jazdy byłoby pięknie! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą z nich mogli zjeżdżać narciarze uprawiający tzw. freestyle. Bez mandatu. Ekolodzy protestują.

Dobre, ciekawe czy się zakopią w ziemi czy może przykują łańcuchami do ziemi.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ciekawe jakie mają podejście do ubijania owadów, czy jak p. Ślusarczyk ujrzy karaluszka w domku czy też go prosi by wyszedł a nie z buta albo muhozolem od razu... Edytowane przez Machu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...