skionline.pl sport wiadomo¶ci wy¶lij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Aamodt kończy karierę!

2007.01.12
Kjetil Aamodt
W ubiegł± sobotę, 6. stycznia, Kjetil Andre Aamodt - czterokrotny medalista olimpijski, jeden z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych zawodników w historii narciarstwa, niespodziewanie o¶wiadczył, że zamierza zakończyć karierę sportow±.
W sobotni wieczór Aamodt wyst±pił jako jedna z gwiazd na galowej imprezie transmitowanej przez kanał norweskiej telewizji publicznej NRK, podczas której odebrał nagrodę dla Sportowca Roku.
W trakcie wygłaszania podziękowań laureat niespodziewanie ogłosił, że zamierza zakończyć karierę zawodnicz±. Zaskoczeni byli wszyscy bez wyj±tku, a sam Aamodt, ubrany w elegancki smoking, z trudem opanowywał wzruszenie, dziękuj±c rodzicom i swojej żonie Stine za wsparcie przez wszystkie te lata.

Startuj±cy z Aamodtem w P¦ zawodnicy nie kryli zdziwienia pod wpływem takiej decyzji, zwłaszcza, że spodziewali się spotkać go w ten weekend podczas zawodów w Wengen, kiedy to mistrz miał powrócić na pucharowe trasy. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w listopadzie w Lake Louise, gdzie Norweg przez parę dni trenował na trasie zjazdu. Wówczas jeszcze planował powrót do pucharowej rywalizacji i miał nadzieję na wypracowanie dobrej formy, pomimo długiej przerwy w treningach po operacji kolana latem.

Ubiegłej zimy, w przeci±gu kilku tygodni, Aamodtowi przytrafiły się dwie kontuzje. Pierwsza w Sestriere podczas Olimpiady, na trasie biegu zjazdowego, który ostatecznie ukończył na 4. miejscu, a druga w Åre, gdzie rozgrywano finały P¦. Lato było więc, chc±c nie chc±c, okresem zwolnienia tempa. Po operacji normalne treningi nie wchodziły w grę. Mimo to Norweg - jak podkre¶lał wielokrotnie jeszcze w grudniu - chciał wystartować w tegorocznym P¦ (miało to nast±pić w styczniu) i budować formę na ostatnie w swojej karierze, lutowe Mistrzostwa ¦wiata w Åre.

Kjetil Aamodt, fot. PAP
Kjetil Aamodt, fot. PAP


W przeci±gu ostatnich kilku tygodni 35-letni w tej chwili Norweg zmienił plany. Narciarstwo nadal pozostanie z pewno¶ci± jego pasj±, ale zabrakło jakby motywacji i... impetu. Poza tym s± jeszcze względy zdrowotne - kolejna kontuzja mogłaby okazać się fatalna.
Czy złoty medal w zjeĽdzie - jedyne trofeum, którego nie udało się przez lata zdobyć - jest wart podjęcia takiego ryzyka...?
Mistrz najwyraĽniej odpowiedział już sobie na to pytanie. Decyzja z pewno¶ci± nie była łatwa, zwłaszcza, że złoto w zjeĽdzie to jedyny brakuj±cy "eksponat" w imponuj±cej kolekcji nagród i tytułów, jakie Norwegowi udało się zgromadzić w przeci±gu wspaniałej, trwaj±cej 15 lat kariery. Aamodt wywalczył w sumie 20 medali (w tym 9 złotych - w slalomie, slalomie gigancie, kombinacji i super gigancie) i wielokrotnie zdobywał Puchar ¦wiata (we wszystkich konkurencjach). Teraz zadecydował, że od kariery sportowej ważniejsza jest rodzina i zdrowie. Większo¶ć kolegów startuj±cych dot±d razem z nim w P¦ uważa, że to m±dra decyzja.

W ubiegły weekend, podczas zawodów w Adelboden, dotychczasowi rywale złożyli Aamodtowi swego rodzaju "hołd". Wszyscy wypowiadali się o nim w słowach pełnych uznania i serdeczno¶ci. "Kjetil to ideał sportowca. Jego kariera była dla mnie olbrzymi± inspiracj±. Zawsze podziwiałem tak wszechstronnych zawodników jak on. Podobnie wszechstronnym alpejczykiem był Marc Girardelli." - powiedział Benjamin Raich, ubiegłoroczny zwycięzca w klasyfikacji generalnej P¦, być może sukcesor osi±gnięć narciarskich Aamodta. "Podczas wszystkich imprez medalowych był naprawdę wielki. To niesamowite, że można utrzymywać się w ¶wiatowej czołówce niemal przez 20 lat!" - mówił pełen podziwu Benni, dodaj±c: "¦wietnie pamiętam, jak podczas Mistrzostw ¦wiata w Saalbach w 1991 roku zdobył srebro w super gigancie. Był drugi po Eberharterze. Był wtedy bardzo młody. Tamte zawody ogl±dałem w telewizji. Dzi¶ mogę powiedzieć, że jestem naprawdę szczę¶liwy, że nasze drogi mogły się skrzyżować w ostatnich latach."

Aamodt najprawdopodobniej będzie miał okazję spotkać się ze swoimi pucharowymi kolegami już 19. stycznia w Chamonix, gdzie trzyna¶cie lat temu, w 1994 roku, tryumfował w biegu zjazdowym. Tym razem wyst±pi w innej roli niż ta, do której przez lata nas przyzwyczaił- pojawi się jako gwiazda wielkiego party zorganizowanego przez Dynastara.

Patrick Lang
Opracowanie: Joanna Wrona / skionline.pl

Powrót

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Aktualne wiadomo¶ci w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


poprzedni styczeń 2019 następny
Pn Wt ¦r Cz Pt Sb Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
najbliższe zawody
dodaj wydarzenie
Szukaj
Wiadomo¶ci: w:
Skijumping.pl
sportowebeskidy.pl
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatno¶ci | polityka cookies
Copyright © 1997-2019