Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak właściwie dopasować buty narciarskie


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwi mnie ten artykuł :P

Cyt :

Tabela sprowadza różne zastosowania butów do jednego mianownika, którym jest tzw. flex, czyli twardość. Jest to jedyne kryterium, które brać możemy pod uwagę porównując buty różnych producentów.

Ktoś ma poczucie humoru :D

Twardości podawane przez poszczególnych producentów nie trzymają się kupy.

Dodatkowo kiedyś twardość była prosto mierzalna, teraz mówi się o kierunkowości twardości - trzyma w bok, nie trzyma wzdłuż, pod kątami też jest różnie...

Ktoś sobie kupił maszynę do termoformowania ?

Nowa moda ! koniecznie musisz zmieniać/poprawiać formę - inaczej będzie do d...y.

Skaner - fajna rzecz, ale żadna maszyna nie pomyśli za człowieka. Tam trzeba wprowadzić pewne dane. By je wprowadzić potrzeba wiedzy.

A wiedza jak to wiedza - jest pewnie gdzieś zapisana... z dużym prawdopodobieństwem w necie też jest.

W zeszłym roku dałem Ci Jacku link do strony gdzie to jest spisane...

Chcesz powiedzieć, że Marek nie wyraził zgody na przerzucenie tego do Twojego serwisu ?

Właśnie takich sytuacji nie lubię - taki już jestem - niereformowalny. :D

Czas na przerwę ;)

PS

to jeszcze uszczypnę :D

Tu przeczytasz w jaki sposób dopierać oraz (...)

Nie znalazłem żadnych info o środkach piorących ani o temp. prania :D;)

Edytowane przez Heli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Cześc

Sam artykuł jest niewiele warty. ( Nie czytałem rozszerzeń na proponowanej stronie).

Operuje ogólnie znanymi ogólnikami, zawiera przekłamania (obiektywnośc flexu)i nie daje porad tylko instrukcje do kogo sie udać w celu zrobienia sobie dobrze.

Nie ma podstawowych informacji w jaki sposób przymierzać buta, jak go podczas przymierzania dopinac itd. - odesłanie do maszyny - czyzby artykuł sposnsorowany, i to nie przez jednego tylko sponsora???

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając niedociągnięcia artykułu, o których pisze Mitek...

Znajomy korzystał z podobnego urządzenia (mieszka na drugim końcu Polski, żeby nie było, że reklamuję ;-) ). No i z butów jest za-do-wo-lo-ny przez wielkie "Z". Gość jeździ już kilkanaście lat na nartach i tak dobrych kapci ponoć jeszcze nie miał. Pozostaje tylko kwestia ceny. Orientuje się ktoś, ile taka usługa może kosztować? Bo gdy mi opowiadał o tych butach, nartami nie do końca się interesowałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dopasowanie wielkosci (rozmiaru, szerokosci) i flexu buta to jest jedno a dopasowanie katow takich jak ramp angle, forward lean, canting to jest nastepna rzecz nie mniej wazna.

Z drugiej strony powszechnie utarlo sie ze najwazniejsze jest zeby but byl wygodny co nie jest do konca prawda. Jezeli ktos spedza czas glownie w barze, to tak dla niego wygoda jest na pierwszym miejscu.

Przy sportowej jezdzie oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru bardzo wazne sa parametry o ktorych pisalem powyzej (czyli: rozmiar, szerokosc, flex, kąty), natomiast wygoda (wzgledna oczywiscie) jest osiagalna poprzez dopasowanie buta w serwisie (szlifowanie czy tez ksztaltowanie skorupy).

Sprzedawcy najlatwiej jest zapytac czy but jest wygodny, jak nie to poradzi moze rozmiar wiekszy :eek: skasuje i czesc, nastepny prosze. Spytajcie sprzedawcy o ramp angle ... ciekawe co powie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re

Dla poczatkujących istotniejszą od flexu i cantingu informacją jest możliwość odbarczania buta,o czym mało kto z nich się dowie.Ja na przykład mam wystające,ostre kości

boczne,które od wielu lat były problemem przy dopasowaniu,każdy z butów

musiałem przerabiać własnym zestawem narzedzi,bo były to czasy,gdy w sklepach o odbarczaniu nie słyszano.Po raz pierwszy zrobiono mi to po zakupie butów kilkanaście lat temu w Austrii i od tego czasu dziwiłem się,dlaczego profesjonalne maszyny nie mogą dotrzeć do Polski.W Windsporcie robiłem to za 50zł/1 miejsce do wygniecenia.Chodzi oczywiście o podstawową operację-termiczne wypychanie skorupy.

Robia tam także wkładki pod stopę.

Dla tych,którzy jeżdżą na Stubai a problemy chcą rozwiązać w sposób "sofisticated",w Neustift jest podobno najlepszy w Austrii specjalista od przeróbek i dopasowania butów-sporo asów korzysta z jego usług,byłem w jego sklepie w centrum miasteczka.

Edytowane przez lski@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór butów narciarskich

Miło mi że tak wielu specjalistów zapoznało się z moimi materiałami. Zauwazyłem,że główne zarzuty dotyczą sprowadzania informacji do wspólnego mianownika jakim jest "flex". Jak możemy w inny sposób możemy porównywać buty względem twardośći skoro producenci proponuja taka formę? Jak inaczej pisać o butach? Pewnie tutaj uraże kilku specjalistów zadając pytanie: Cy wiecie co to jest flex index? Twardość, hm...

Każda fabryka wyraża inaczej. Wg. np Langa i Rossignola flex to siła (Nm)jaką musimy użyć aby ugiąć buta o 12% w przód (i 5 % w tył) od pozycji wyjściowej. Wszystko odbywa się w temperaturze -5 C, przy średnio (sic) zapiętych klamrach.

Widziałem w pracy taki symulator. Kazda fabryka konstruuje swoją niepowtarzalna formułę.

Czy podawanie flexu ma więc sens? Moim zdaniem ma.

Marcin Szafrański

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Flex index jest świetnym pomysłem i nikt nie podważa jego sensowności.

Chodzi o to aby pojęcie to było włśnie dobrze rozumiane. Już z powyższego postu wynika, że flex nie jest wartości a wpełni obiektywną a więc nie może służyć do bezpoeśredniego porównania twardości (choć wiemy że to tylko przybliżenie) butów różnych firm. Jest tylko wskazówką a nie obiektywną wartością.

Obecnie nie da się pisac o butach nie posułgując się flexem, jego mitologizowanie natomiast uważam za duży błąd za który płacą głownie mniej doświadczenie narciarze. Przykładem może być bardzo częste pytanie: "jaki flex buta dla mnie" lub "jaki flex buta do tych nart".

W artykule jest sporo informacji na temat szczegółowych i często kosztownych procedur związanych z idealnym dopasowaniem skorupy, brakuje natomiast wstępu omawiającego dobór buta, sposób mierzenia, stanie w bucie, zapinania klamer. Wiem , żę to podstawy ale ważen a czytajć materiał pod tyutułem:

"Jak właściwie dopasować buty narciarskie"

Można odnieść wrażenie, że kupujemy but jak leci a później go spobie dopasowywujemy przy pomocy maszyn a tak przeciez nie jest.

Serdecznie pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi że tak wielu specjalistów zapoznało się z moimi materiałami. Zauwazyłem,że główne zarzuty dotyczą sprowadzania informacji do wspólnego mianownika jakim jest "flex". Jak możemy w inny sposób możemy porównywać buty względem twardośći skoro producenci proponuja taka formę? Jak inaczej pisać o butach? Pewnie tutaj uraże kilku specjalistów zadając pytanie: Cy wiecie co to jest flex index? Twardość, hm...

Każda fabryka wyraża inaczej. Wg. np Langa i Rossignola flex to siła (Nm)jaką musimy użyć aby ugiąć buta o 12% w przód (i 5 % w tył) od pozycji wyjściowej. Wszystko odbywa się w temperaturze -5 C, przy średnio (sic) zapiętych klamrach.

Widziałem w pracy taki symulator. Kazda fabryka konstruuje swoją niepowtarzalna formułę.

Czy podawanie flexu ma więc sens? Moim zdaniem ma.

Marcin Szafrański

1) gdzies czytalem (nie pamietam zrodla) ze producenci palnuja wydanie standardu na pomiar flexu, wiec jest szansa na to zeby ten parametr stal sie bardziej wiarygodny za jakis czas.

2) Dopiero teraz przeczytalem artykul :D i wlasciwie potwierdza sie to co napisalem wczesniej czyli:


  • wygoda "surowego" buta nie koniecznie jest najwazniejsza, czyli jezeli np. serwis taki jak Twoj dysponuje odpowiednimi narzedziami to skorupe mozna nieco poprawic tak aby "fit" byl idealny


  • dla mnie idealem byloby gdyby w serwisie byla jeszcze szlifierka do frezowania skorupy od srodka i takie imadlo ktore pozwala na "otwarcie" skorupy no i mozliwosc zrobienia cantingu poprzez szlifowanie buta od dolu a potem dolozenie podkladki i zeszlifowanie od gory zeby but pasowal do wiazan


  • no i last but not least dziewczyna na filmie powinna miec okulary ochronne jak pracuje na szlifierce :D

3) Ja juz dojrzalem do tego ze wiem ze warto wydac na serwis buta drugie tyle ile ten but kosztuje poniewaz im but bardziej sportowy (i zwykle drozszy) to jest bardziej surowy i precyzyjny ale cala ta precyzja i surowosc bierze w łeb jak nie dopasuje sie go odpowiednio.

4) Dam jeszcze taki przyklad: obecnie mam dwie pary butow, w jednych jezdzi mi sie bardzo dobrze i sa dla mnie mega wygodne (Tecnica Diablo Race) a drugie Rossignol Radical WC sa max. niewygodne (sam szlifowalem skorupe w amatorski sposob niestety) ale maja takie kąty i flex ze jezdzi mi sie znacznie lepiej niz na tych pierwszych.

5) Mysle ze gdyby w Polsce powstal serwis ktory robilby jeszcze te rzeczy o ktorych wspomnialem powyzej mialby bardzo wielu klientow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można odnieść wrażenie, że kupujemy but jak leci a później go spobie dopasowywujemy przy pomocy maszyn a tak przeciez nie jest.

Mitek ale w przypadku butow zawodniczych tak zwykle jest. Zawodnik najczesciej jest "skazany" na danego producenta ze wzgledu na sponsoring, preferencje klubu itd., poza tym zwykle sprzet zawodniczy zamawia sie z wyprzedzeniem (bez przymiarki) i potem dobry serwis takie buty dopasuje idealnie. Wiem ze buty zawodnicze to jest szczegolny przypadek ale jednak pokazuje ze da sie zrobic z butem bardzo duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że but zawodniczy nie służy do całodziennej zabawy na stoku (co za tym idzie tańce , hulanki, grzańce , piwo itd). Więc dopasowanie go że tak powiem na cały dzień zabawy jest nie możliwe lub wielce problematyczne. Przecież przed startem mamy klamry poluzowane a na start dopiero je dopinamy by zrobić "beton". Musi być wystarczająco wygodny na sam przejazd po bramkach. A procesy o których nam mówił Jarek to są po to by wytrzymać właśnie ten jeden przejazd. Problem z dopasowaniem butów jest w tedy gdy ktoś ma naprawdę specyficzną budowę stopy , łydki i tak naprawdę wtedy są potrzebne odbarczania , termiczne kształtowanie skorupy lub szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mitek ale w przypadku butow zawodniczych tak zwykle jest. Zawodnik najczesciej jest "skazany" na danego producenta ze wzgledu na sponsoring, preferencje klubu itd., poza tym zwykle sprzet zawodniczy zamawia sie z wyprzedzeniem (bez przymiarki) i potem dobry serwis takie buty dopasuje idealnie. Wiem ze buty zawodnicze to jest szczegolny przypadek ale jednak pokazuje ze da sie zrobic z butem bardzo duzo.

No właśnie Jarku. Tytuł tematu brzmiał "Jak dopasowac buty" a nie "Jak dopasowac buty zawodnicze" Jak sam słusznie zauwazyłeś to jest zupełnie inna bajka.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie idealem byloby gdyby w serwisie byla jeszcze szlifierka do frezowania skorupy od srodka i takie imadlo ktore pozwala na "otwarcie" skorupy no i mozliwosc zrobienia cantingu poprzez szlifowanie buta od dolu a potem dolozenie podkladki i zeszlifowanie od gory zeby but pasowal do wiazan


  • no i last but not least dziewczyna na filmie powinna miec okulary ochronne jak pracuje na szlifierce :D

Witam,

mamy u siebie urządzenia o których wspominasz: frezujemy środek skorupy już od dawna. Istnieje mozliwość dołożenia podkładek (lifterków) pod buta, szlifujemy dopasowując do zapięć. Nie wykonuję tylko szlifowania od spodu. Moim zdaniem buty maja być na "0" i można pobawić sie cantingiem.

A co do okularów ochronnych - absolutna racja. Dziekuje za uwagę, porawimy się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin (Szafa), jakbyś mógł napisać, czy w sklepie, w który jest system do skanowania stóp i dopasowania butów są do wyboru i kupna buty narciarskie. Pewnie to oczywiste, ale wolę zapytać. I ewentualnie ile kosztuje cała operacja.

Będziemy w tym sezonie mieli około 20 modeli butów z "wyższej" półki u siebie w ciągłej sprzedaży. Mój subiektywny wybór.

Każde buty, które sprzedajemy dopasowujemy w cenie. Niezależnie od tego co należy zrobić. Nie dotyczy to wkładki. Tutaj zasady sa trochę inne, ale w najwyższych modelach dodajemy również wkładkę. Na dopasowanie dajemy gwarancję, tzn można po powrocie z nart jeszcze kilkakrotnie robić poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...