Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak właściwie dopasować buty narciarskie


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Piszę co ja robię i robiłem odkąd nabrałem troszkę pojęcia. W ten sposób dobierałem buty wielokrotnie. Nie tylko sobie, znajomym, dzieciom, żonie - ostatnio. W większości były to buty uznawane za "twarde" lub "bardzo twarde" - tylko dobrze dobrane. Nigdy nie mierzyliśmy więcej jak 3 max 4 modele i zazwyczaj zarzuty były w kwestiach konstrukcyjnych buta (zwłaszcza przy małych rozmiarach).

Po prostu może czasami szuka się zbytnio dziury w całym i oczekuję niemożliwego... Nowe buty przy pierwszych zjazdach zawsze będą sprawiać pewne problemy do momentu dobrego ułożenia się a to może się stać tylko w czasie normalnej jazdy w zmiennych warunkach i nie w trakcie jednego dnia.

Pozdrowienia

zrobiłem podobnie dwa sezony temu, pochodzilem po sklepach, poprzymierzałem, sprawdziłem które mnie uwieraja a kóre nie, i wziałem takie które najlepiej leżały i nie czułem żadnego dyskmfortu. kilka modeli musiałem sprawdzic zanim wybrałem ostateczny but, ale sie udało i teraz jeździ mi sie komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie szukam. Napaliłem się na Technica mach1, mierzyłem, sprawdzałem, czytałem opinie, czytałem opisy. Kupiłem Head Vector 120. Miałem je sprawdzić na Kasprowym podczas WZF. Wyszła kicha, buty poczekają do następnego sezonu,( no może nie, ale na razie o majówce "mgliście" myślę, chyba żeby ktoś, coś....:smile:) Buty dość sztywne, sztywniejsze od dotychczas używanych Lange i starszych Salomon. Trzymają świetnie piętę, no ale przed telewizorem to ja ich prawidłowo nie sprawdzę. Czyli w dalszym ciągu kotek w worku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet jest z Ustronia - wiec jedziesz do Bielska do MARCINA Szafrańskiego i on zrobi ci tuning.... JA tu widze przerost FORMY NAD TREŚCIA....Chyba wiesz kim jest MArcin. Za płotem masz Wisłę i tez wielu fachowców .

Andi - dziękuję za to polecenie. Sporo wniosków w tym wątku. Ja myślę, że tajemnica tkwi gdzie indziej. Balans, technika, stretching... itd. Buty R 9.8 to fajny model, a pisanie o "ramp angle" to jak pisanie o wyższości promienia 15 metrów nad 13 (i odwrotnie):cool::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,tu na forum jest kilku fachowców.. Ale wielu teoretyków amatorów. Ty i twoja siostra Kasia jesteście zawodowcami... Często spotykam się z panią Szafrańska - jesteśmy znajomymi .. na Zarze ....a my razem gadalismy na konferencji skionline w klinice św. Lukasza tematyka były urazy kolana.. Wiele osób szuka super buta ...zapominając o przygotowaniu kondycyjnym .....lub lekceważy braki techniczne swej jazdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Od marcowego powrotu z nart zacząłem się rozglądać za nowymi butami, bo moje "Speedmachine 130" zaczęły puszczać w dopasowaniu, luzy w pięcie i środkowej stopie jak w moich 20 letnich mokasynach :)

Tak więc zacząłem szukać czegoś dla siebie, wybór jest jeszcze dość ograniczony ale coś tam na pierwszy ogień znalazłem. Większy wybór modeli był tylko z

- Fischer Vacuum ...od razu mi nie podszedł

- Head ...zacząłem od Vector Evo 120 fajnie, łatwo zakładane. Max dopięcie i widoczne uczucie swobodnej piety oraz dość wyraźnego luzu miedzy podbiciem a dołem stopy przy próbie skręcania . Może EVO 130 trzyma lepiej ale nie było mojego rozmiaru.

Na koniec założyłem Raptory 130 rs, But jak gdyby na miarę, pieta dość sztywno, odpowiednia ilość szerokości w palcach. Tylko mam wątpliwości czy to dobry zakup dla całodziennego śmigania. Czy to dobre trzymanie nie okaże się zbyt dopasowanym, które w połowie dnia zmieni się w utrapienie. Miałem kilka złamań  nóg i czasami lubią sobie dać znać o sobie. Nie mam parcia na takie sztywne obuwie ale nie widzę swojej nogi w takim który nie trzyma dokładnie.

Chętnie wysłucham sugestii.

Jutro pojadę pomierzyć jeszcze Raptory 120rs, tylko nie wiem czy będzie jakakolwiek różnica w stosunku do 130rs:-/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Roobs napisał:

Jutro pojadę pomierzyć jeszcze Raptory 120rs, tylko nie wiem czy będzie jakakolwiek różnica w stosunku do 130rs:-/

 

Kupiłem ostatnio 120 RS, trochę w ciemno. Naczytałem się opinii, pojechałem przymierzyć - raz 27, drugi raz 26. Wziąłem 26 (długość stopy mam około 27, lewa trochę dłuższa). Do tego wkładki SuperFeet i jest elegancko. Normalnie jak stoję dotykam palcami skorupy. Tyle co film w nich obejrzałem było spoko, na stoku zobaczymy :D

Widziałeś film Kurdziela ze SnowExpo ? Fajnie mówi tam o butach, ja poszedłem tą drogą i nie żałuję.

PS. Mogę wysłać Ci priv namiar na sklep w Krakowie gdzie kupiłem. Ceny naprawdę konkurencyjne.

PSS. A twardości bym się nie bał, wiadomo bez przesady, ale 120 czy 130 nas nie zabije. Z którego sezonu te 130 mierzyłeś ? Bo 130 nie ma w ofercie head'a od dwóch sezonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Roobs napisał:

Te 130 to zleżałe z sezonu 2011/12 a Raptory 120 to mam pod nosem. Twardości samej się nie boję, tylko mam wrażenie że są bardziej "extrim" niż moje Nordic Speedmachine 130 .Raptor 120 jest w cenie 1300zł .

Ja bym nie myślałem czy są extrim czy nie - jak dobrze trzymają stopę to warto zaryzykować. Ja dałem tyle za swoje razem z wkładkami. Tylko ja zrobiłem myk...jak kupowałem na wiosnę narty to dowiedziałem się od gości, że head na ten sezon nie zmienia linii butów Raptor. Dogadałem się, dałem im zaliczkę i miałem klepnięte buty do odbioru w październiku za cenę wyprzedażowo-wiosenną. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, FerraEnzo said:

PS. Mogę wysłać Ci priv namiar na sklep w Krakowie gdzie kupiłem. Ceny naprawdę konkurencyjne.

PSS. A twardości bym się nie bał, wiadomo bez przesady, ale 120 czy 130 nas nie zabije. Z którego sezonu te 130 mierzyłeś ? Bo 130 nie ma w ofercie head'a od dwóch sezonów.

Jak możesz to podaj jaki to sklep, bo pewnie nie Windsport - ci to mają spore ceny. Buty które kupiłem w zeszłym roku za 1500 zł, u nich nadal są za 1900.

Co do flexu, to w Raptorach jest regulowany, w zalezności od ilości wkręconych śrub, więc zawsze można go obniżyć/podwyższyć +/- 10.

Co do nietrzymania pięty, to pomaga taki dinks (w kształcie litery C), który sie przykleja w okolicy kostki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Plywak napisał:

Jak możesz to podaj jaki to sklep, bo pewnie nie Windsport - ci to mają spore ceny. Buty które kupiłem w zeszłym roku za 1500 zł, u nich nadal są za 1900.

Co do flexu, to w Raptorach jest regulowany, w zalezności od ilości wkręconych śrub, więc zawsze można go obniżyć/podwyższyć +/- 10.

Co do nietrzymania pięty, to pomaga taki dinks (w kształcie litery C), który sie przykleja w okolicy kostki.

 

Nie chcę robić reklamy. Wyślę Ci na priv. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W zeszlym sezonie przejezdzilem 36 dni w Raptorach 130RS 2013/2014, da sie i nie ma tragedii :)

Moj przypadek jest troche specyficzny bo mam plaskostopie i pod kostka mam taka druga kostke, ale mam w butach sidasy custom, a skorupa byla odbarczana i jest  teraz OK, przez pierwsze 1.5h rozpinam buty co zjazd ale potem jak sie noga przyzwyczai to katuje do konca dnia na zapietych :)

Mam kolege austriaka instruktora, caly dzien smigal ze mna ostatnio w zapietych 130kach i bardzo chwalil, ja rowniez polecam.

Choc nie ukrywam, ze chcialbym kiedys sprawdzic te vacuumy lub cos podobnego z racji na moje dosyc mocno nieregularne stopy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 1.11.2016 o 23:11, FerraEnzo napisał:

Kupiłem ostatnio 120 RS, trochę w ciemno. Naczytałem się opinii, pojechałem przymierzyć - raz 27, drugi raz 26. Wziąłem 26 (długość stopy mam około 27, lewa trochę dłuższa). Do tego wkładki SuperFeet i jest elegancko. Normalnie jak stoję dotykam palcami skorupy. Tyle co film w nich obejrzałem było spoko, na stoku zobaczymy :D

Widziałeś film Kurdziela ze SnowExpo ? Fajnie mówi tam o butach, ja poszedłem tą drogą i nie żałuję.

PS. Mogę wysłać Ci priv namiar na sklep w Krakowie gdzie kupiłem. Ceny naprawdę konkurencyjne.

PSS. A twardości bym się nie bał, wiadomo bez przesady, ale 120 czy 130 nas nie zabije. Z którego sezonu te 130 mierzyłeś ? Bo 130 nie ma w ofercie head'a od dwóch sezonów.

witam i jak wogole odczucia w bucie generalnie rozmiar mniejszym

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, valdi1974 napisał:

witam i jak wogole odczucia w bucie generalnie rozmiar mniejszym

pozdrawiam

Cześć,

no jest super! Nawet w te duże mrozy nie było tragedii. Na co dzień zapinam klamry tak, że domykam je bez wysiłku (nie ma potrzeby mocniej). Na tyczki zapinam ząbek więcej.

Polecam takie rozwiązanie!

http://www.epicski.com/t/143497/2016-head-raptor-rs-120-what-size

W linku powyżej opisany podobny przypadek.

Edytowane przez FerraEnzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Cześć

Pisałam w innym wątku, ale może tutaj więcej osób się udziela.

Przymierzam się do zakupu nowych butów narciarskich. Do tej pory jeździłam w dość miękkich, ponieważ nie jeżdżę za szybko nie było to problemem. Powoli sobie jednak uświadamiam, że nie jestem taką najgorszą narciarką ;) Ostatnio coraz większą przyjemność sprawia mi jazda po lekkim offroadzie, a miękkie buty się do tego  nie nadają. Zastanawiam się nad damskimi Head Vector 105, bo mają możliwość regulacji flexu z 85 do 95, więc mogłabym sobie stopniowo przejść do mocniejszej jazdy. Niepokoi mnie tylko szerokość buta. Szukam czegoś na wąską, ale długą stopę, a nie mogę znaleźć żadnych opinii. Byłabym wdzięczna za rady i opinie. 

Narty mam Salomon Q-83 Myriad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupiłem, gdy jeszcze sam sobie dobierałem buty, a potem okazało się, że za duży luz pięty miały (a same buty o conajmniej numer za duże były). I fajnie się to sprawdziło. Polecam. W butach, w których jeżdżę teraz w sumie nie mam potrzeby by je stosować, bo pięty trzymają dobrze, ale że jakoś dziwnie chodzę bardziej na przedniech częściach stóp (na palcach), to te "wypełniacze" też lekko podnoszą botki pod piętami, więc używam. A dodatkowy "docisk" pięt do butów to teraz wartość dodana. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam,

Proszę o pomoc w ustawieniu cantingu w nowych butach.

Buty to atomic prime 110 z regulacją cantingu z dwóch stron. Nie znam zasady regulacji, którą śrubę przekręcić pierwszą - wewnętrzną czy zewnętrzną lub jakakolwiek inna kombinacja.

Drugie pytanie to kiedy mogę być pewny, że ustawiłem prawidłowo. 

Temat poruszany na forum dość dawno. Technologie stosowane w butach trochę różnią się od tych opisywanych na forum.

Wspomnę jeszcze, że buty mają technologię wygrzewania - dopasowywania na gorąco. Czy buty z memoryfit i tak dostosują się do mojej anatomii nóg? W starych butach stoję na zewnętrznych krawędziach, nogi tz. beczka.

 

W przyszłym tygodniu jadę do WWA na wygrzewanie i nie wiem czy mogę zaufać pracownikowi w sieciówce. Wolę być pewny co do ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...