skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Niewiele dalej, trochę drożej, ale dużo lepiej! 13 wyjątkowych ośrodków narciarskich w Szwajcarii

2022.11.16
13 wyjątkowych ośrodków narciarskich w Szwajcarii fot. Zermatt © Switzerland Tourism
Kliknij, aby powiększyć.
13 wyjątkowych ośrodków narciarskich w Szwajcarii fot. Zermatt © Switzerland Tourism
Szwajcaria w okresie pandemii okazała się najbardziej przewidywalnym krajem dla narciarzy – unikała lockdownów, decydowała się w najmniejszym stopniu na wprowadzanie ograniczeń i dodatkowych testów (zwłaszcza dla osób zaszczepionych). Co więcej, Szwajcarzy uznali od początku, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest równie istotna dla zdrowia, jak i kondycji psychicznej, więc jej ośrodki narciarskie pozostawały otwarte, i to nie tylko dla 8,6 miliona mieszkańców Konfederacji Szwajcarskiej.
Wielu polskich narciarzy wyruszyła zatem w kierunku kraju Helwetów i jak się okazało była to narciarska miłość od pierwszego wejrzenia. Nasi rodacy docenili przede wszystkim zróżnicowanie oraz jakość przygotowania stoków, świetną infrastrukturę narciarską i perfekcyjną organizację, ogromną liczbę tras, ale także niesamowite widoki, dużo słońca i znakomitą szwajcarską kuchnię. Wyższe ceny, zwłaszcza w restauracjach na stokach, okazywały się niższe niż we Francji, a przede wszystkim nie takie wysokie w relacji do jakości, którą ten kraj oferuje. Zbliżający się sezon zimowy jest okazją do odkrycia kolejnych zimowych regionów Szwajcarii, a ponieważ w tym kraju jest aż 358 ośrodków narciarskich, z łączną liczbą 7143 km tras, obsługiwanych przez 1872 wyciągi, opisanie wszystkich miejsc zajęłoby objętość kilku wydań magazynu narciarskiego! Pozostaje zatem przedstawić szczęśliwą trzynastkę największych i najlepszych (w kolejności alfabetycznej):

Aletsch Riederalp Villa Cassel © Switzerland Tourism
Aletsch Riederalp Villa Cassel © Switzerland Tourism

Aletsch Arena – ośrodek narciarski znajduje się w samym sercu regionu Jungfrau – Aletsch, wpisanego na listę UNESCO i oferuje spektakularne widoki z trzech platform na największy lodowiec w Alpach – Aletschgletscher oraz najwyższe alpejskie czterotysięczniki. Narciarze mają do zjeżdżenia 104km tras, w większości łatwych i średnich oraz 35 wyciągi. Położenie ośrodka umożliwia obcowanie człowieka z naturą, w czym również pomaga fakt, że położone w dolinach wioski są wolne od ruchu samochodowego i nie przytłaczają ilością turystów.

Andermatt – region zyskał w ostatnich latach na znaczeniu dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę i połączeniu wyciągami z pobliskimi ośrodkami Disentis i Sedrun. Przeważają tu łagodniejsze stoki, idealne dla rodzin, ale Andermatt to też Gemmstock – wysoko położona góra, uwielbiana przez zaawansowanych narciarzy, z ekspozycją tras po północnej stronie i gwarancją śniegu. Łącznie ośrodek dysponuje liczbą 101km tras obsługiwanych przez 17 wyciągów.

Arosa © Switzerland Tourism
Arosa © Switzerland Tourism

Arosa Lenzerheide – jeden z najwyżej ocenianych szwajcarskich ośrodków i największy bezpośrednio połączony narciarsko w Gryzonii, gdzie do dyspozycji jest 43 wyciągi i 225km tras, a czego połowa to niebieskie. Jednak są też stoki dla wymagających, na czele z trasą alpejskiego Pucharu Świata. Ośrodek słynie z nowoczesnej infrastruktury i ogromnego zróżnicowania tras, przez co jest lubiany zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i przez narciarzy freeridowych. Ulubiona zimowa stolica narciarska mieszkańców bogatego Zurychu.

Crans-Montana – należy do prestiżowej listy ,,Best of the Alps’’ i jest polecany zwłaszcza bardziej wprawnym narciarzom, którzy znajdą tutaj 140km tras i 19 wyciągów. Długie i szerokie stoki, w tym 12km ,,Piste Nationale’’, trasa alpejskiego Pucharu Świata, 150 metrowy half-pipe, trasy biegowe na lodowcu (w tym na prawie 3000m) oraz drugi największy snowpark w Szwajcarii, świadczą o wyjątkowości tego ośrodka. A na deser – bogate apres-ski z dużą liczbą restauracji, barów i pubów.

Rankomat
Davos Klosters – połączenie najwyżej położonego miasta w Europie (1560m), tętniącego życiem Davos z romantycznym i sielskim Klosters, zaowocowało stworzeniem jednego z największych ośrodków narciarskich w Gryzoni. Sześć odrębnych terenów z 53 wyciągami oferuje w sumie 225km tras plus 60km poza trasami, z czego 30km w ośrodku przeznaczonym wyłącznie dla freeridowców (największym w Szwajcarii). Pozostałe ośrodki są również mocno zróżnicowane – przystosowane dla rodzin z dziećmi (Madrisa), doceniane przez średniozaawansowanych narciarzy i miłośników dłuższych tras (Parsenn) czy lubiane przez snowboardzistów, freestylowców i wielbicieli apres-ski (Jacobshorn).

Grindelwald © Switzerland Tourism
Grindelwald © Switzerland Tourism

Grindelwald-Wengen – największy teren narciarskich z czterech położonych w regionie Jugfrau, u podnóża tria czterotysięczników, wpisanych na listę UNESCO – Möncha, Eigeru i Jungfrau, co gwarantuje spektakularne widoki oraz fantastyczne warunki narciarskie z uwagi na wysokie położenie. Do dyspozycji 24 wyciągi i 102km tras, w większości o średnim stopniu trudności, ale dla chętnych jest też trasa zjazdowa alpejskiego Pucharu Świata. Wszystkie cztery regiony narciarskie regionu Jungrfau (razem z Schilthorn-Mürren, First-Grindelwald i Meiringer-Hasliberg) oferują łącznie 265km tras i 63 wyciągi.

Gstaad – jeden z najbardziej luksusowych kurortów w Szwajcarii, w którym najbardziej charakterystycznym budynkiem jest położony na wzgórzu pięciogwiazdkowy Gstaad Palace, z hotelowym SPA, uważanym za jedno z najlepszych na świecie. Do dyspozycji narciarzy 196km tras, w większości łagodnych oraz 40 wyciągów, położonych na kilku obszarach, w tym na pobliskim lodowcu Les Diablerets.

Laax © Switzerland Tourism
Laax © Switzerland Tourism

Laax Flims Falera – jeden z najbardziej wszechstronnych i zróżnicowanych ośrodków narciarskich w Alpach, idealny dla miłośników jednej i dwóch desek, w niemal każdej
postaci. Oferuje 28 wyciągów i ponad 220km (w większości średnich i długich) tras, a stoki aż w 70% są położone powyżej 2000m, co daje zapewnia fantastyczne warunki narciarskie. O popularności ośrodka świadczą takie atrakcje jak: 14km zjazd z lodowca Vorab do Flims, 4 snowparki, największy halfpipe w Alpach, znakomite trasy dla freeridowców i freestylówców (słynna Freestyle Academy ma tu swoją bazę), a także trwające do późnych godzin imprezy apres-ski.

Obersaxen – najmniej znany, poza Szwajcarią, ośrodek narciarski z klubu ,,100+’’ km tras bezpośrednio połączonych. Położony na rozległym obszarze narciarskim, razem z Mundaun i Val Lumnezią oferuje 120km tras, a przyciąga głównie rodziny z dziećmi, które preferują spokojniejsze, ale wciąż bardzo zróżnicowane narciarsko, ośrodki. Stoki mają tu ekspozycje na wszystkie strony świata, a trasy – urozmaicone długości oraz stopnie trudności. Uroku dopełniają panoramiczne widoki z czterech szczytów, a także przytulne górskie chaty ze słonecznymi tarasami, na których można delektować się lokalnymi przysmakami.

Saas-Fee © Switzerland Tourism
Saas-Fee © Switzerland Tourism

Saas-Fee – zwany ,,perłą Alp’’ jest najbardziej ekologicznym i zaangażowanym w zrównoważony rozwój, ośrodkiem narciarskim w Szwajcarii, a samo miasteczko jako jedno z pierwszych zakazało ruchu samochodowego. Trasy narciarskie o długości 147km, obsługiwane przez 38 wyciągi są położone wysoko (do 3573m), na trzech terenach (Saas-Fee, Sass-Grund i Saas-Almagell), co daje gwarancje śniegu i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na 13 pobliskich czterotysięczników. Narciarzy przyciąga również drewniana zabudowana miasteczka oraz bogate apres-ski.

Sankt Moritz – kolebka narciarstwa w Szwajcarii, legenda olimpijskich sportów zimowych oraz miejsce, gdzie bogata tradycja doskonale łączy się z jakością, nowoczesnością i klasą. Najbardziej luksusowe marki hotelowe i butiki prestiżowych marek przyciągają najbardziej wpływowych i zamożnych miłośników narciarstwa, którzy w 3 ośrodkach mają do dyspozycji 310km wysoko położonych tras (z gwarancją śniegu), obsługiwanych przez 42 wyciągi. St Moritz słynie również ze znakomicie przygotowanych tras, które nawet po południu trzymają wysoką jakość, doskonałej infrastruktury, braku tłumów na stokach oraz słonecznej pogody (aż 300 dni w roku świeci słońce!)

Varbier  © Switzerland Tourism
Varbier © Switzerland Tourism

Verbier - najbardziej znane miasteczko 4 Dolin – największego ośrodka narciarskiego w Szwajcarii z imponującą liczbą 412km maksymalnie zróżnicowanych tras, o każdym stopniu trudności, obsługiwanych przez 67 wyciągów. Ponadto 100km tras czarnych (najwięcej ze wszystkich ośrodków w Alpach), tyle samo niebieskich oraz ponad 200km czerwonych, z których zdecydowana większość to długie i szerokie stoki. To także mekka freeridowców, i freestylowców, a oferta dodatkowych atrakcji i sportów ekstremalnych dostępnych w ośrodku jest trudna do przebicie. Na dodatek kultowe i kosmopolityczne Verbier słynie z wyjątkowych imprez, czym również przyciąga młodszą klientelę.

Zermatt © Switzerland Tourism
Zermatt © Switzerland Tourism

Zermatt – kurort narciarski z 322km tras, gdzie prawie wszystko jest NAJ…… Najwyżej położone trasy narciarskie w Alpach (do 3899m n.p.m.), najsłynniejsza góra świata (Matterhorn), najbardziej spektakularne widoki (na 40 czterotysięczników), najdłuższa trasa zjazdowa na świecie (22km), najbardziej stroma kolej zębata na świecie (z Zermatt na szczyt Gornergrat), najbardziej włoski klimat na nartach (jedyny połączony narciarsko ośrodek z Włochami) i … najdroższe karnety narciarskie w Alpach (od 400 CHF za 6 dni). W skrócie - NAJbardziej pożądany ośrodek narciarski przez narciarzy z całego świata!

Marcin Kramek

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #szwajcaria #zermatt #andermatt #laxx #arosa #saas-fee #sankt moritz

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com