skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Czy czekają nas problemy z dojazdem na Słowację?

2015.09.18
fot. orava-liptov.sk
Kliknij, aby powiększyć.
fot. orava-liptov.sk
Od ponad tygodnia występują utrudnienia w ruchu na międzynarodowej drodze prowadzącej z Chyżnego w stronę Dolnego Kubina i Rużomberka. Z powodu złego stanu technicznego słowackie służby drogowe musiały wyłączyć z ruchu most pomiędzy miejscowościami Niżna i Podbiel. Wyznaczono już objazdy, jednak w górskim terenie są one dość długie i nie zawsze wygodne. Czy oznacza to, że zimą będą problemy z dojazdem do popularnych słowackich stacji narciarskich jak Jasna czy Donovaly?
Główna droga nr 59 to jednocześnie międzynarodowa droga nr 77, prowadzi z Chyżnego przez Trstenę i Twardoszyn do Dolnego Kubina, a dalej do Rużomberka i Bańskiej Bystrzycy. W Rużomberku krzyżuje się z głównym ciągiem komunikacyjnym Słowacji, prowadzącym wzdłuż doliny Wagu i pozwalającym dotrzeć z Żyliny, przez Martin do Popradu i Koszyc i odgrywa bardzo ważną rolę w systemie komunikacyjnym naszych południowych sąsiadów. Dlatego jej zamknięcie to poważny problem logistyczny.

Dla narciarzy droga ma również ogromne znaczenie - jest głównym traktem, od którego odchodzą drogi dojazdowe do popularnych stacji zimowych - Zuberca, Kubińskiej Holi, Jasnej, Donovalów, a także Vratnej. Dla mieszkańców Małopolski, a także częściowo i Śląska to brama prowadząca na południe, a także w Tatry i Niżne Tatry.

 fot. orava-liptov.sk
fot. orava-liptov.sk

Wszystko zaczęło się w środę, 9 września - w czasie rutynowej kontroli stwierdzono zły stan podpór mostu na potoku Orawska Zimna Woda, tuż przed skrzyżowaniem na Zuberec w wiosce Podbiel. Początkowo wprowadzono ruch wahadłowy i ograniczenie tonażu, ale jeszcze tego samego dnia wieczorem, po dokładnej kontroli, okazało się, że most trzeba zamknąć dla ruchu. Wyznaczono objazd prowadzący przez Hrusztin, jednak jest on dość długi i niewygodny, na dodatek również na nim prowadzone są prace remontowe.

Opłaty za winiety na Słowacji

- Przez kilka dni zamknięcie głównej drogi do Polski było jednym z głównych tematów poruszanych w słowackich mediach - poinformował nas w rozmowie Jan Bošnovic ze Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej. - Zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja bardzo komplikuje dojazd polskich turystów pod Tatry, dlatego mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by szybko przywrócić ruch na tej drodze, przy najmniej dla samochodów osobowych.

Źródło: Google Maps
Źródło: Google Maps

O tym, że sytuacja jest naprawdę trudna świadczy fakt, że przez jaki czas zastanawiano się nawet, czy nie wprowadzić stanu wyjątkowego w tej awaryjnej sytuacji. Wiadomo już jednak, że w ciągu najbliższego tygodnia Słowacy powinni przywrócić ruch, dla autobusów i samochodów osobowych - na starym moście zostanie zainstalowana specjalna stalowa konstrukcja, rodzaj stelaża, która wzmocni konstrukcję mostu i pozwoli przywrócić ograniczony ruch. Problem bowiem polega na tym, że sytuacja terenowa nie pozwala na montaż nawet tymczasowej konstrukcji przenośnego mostu, jakim dysponuje wojsko.

fot. orava-liptov.sk
fot. orava-liptov.sk

Czekając niecierpliwie na informacje dotyczące wznowienia ruchu na drodze E77, możemy zaproponować kilka zastępczych dróg dojazdowych w Tatry i na Liptów, od strony Małopolski. Do Zuberca najlepiej jechać przez Chochołów i Orawice, skąd można kontynuować drogę albo górską szosą prosto do Liptowskiego Mikulasza, albo wrócić do Podbieli i głównej szosy w stronę Dolnego Kubina. Inne rozwiązanie to skręt w Tstenie lub Twardoszynie w kierunku Namiestowa, a potem dojazd przez Lokcę i Hrusztin do Orawskiego Podzamku, a stąd już Głowna droga do Dolnego Kubina. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie ta droga oznakowana jest jako główny objazd, w Hrusztinie czeka nas na niej remont kanalizacji, a potem stromy podjazd na przełęcz Prislop.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #słowacja #samochodem na narty #jasna #donovaly #chopok #winiety słowacja

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com