skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?

2021.02.15
Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?
Kliknij, aby powiększyć.
Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?
Jednymi z najpopularniejszych sportów zimowych są jazda na nartach i snowboardzie. Po pierwszym trudnym okresie nauki przychodzi moment, kiedy radość z jazdy staje się olbrzymia. W tym momencie warto już zainwestować w akcesoria, które przeanalizują długość pokonanych tras, czas aktywności, średnią prędkość i inne najważniejsze atrybuty. Naturalnym wyborem będzie w tej sytuacji smartwatch. Jakie urządzenie wybrać, aby nie zniszczyć go po pierwszym zjeździe? Który zegarek wytrzyma cały dzień na stoku?
Jakie funkcje w smartwatchach przydadzą się w trakcie aktywności fizycznej?
Od kilku lat standardowym wyposażeniem każdego smartwatcha są funkcje przydatne do śledzenia aktywności fizycznej. Pulsometr, pulsoksymetr, czy moduł liczący kroki to aktualnie podstawowe funkcje, występujące w modelach sportowych zegarków, a także tych wyłącznie mających użytkowe funkcje. Poza szeregiem najpowszechniej występujących cech niektóre z zegarków posiadają jednak szerszy zakres modułów, które będą wspierać uprawianie sportu. Nie w każdym modelu pojawi się więc GPS czy barometr, które tak przydatne będą przy szusowaniu na stokach i wielu innych aktywnościach. Poniżej opiszemy najistotniejsze z nich:

- Moduł liczący kroki (pedometr) - najpopularniejszy ze wszystkich, który pojawia się w każdym, nawet najstarszym modelu smartwatcha. Liczba kroków wykonywanych każdego dnia doskonale daje pogląd na codzienną ilość ruchu.
- Pulsometr - umieszczony od spodu zegarka bada puls, który obrazuje wysiłek, na jaki narażony jest organizm. Na tej podstawie określa się strefy tętna, w których sportowiec poprawia swoją wydolność albo zwiększa wytrzymałość na pracę beztlenową.
- Pulsoksymetr - sprawdza nasycenie krwi tlenem. Ważny parametr w treningu beztlenowym i wydolnościowym.
- GPS - moduł pozwalający śledzić lokalizację bez korzystania z telefonu, co uniezależnia użytkownika od stanu naładowania i posiadania smartphona podczas aktywności.
- Barometr - najrzadziej pojawiająca się w urządzeniach tego typu funkcja. Określa na podstawie ciśnienia wysokość, na której znajduje się użytkownik.

Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?
Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?

Garmin - smartwatch dla wymagających


W kategorii zegarków odpowiednich na stoki nie sposób nie wspomnieć o smartwatchach Garmin. Wyróżniają się one kilkoma szczegółami, które pozwolą czerpać przyjemność z jazdy i innych aktywności fizycznych. Przede wszystkim, są to urządzenia typowo sportowe, co nie wyklucza jednak zastosowania modnych i ponadczasowych wykończeń - stylowych i odpornych na zarysowania. Poza standardowymi modułami dla zegarków smart, jak na przykład NFC i pulsometr, producent umieszcza w smukłej obudowie wszystkie opisane w poprzednim punkcie, przeznaczone typowo do uprawiania sportu.

Gdy mowa o smartwatchach sportowych Garmin, koniecznie trzeba wspomnieć również o innowacyjnych rozwiązaniach, takich jak algorytmy pozwalające na precyzyjne wyliczanie spalonych podczas aktywności kalorii, wydajności wymiany gazowej, czy ilości usuniętej z organizmu wraz z potem wody. Przydatna dla ćwiczących indywidualnie sportowców jest również funkcja Garmin coach, tworząca na bieżąco plan treningowy, w oparciu o takie dane jak zmienność pulsu i ostatnie treningi.

Najbardziej skradającym serca użytkowników aspektem specyfikacji urządzeń jest z całą pewnością bateria. W porównaniu do innych smartwatchów jest ona olbrzymia. Zegarki oparte na najpopularniejszych systemach Wear OS oraz Watch OS, standardowo po ładowaniu mogą działać przez około 24 godziny. Zegarek Garmin oferuje zazwyczaj minimum trzydniowy czas funkcjonowania na zasilaniu bateryjnym, a niekiedy wynosi on nawet 7 dni w trybie zegarka, jak w przypadku serii Fenix 5.

Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?
Wytrzymały smartwatch na stok - jaki wybrać?

Jakie serie Garmin sprawdzą się na stoku?


Decyzja dotycząca zakupu konkretnego modelu powinna być poprzedzona dogłębną analizą sposobu użytkowania przez sportowca. Inne rozwiązania zadowolą osobę, która na nartach postawiła co prawda swoje pierwsze kroki, ale daleko jej do profesjonalisty, a inne pewnego siebie zawodowca. Wszystkie z poniżej opisanych serii oferują zarówno moduł GPS, jak i barometr, pozwalający na precyzyjne określenie różnicy wysokości między szczytem a podnóżem góry. Zainstalowana fabrycznie na opasce aplikacja dla osób szusujących, zapamiętuje takie informacje jak długość zjazdu, wysokość początkowa oraz końcowa, czas jazdy, wybrana trasa, a wyłącza zapisywanie podczas ponownej podróży na szczyt. Po synchronizacji z telefonem sportowiec może przeglądać dane w postaci przystępnych wykresów, kolorowanych w czytelny sposób.

Przemierzaj trasy z Garmin Forerunner


Najbardziej rozpoznawalna przez biegaczy z całego świata seria zegarków tego producenta - Forerunner. Przeznaczona jest właśnie dla tej grupy, co nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również podczas jazdy na nartach i snowboardzie. Pośród wielu dostępnych modeli, zarówno początkujący sportowiec jak i profesjonalista, znajdzie odpowiedni dla siebie. Jest ona najdelikatniejsza z prezentowanych, a wygląd tych urządzeń jest typowo sportowy.Garmin Instinct dla miłośników zasilania solarnego


Charakteryzująca się nowoczesnym układem solarnym i wzmocnioną kopertą rodzina produktów Garmin Instinct. Przez swoją wytrzymałą budowę oraz styl przypominający wyglądem militarny, a także zabezpieczony szkłem Power Glass wyświetlacz, zniesie nawet najmocniejsze upadki, zdarzające się najlepszym narciarzom.

Garmin Fenix 5 - bestseller dla wymagających


Fenix 5 to nadająca się do niemal każdego sportu seria od Garmin. Wytrzymałość, jedna z najlepszych na rynku baterii, elegancki wygląd, to tylko niektóre niewątpliwe zalety tego zegarka, który dzięki nim sprawdzi się nie tylko na stoku, ale także w codziennym użytkowaniu. Poza opisywanymi wyżej funkcjami umożliwia również płatności zbliżeniowe, które szczególnie przydadzą się na stoku, gdzie portfel jest narażony na zgubienie.

Czy warto kupić zegarek Garmin do uprawiania sportów zimowych?


Zegarki Garmin są już kultowe. Poza coraz liczniejszym gronem biegaczy, którzy uwielbiają je za obszerne statystyki i wskazówki dotyczące biegania, zyskują duże grono amatorów sportów zimowych. Szereg informacji, które urządzenia te dostarczają po dniu na stoku, pozwalają czerpać jeszcze większą radość, a bardzo rozbudowana aplikacja daje możliwość konkurowania z innymi posiadaczami smartwatchów, niezależnie od modelu drugiej osoby. Smartwatche Garmin to najlepszy wybór na narty i snowboard!

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20