skionline.plsprzęt wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Jak dobrać deskę snowboardową? Jakie wiązania i buty na snowboard?

2020.10.21
Jak dobrać deskę snowboardową? Jakie wiązania i buty na snowboard?
Kliknij, aby powiększyć.
Jak dobrać deskę snowboardową? Jakie wiązania i buty na snowboard?
Dla wielu osób deska snowboardowa w porównaniu z nartami wydaje się o wiele bardziej atrakcyjna. I rzeczywiście, sprzęt ten potrafi dostarczyć mnóstwa radości. Trzeba jednak pamiętać, aby był dobrze dopasowany do potrzeb użytkownika. Na co więc trzeba zwrócić uwagę kupując deskę snowboardową i buty na snowboad?
Dopasuj deskę snowboardową do wzrostu i wagi.
To podstawa. Jeżeli chcesz korzystać z deski snowboardowej w pełni komfortowo, zdecydowanie powinna zostać ona dopasowana do warunków fizycznych. Co warte zaznaczenia, mowa tu nie tylko o wspomnianym wzroście i wadze, lecz również o rozmiarze stopy.

W internecie co prawda można znaleźć gotowe tabele, od razu z rozbiciem, w zależności od tego, czy chodzi o deski snowboardowe dla kobiet czy mężczyzn, jednak w praktyce najlepiej sprawdzać sugestie producentów i sprzedawców.

Zawsze też warto szukać deski na snowboard w miejscu, w którym konkuruje wielu sprzedawców (tak jak na Allegro: www.allegro.pl/kategoria/sporty-zimowe-deski-snowboardowe-256741). Daje to nam szansę na to, ze jeśli znajdziemy odpowiednią deskę, ale będzie problem z jej rozmiarami, bez problemu znajdziemy podobną propozycję na którejś z sąsiadujących ofert.

Jaka długość deski?


Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielne weryfikowanie rozmiarów deski snowboardowej, to w przybliżeniu możesz uznać, że oparta na ziemi powinna sięgać do Twojej szyi. Z kolei szerokość powinna mieścić Twój but (najlepiej z lekkim marginesem błędu).

Deski snowboardowe flat i rocker


Przy wyborze deski staniesz przed wyborem desek przeznaczonych do różnych stylów jazdy. Dla początkujących lepszym wyborem będą w większości przypadków deski snowboardowe flex. Są łatwiejsze w kierowaniu, a ich konstrukcja, jak sama nazwa wskazuje, jest raczej płaska.

Z kolei deski snowboardowe typu rocker są przeznaczone dla osób, które chcą ćwiczyć zwrotność, a przy okazji sprawdzą się też na mniej ubitym śniegu.
Osobną kategorią są deski All Mountain, jednak te są dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom i zdecydowanie nie będą dobrym wyborem dla amatorów.

Co z twardością deski?


Jeśli chodzi o twardość, to deski na snowboard w przypadku osób początkujących powinny mieć ten parametr na możliwie niskim poziomie. To właśnie miękkie deski są łatwiejsze w prowadzeniu i wymagają mniej umiejętności technicznych.

Jakie buty na snowboard?


Deska to nie wszystko, chcąc pojeździć na stoku, warto mieć także odpowiednie buty snowboardowe. Wybór jest ogromny (chociażby tutaj: www.allegro.pl/kategoria/sporty-zimowe-buty-snowboardowe-256739), jednak warto dokonać go z głową.

Przede wszystkim szukajmy więc butów. Ich flex powinien mieć wartości w przedziale 1-3, ewentualnie 4, przy skali sięgającej 10. Właśnie takie ułatwiają kształtowanie postawy i ogólnej techniki - a to kwestie kluczowe w początkach jazdy na snowboardzie. Na szybkość i ewolucje przyjdzie czas później, jednak błędne nawyki ukształtowane na początku mogłyby odbijać się czkawką jeszcze długo.

Jakie wiązania do butów snowboardowych?


Buty na snowboard to jedno, ale pamiętajmy też o wiązaniach do nich. Te można znaleźć w najrozmaitszych wersjach, od tradycyjnych sznurowadeł, aż po różne systemy. Niektóre z nich, jak dwustrefowe BOA, lepiej sprawdzają się w butach twardych. Inne, jak jednostrefowe BOA, są idealne w przypadku tańszych butów, o prostej konstrukcji. Od jakiegoś czasu dostępne są także tak zwane szybkie wiązania, wymagające mniejszego czasu i siły, w których podciąga się i mocuje specjalnym zatrzaskiem linkę trzymającą but.


Tagi: #sprzęt narciarski #snowboard #deski snowboardowe #buty snowboardowe #wiązania snowboardowe

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021