Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak właściwie dopasować buty narciarskie


JC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...

Nadszedł czas na wymianę butów, choć w sumie to ta wymiana już nastąpiła, bo kupiłem http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,12-13,rossignol,pursuit-sensor3-90,3957.html (mam jeszcze 10 dni na ew. zwrot lub wymianę), choć po głowie intensywnie chodzi mi też http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,10-11,salomon,impact-8-cs,2814.html, który też dobrze wyprzymierzałem, który jest kilkadziesiąt zł tańszy, ale jakoś ciut mnie mi odpowiada. Wezmę chyba te Pursuity do sklepu w którym jest ten Salomon i porównam bezpośrednio tylko te 2 modele. W trakcie przymierzania pojawił się pewien problem, na który wcześniej nie zwracałem uwagi. Jakie buty bym nie przymierzał, to okazuje się, że w lewym mam zawsze ciut więcej luzu, który jest wyczuwalny. Tak jakbym lewą stopę miał minimalnie szczuplejszą głównie w podbiciu. Czy jest jakieś lekarstwo na to? Czy wkładki coś pomogą? Czy są inne sposoby, żeby to zniwelować i pewnie nie chodzi o zakładanie grubszej czy dwóch skarpet na lewą nogę :stupid:. I jeszcze wniosek tak przy okazji, trzeba mierzyć oba buty z pary jednocześnie, a nie np. na lewej Tecnica, a na prawej Salomon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Zakupiłem nowe buciki :

4tpz9ezh367h&mime=image%2Fjpeg&&originalname=LB27010_xt130.jpg&geometry=470x%3E

fort

Testowałem je dzisiaj i mam cholerny dylemat co zrobić?Lewy siadł idealnie,nic nie uwierało,trzymanie rewelacyjne,pełen komfort.Natomiast prawy: DRAMAT

totalny ucisk z lewej strony na piętę i podbicie z lewej strony,wcześniej,w domowych warunkach wydawały się super...a teraz po 5 godzinach jazdy nienawidzę JE:mad::

Pytanie do fachowców: co zrobić?Niestety nie ma zwroru,albo zamiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za porady:biggrin:

4tpz9ezh367h&mime=image%2Fjpeg&&originalname=LB27010_xt130.jpg&geometry=470x%3E

Jetem po tygodniu nartowania w Val Di Sole i można powiedzieć że po odbarczaniu buciki spasowały idealnie,lepszych jeszcze nie miałem.Zakładam rano,..po 7 godzinach zdejmuję i nic,nic nie boli .Bajka

Polecam wszystkim

PS;Pozdrowienia dla pana z Bikershopu z Czarnowiejskiej .Dobra robota:biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Cześć Orientuje się ktoś czy jakiś sklep we Wrocławiu lub Poznaniu oferuje to o czym tutaj dyskutujemy, a więc możliwość termicznego dopasowania wkładki + dopasowanie skorupy do kształtu stopy?

http://wroclaw.cylex.pl/firmy/koenig-serwis--serwis-narciarski-i-rowerowy-10599614.html

Jak będziesz chciał coś więcej to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Hej,

Sory, że taki odkop robię, ale czytałem już chyba wszystko co jest w internetach na te tematy i dalej nie wiem.

Zainteresowałem się ostatnio butami, bo chciałem zmienić. Jeżdżę raczej dobrze(ale nie jakoś super), na komórkach heada 191 r27. Chęć zmiany głównie motywowałem tym, że aktualny but(stary head S8, ale w sumie fajny) jest już za miękki na bardziej płaskich trasach, a na stromym nie mogę go docisnac, bo (a przynajmniej tak mi się wydaje) ma za małe pochylenie do przodu(forward lean).

Pojezdzilem po sklepach, pogadałem poprzymierzalem heada 140 rs, technice 130 lv i mv, salomony 130 i atomiki redstery130, stopa najlepiej leżała mi w tecnice lv i headzie, head wiem, że ma forward lean 16 i ramp angle 4, reszta nie wiem, a w sumie fajnie by było wiedzieć.

W końcu kupilem przedwczoraj technice 130 r9.8 buta mogę jeszcze oddać przez jakiś czas. Stopa leży praktycznie idealnie, minimalnie dotykam przodu palcami, ale tak ma być raczej. Zacząłem się przyglądać temu butowi i stwierdziłem, że kąta pochylenia nie ma większego(albo niezbyt wiele) niż moje stare heady. Więc zacząłem się zastanawiać, czy może to że nie umiem tak docisnac narty na stromym(strome to np. Czarna na stubaiu, kreisbergu) to wina mojej techniki, a nie butów.

A może mogę ztuningowac jakoś starego buta tak żeby łatwiej wchodzić na przody na stromym? Podbić pięte czymś, dać jakiś spojler z tyłu? Dorobić wkładkę? Chyba robi się takie zabiegi. A może za mocno zapinam, bo ostatnio to w sklepie usłyszałem.

Generalnie moje pytanie brzmi czy but może robić tu znaczącą różnice?

Ktoś ma może informacje na temat forward lean i ramp angle w wyżej wymienionych modelach?

Będę wdzięczny za wszelkie rady :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

No to piszę o doborze butów.

Oglądajac moje Lange stwierdziłem, czas na zmianę butów. Zainteresowany jestem butem o flex od 100, który łatwo się zakłada i jest niezbyt ciężki. Co do ciężaru różnych modeli butów, informacji "nincze", znaczy brak!!! Jedynie amerykanie coś tam publikują, a może niezbyt intensywnie szukałem.

Na samym początku pomierzyłem sobie swoją stopę. (Ta część mego ciała podobnie jak dłoń, nie sprawia mi jakiegokolwiek problemu przy zakupach, wszystko prawie zawsze pasuje)

Mnie wyszło, długość 27,2 cm a szerokość 95 mm. Będąc w sklepie Intersport, Go Sport, pomierzyłem stopę na miarce. Długość niejako potwierdziła się ale szerokość wyszła inna. Raz 104 mm, druga noga 105 mm, innym razem 102 mm. Na targach sportowych w Kielcach ponownie zmierzyłem stopę u jakiegoś wystawcy, wyszło 104 i 106 mm!!! Poprosiłem konsultanta ( znaczy się żonę) o dokładny pomiar stopy. Dokonała go, potwierdziła długość i w pewnym sensie szerokość którą ja zmierzyłem, bo wyszło jej 97 mm. Wczoraj zmierzyłem stopę w innym sklepie, wyszło 97 -98 mm , potwierdzono długość. Długość zawsze wychodziłw w zakresie +- 2 mm, czyli zawsze potwierdzała się.

Teraz już nie wiem jak szeroką mam stopę. Czy chodzi tu o rzeczywisty wymiar, czy wymiar jakiegoś producenta. Kurcze, o 1 cm się nie myliłem!!! Czym się kierować, sugerować. Wczoraj mierzyłem Technica Mach 1 MV 110. Szerokośc wkładki chyba 100 mm, but był nieco zbyt obszerny w palcach! Wersja LV , o szerokości 98 mm, byłaby chyba lepsza.

Teraz praechodzę do informacji na stronach Skionline o sprzęcie.

Firma HEAD jest w kręgu moich zainteresowań. Wybrałem but Vector evo 120 ( lub 110). But model z roku 2015/2016 jest wąski, twardy, przeznaczony na przygotowane trasy i dla średnich i wprawnych narciarzy. Podobny model z roku 2014/2015 Vector 115/125 jest już butem o innej charakterystyce. Jest przeznaczony częściowo poza trasy no i dla zawodników i expertów. Nie pamiętam już ja określono jego Fit, narrow czy medium, bo z roku 2015/2016 narrow. But w opisie ma praktycznie taką samą budowę, różni się oczywiście barwami, ale czy to jest zupełnie inny but?! Czyżby Head swe modele co roku mieszał tak aby nikt nie kapował o co chodzi? Wyobrażacie sobie, że np. VW Passat w danym roku jest Passatem a w następnym Golfem, i na odwrót?

Reasumując, olać wszystkie te opisy. Jedyna metoda to mierzyć, mierzyć, mierzyć... No ale wybór od czegoś trzeba zacząć! Od czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja robię tak:

- mierzą stopę - masz zrobione

- określam jakiego buta szukam w sensie cech a nie konkretnego modelu

- idę do sklepu i patrzę co mi się podoba (tutaj mam łatwo bo z pewnych względów wszystko kupuję w jednym sklepie i jeżeli chodzi o buty w gr ę wchodzą dwie firmy)

- biorę najtwardszego i najbardziej dopasowanego buta jaki może być i przymierzam. Jak wytrzymam 5 minut za pierwszym razem i nie ma punktowych ucisków to jest właściwie po zawodach.

Ostatnio przymierzałem za namową żony, która wreszcie kupiła buty Lange XT 130. But, który jej siedział idealnie (mamy podobny styl jazdy i szukamy w butach podobnych cech) mnie nie odpowiadał absolutnie (choć sam w sobie mi się bardzo podoba). Z wkładka standardową - niezłe trzymanie w stawie i zbyt obszerny w stopie. Z wkładką bardziej wymyślną - porażka totalna, zer trzymania w stawie.

Zmieniłem na Lange RS i zupełnie inna bajka. Bardzo opinający z lekkim (dokładnie takim jak lubię) luzem w stopie i palcach. Na razie czeka bo może się okazać niepotrzebny ale wiem co mam brać.

Jak widać nie ma specjalnej filozofii, odbarczania i korowodów.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja robię tak:

- mierzą stopę - masz zrobione

- określam jakiego buta szukam w sensie cech a nie konkretnego modelu

- idę do sklepu i patrzę co mi się podoba (tutaj mam łatwo bo z pewnych względów wszystko kupuję w jednym sklepie i jeżeli chodzi o buty w gr ę wchodzą dwie firmy)

- biorę najtwardszego i najbardziej dopasowanego buta jaki może być i przymierzam. Jak wytrzymam 5 minut za pierwszym razem i nie ma punktowych ucisków to jest właściwie po zawodach.

Ostatnio przymierzałem za namową żony, która wreszcie kupiła buty Lange XT 130. But, który jej siedział idealnie (mamy podobny styl jazdy i szukamy w butach podobnych cech) mnie nie odpowiadał absolutnie (choć sam w sobie mi się bardzo podoba). Z wkładka standardową - niezłe trzymanie w stawie i zbyt obszerny w stopie. Z wkładką bardziej wymyślną - porażka totalna, zer trzymania w stawie.

Zmieniłem na Lange RS i zupełnie inna bajka. Bardzo opinający z lekkim (dokładnie takim jak lubię) luzem w stopie i palcach. Na razie czeka bo może się okazać niepotrzebny ale wiem co mam brać.

Jak widać nie ma specjalnej filozofii, odbarczania i korowodów.

Pozdrowienia

Niektórzy to mają w życiu z górki ... a ja nie:eek: Tak poważnie, to pliz pisz ludziom poważnie :eek: było już sporo wątków o tym. Ja mam i miałem problemy z doborem butów więc wiem jaki to ból.

over and out

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Niektórzy to mają w życiu z górki ... a ja nie:eek: Tak poważnie, to pliz pisz ludziom poważnie :eek: było już sporo wątków o tym. Ja mam i miałem problemy z doborem butów więc wiem jaki to ból.

over and out

Piszę co ja robię i robiłem odkąd nabrałem troszkę pojęcia. W ten sposób dobierałem buty wielokrotnie. Nie tylko sobie, znajomym, dzieciom, żonie - ostatnio. W większości były to buty uznawane za "twarde" lub "bardzo twarde" - tylko dobrze dobrane. Nigdy nie mierzyliśmy więcej jak 3 max 4 modele i zazwyczaj zarzuty były w kwestiach konstrukcyjnych buta (zwłaszcza przy małych rozmiarach).

Po prostu może czasami szuka się zbytnio dziury w całym i oczekuję niemożliwego... Nowe buty przy pierwszych zjazdach zawsze będą sprawiać pewne problemy do momentu dobrego ułożenia się a to może się stać tylko w czasie normalnej jazdy w zmiennych warunkach i nie w trakcie jednego dnia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...