Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak właściwie dopasować buty narciarskie


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli dobrze rozumiem jazda rekreacyjna to jazda spokojna, nie za szybka...moja mama nazywa taka jazde "wożeniem" :) ona ja uprawia.

Czytam ostatnio duzo o sprzecie - Polak mądry po szkodzie - i wiekszosc uwaza ze dla kobiet sredniozaawansowanych to bucik 60-70...wiec moje 40 mnie przerazilo...Boje sie ze zbyt miekki but nie pozwoli mi własciwie panowac nad narta - skradzione zdanie fachowców- a narty mam 10 cm krotsze od siebie, Dynastary - szerokie jak na karvingi i one chyba sa srednio miekkie...czy bede w takich butach nimi kierowac czy pojada w swoja strone :)

Dziekuje wszystkim za pomoc i cenne wskazówki :)

Moim zdaniem, podtrzymuję, są za miękkie, zawracanie głowy po prostu :) Twardy but zawsze można rozpiąć, co b. często robię i jeżdżę w niedopiętych czy całkiem luźnych ale jak potrzebuję dobrej kontroli to ją mam.

W twardym bucie mniej się męczą mieśnie - but przejmuje część obciążeń.

itd.

Zlinkuj dokłądnie twój model buta, gdzie go kupiłaś? Tu nie chodzi tylko o twardość ale także o klasę buta.

Bardzo często te miękkie to tanie i niestety często badziewne buty, w twardszych masz na ogół pewność że klamry są wytrzymałe, nie urwią się tak łatwo, że klamry mają mikroregulację, że wkładka jest porządna - częściowo lub w całości termoformowalna itp. itd.

Na ogół to idzie w parze, że czym twardszy but tym droższy, ale ma więcej patentów i udogodnień które znakomicie rekompensują twardość. Zatem oszczędność na miękkich butach jest dość pozorna :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, podtrzymuję, są za miękkie, zawracanie głowy po prostu :) Twardy but zawsze można rozpiąć, co b. często robię i jeżdżę w niedopiętych czy całkiem luźnych ale jak potrzebuję dobrej kontroli to ją mam.

W twardym bucie mniej się męczą mieśnie - but przejmuje część obciążeń.

itd.

Dziwne spostrzeżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne spostrzeżenie

Co w nim dziwnego? Mam przekonanie że mniej się męczę jeżdżąc w twardych butach niż miękkich :)

Spróbuj pojeździć w niedopiętych w trudnym terenie porównaj z jazdą w dopiętych - oceń kiedy ci mięśnie bardziej pracują i kiedy bardziej się meczą.

But przejmuje część obciążeń - coś jak "proteza" :)

PS.

Jeszcze jedno: wyższe modele/twardsze buty są na ogół nieco wyższe - co też pomaga.

Cały czas mówimy o butach dobrze dobranych/dopasowanych :)

Edytowane przez gajowy01
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnio mi odpowiada jazda w butach niedopiętych lub odpiętych.Nie po to jest taka konstrukcja buta aby tak czynić,ale każdy ma swoje....A czy mięśnie bardziej wtedy pracują...

Polecam jako ćwiczenie i doświadczenie :)

Dobre na rozjazd - na płaskiej trasie na początku - jazda w rozpiętych daje dobre czucie stania na nartach, bardzo dobrze wpływa na równowagę.

Na muldy i tym podobne atrakcje także - wtedy może być dużo nieoczekiwanych obciążeń, jakiś przypadkowych szarpnięć, balansów przód/tył itp. itd - nie spinam wtedy butów na maksa.

Na wiosennych śniegach (które b. lubię) a zwłaszcza na dłuższych nartach - wtedy buty spinam jak trzeba. Oczywiście także na bramkach też - ale to akurat zdarza mi się bardzo rzadko.

Nie wkręcam, nie prowokuję ani nie droczę się :) Uważam jw. i naprawdę mam głębokie przekonanie do dość twardych butów, choć "amatorskich/allround" itp., które warto czasem rozluźnić.

W typowych race pewnie też bym dziś nie dał rady, choć kilka lat temu maiłem dużo twardsze buty niż teraz - ale przy kilkudniowych wyjazdach kończyło się to ...krwawo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w gajowego01 spostrzeżeniu jest sens i nie dotyczy tylko nart, mam na to nie jeden dowód wzięty z życia.

Jeśli to co będziemy robić zajmie nam małą tego część, to np miękkie buty nie będą przeszkadzały ...gorzej jak okażesz się zbyt pojętna i za rok będziesz odczuwała niedosyt;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc...jestem juz teraz znacznie mądrzejsza...Buty które kupiłam to Rossignol PL 2010 AXIA X 40. założyłam i były super, dopasowane i miekkie.Kiedy kupowałam niestety nie wiedziałam ze mam zwrócić uwagę na ich twardośc :(

Sprawdziłam na stronie w Decatlonie, bo tam kupowałam sprzet, i nie ma butów twardszych mojego rozmiaru :( mam 25, przymierzałam Nordice 25.5 i miałam luz, niestety za szerokie...nie czułam stabilności :( chyba jestem skazana na moje kapcie...

Pozdrawiam i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twarde buty mniej obciązają mięśnie? fajna nowość :D heh... słuchaj nie jeździsz zawodowo na nartach zeby mieć mega twarde buty miękkie to komfort a jak masz dobrze trzymaną nogę to jest wszystko ok:) flex po prostu pozwala bardziej nagiąć buta oprócz umiejętnośći ważna tez jest waga i to czego oczekujemy od nart i butów. Twarde da się rozpiąc to fakt pytanie po kiego grzyba twarde buty jeżeli je odpinamy? to wg mnie jest bezsesnu bo wtedy wogle brak jakiej kolwiek kontroli nad nartami- zaraz powiecie ze to pomaga lepiej trzymać panować nad nartami no tak pozwala ale jako ćwiczenie na pare zjazdów a nie na cały dzień- lepiej mieć dobrze trzymaną stopę w bucie niż twardego i go odpinać bo przewaga dobrze trzymanej nogi w miękkim bucie jest bardziej istotna niż odpinanie twardych butów do jazdy.

Wg mnie i powtorze to jeszcze raz jako amator na bank nie odczuła byś znaczącej różnicy między 40-50 a nawet zaryzykuję 40 a 60. Jezeli narciarstwo ma ci sprawiać frajdę i przyjemność nie przejmuj się tym flexem i po prostu jeździj. taki but do całodziennej jazdy jak najbardziej się nada- pojeździsz rok 2 zmienisz na twardsze i będzie ok:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc...jestem juz teraz znacznie mądrzejsza...Buty które kupiłam to Rossignol PL 2010 AXIA X 40. założyłam i były super, dopasowane i miekkie.Kiedy kupowałam niestety nie wiedziałam ze mam zwrócić uwagę na ich twardośc :(

Sprawdziłam na stronie w Decatlonie, bo tam kupowałam sprzet, i nie ma butów twardszych mojego rozmiaru :( mam 25, przymierzałam Nordice 25.5 i miałam luz, niestety za szerokie...nie czułam stabilności :( chyba jestem skazana na moje kapcie...

Niestety ale Decathlon to nie jest dobre miejsce do zakupu butów wg mnie :/

Te wszystkie obawy co do jakości butów mogą znaleźć potiwerdzenie. Skoro są nieużywane to możesz oddać - ja bym oddał i kupił coś solidniejszego :) Takie jest moje zdanie :)

twarde buty mniej obciązają mięśnie? fajna nowość :D heh...

Jeszcze pewnie wiele rzeczy obu nas w życiu zaskoczy - ale tak właśnie uważam :)

(...)

Twarde da się rozpiąc to fakt pytanie po kiego grzyba twarde buty jeżeli je odpinamy?

Choćby po to, żeby zobaczyć jak to jest w miękkich ;)

to wg mnie jest bezsesnu bo wtedy wogle brak jakiej kolwiek kontroli nad nartami- zaraz powiecie ze to pomaga lepiej trzymać panować nad nartami no tak pozwala ale jako ćwiczenie na pare zjazdów a nie na cały dzień- lepiej mieć dobrze trzymaną stopę w bucie niż twardego i go odpinać bo przewaga dobrze trzymanej nogi w miękkim bucie jest bardziej istotna niż odpinanie twardych butów do jazdy.

Twardsze buty dają po prostu więcej możliwości - a także oznaczają lepszą klasę buta, lepsze materiały, inne PU, do tego dają różne inne bajery - nie piszę przy tym o jakiś RT (!)

Miększe są niższe, sztywność wzdłużna to nie jest jedyny parametr. czasami przymierzałe te tanie miękkie buty i były niewygodne(!) zewzględu na dość prostą budowę wkładki itp.

Przeczytaj jeszcze raz - z dobrą wolą, co wcześniej pisałem :)

Wg mnie i powtorze to jeszcze raz jako amator na bank nie odczuła byś znaczącej różnicy między 40-50 a nawet zaryzykuję 40 a 60. Jezeli narciarstwo ma ci sprawiać frajdę i przyjemność nie przejmuj się tym flexem i po prostu jeździj. taki but do całodziennej jazdy jak najbardziej się nada- pojeździsz rok 2 zmienisz na twardsze i będzie ok:)

Można jeździć we wszystkim, ale skoro może wymienić i ma wątpliwości to czemu nie. Moim zdaniem odczuje różnicę - co potwierdziło się także na lajtowo "amatorsko" jeżdżących koleżankach :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku, kiedys nie bylo tego problemu...przepych mozliwości, szeroki wybór komplikują zycie :) Dziekuje wszystkim za porady, jak juz pisalam teraz wiem wiele wiecej w tej materii... najwazniejsze ze pada sniezek i mozna bedzie poszusowac :)

Pozdrawiam i raz jeszcze dziekuje za zainteresowanie moim problemem...

Miłej soboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gajowy jak moze to niech zmieni:)

a co do rozpinania butów jak rozepniesz to nie będziesz mial uczucia jak w miękkim tylko jak w rozpiętym bucie :))

Dziękuję, zmienię, powinienem to zrobić bo są już wytłuczone ale tymczasem mnie nie stać :/

Co do drugiego zdania: doskonale wiesz o co mi chodzi, wiesz że można buta dopiąć w różnym stopniu - zgaduję, że np. na tyczki dopinasz na maksa? :)

Jeśli ci się jeszcze chce poczytać co dokładnie piszę nt. to też tu:

http://www.skionline.pl/forum/showpost.php?p=121002&postcount=30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie,

Mam kolejne pytanko :)

Co uwazacie o buciku Atomic Hawx, flex chyba 85?

Czy to dobre buty do Attraction III (Rossignole)...? czy moze Rossignol Vita S60 wystarcza...

Dziekuje i pozdrawiam

Co prawda jest już 13.02 no ale ;p

Powiem szczerze, że kupiłam ostatnio Atomic Hawx 90 W i jestem bardzo zadowolona - jednak te, o których piszesz mierzyłam w intersporcie (jak się nie mylę są one produkowane właśnie dla tego sklepu) i czułam mega różnice między tymi co kupiłam, a tymi 85 - różnicę w wygodzie - nie wiem może ja jestem jakaś dziwna, ale mam wrażenie że przedmioty produkowane dla sieciówek są jakoś gorzej robione - niby te same (no nie do końca, ale prawie). Podobnie jest ze sprzętem produkowanym do wypożyczalni z tego co się orientuję ;p

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Co prawda jest już 13.02 no ale ;p

Powiem szczerze, że kupiłam ostatnio Atomic Hawx 90 W i jestem bardzo zadowolona - jednak te, o których piszesz mierzyłam w intersporcie (jak się nie mylę są one produkowane właśnie dla tego sklepu) i czułam mega różnice między tymi co kupiłam, a tymi 85 - różnicę w wygodzie - nie wiem może ja jestem jakaś dziwna, ale mam wrażenie że przedmioty produkowane dla sieciówek są jakoś gorzej robione - niby te same (no nie do końca, ale prawie). Podobnie jest ze sprzętem produkowanym do wypożyczalni z tego co się orientuję ;p

napewno różnią się wkładką, dla IS maja wkadkę z grzałką...

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten artykul powinien byc publikowany np w gazecie wyborczej lub innym periodyku, jako podstawa i POCZATEK.

w takim miejscu jak skionline, wydawalo by sie, ze info trafia do ludzi, ktorzy maja juz jakie takie pojecie, takze o butach. sam wiesz, ze flex flex'owi nierowny, ale, oczywiscie , daje pewne porownanie butow. oczywiscie flex podaje sie tylko w osi wzdluznej i te wszystkie ladnie wygladajace automaty mierza cos, co przy obecnej technice i konstrukcji nart, nie jest najwazniejszym czynnikiem..

dodam jeszcze, ze np w obrebie jednej marki roznica miedzy flex 100 i 120 jest wyczuwalna, natomiast przejscie z 120 na 130 to juz skok…

twoj artykul jest pomocny, znowu, w nieodpowiedniej lokalizacji

a juz powiazanie w peczki danych butow do danych nart to lekkie przegiecie.

PS

najbardziej mi brakuje info, gdzie zebrane by byly dane wielu butow z podaniem flex'u (oczywiscie) ale takze ramp angle, szerokosc srodstopia piety i tzw toebox, nawet kata cholewki czy grubosci podeszwy….

mysle , ze to jest wlasnie poziom odpowiedni dla czytelnikow skionline……..

Słuszna uwaga!

Postaram sie zebrać takie dane. Nie będzie łatwo, ale to możliwe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Wykorzystując obecne przeceny planuję zmienić buty na twardsze (flex ok. 100). Obecnie mam stare Lange Athos plus Acno (00/01) i kiedyś dobierałem je na zasadzie wygodne, nie uwierają, innych nie ma, to te mogą być. Wg miarki w sklepie mam stopę 26,5cm dł i 98mm szer. Przeczytałem zasady doboru i mierzenia buta i trochę zgłupiałem. Wyjąłem wkladkę ze skorupy i patrzę, że na skorupie od wewnątrz jest podane oznaczenie 27-28,5 (długość podeszwy po wyjęciu z buta ma właśnie 28,5cm). Po włożeniu nogi do pustej skorupy mam dużo luzu z każdej strony, a stopa dosłownie lata w bucie. Zakładając z kolei samą wkładkę (niby 27,5) mam uczucie, że uciska mi palce. Tak samo jest kiedy wkładka jest w bucie, czyli podczas normalnej eksploatacji. Czy to możliwe, że 10-12 lat temu robili tą samą skorupę, w którą wchodzą wkładki od 27 do 28,5cm i tu całym szczegółem jest wkładka? Czy w butach sprzed roku, dwóch, trzech już nie ma takiej sytuacji i jedna skorupa to jeden rozmiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......Czy to możliwe, że 10-12 lat temu robili tą samą skorupę, w którą wchodzą wkładki od 27 do 28,5cm i tu całym szczegółem jest wkładka? Czy w butach sprzed roku, dwóch, trzech już nie ma takiej sytuacji i jedna skorupa to jeden rozmiar?

Tak, tak było i co ciekawe jest.

Często jest tak, że skorupa załatwia co najmniej dwa rozmiary. Różnica jest we wkładce (kapciu).

Jak kupowałem córze buty atomic to jaj skorupa była do dwóch rozmiarów.

O takie:

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_buty&id_grupy=3196&id_modelu=2882

Tylko, że dla intersportu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...