skionline.pl stacje Polska Beskid Śląski wyślij link znajomemu dodaj opinię

Dolina Leśnicy
Brenna

Opis stacji
Dolina Leśnicy to jedna z ważniejszych i większych dolin, odchodzących na południe od centrum Brennej. Rozdziela grzbiety Orłowej i Trzech Kopców Wiślańskich, pokryte w wielu miejscach polanami i polami, od niemalże prostolinijnie przebiegającego Starego Gronia, w dolnej części prawie wszędzie porosłego lasem. W miejscu, gdzie grzbiet ograniczający dolinę od zachodu zbliża się do niej najbardziej, leży niewielka kulminacja Świniarki (690 m n.p.m.) – poniżej niej, na płaskim dnie doliny znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Dolina Leśnicy”, przy którym funkcjonuje jedna z trzech breńskich stacji narciarskich.

Zajmuje ona wschodnie i północno-wschodnie stoki wspomnianej Świniarki, dość stromo opadające ku Leśnicy – różnice wysokości sięgając tu ponad 200 metrów, korzystny mikroklimat powoduje, że śnieg zalega nawet do początku kwietnia – istnieją więc całkiem dobre warunki do funkcjonowania wyciągów i tras. Główną oś ośrodka tworzą dwa wyciągi talerzykowe, wspinające się pod szczyt Świniorki (konieczna jest przesiadka w połowie stoku). W dolnej części stoku stoi krótki wyciąg dla dzieci, natomiast czwarty wyciąg schodzi ze szczytu Świniarki na północ – przy nim znajduje się łatwa, niebieska trasa. Również górna część głównego stoku jest stosunkowo łatwa, dopiero poniżej pośredniej stacji wyciągów stok mocniej opada w dół – schodzi tędy szeroka, czerwona trasa.

W sumie w ośrodku działają cztery wyciągi narciarskie, a łączna długość tras przekracza 2,5 km, przy czym są w tej długości uwzględnione także krótkie warianty głównego zjazdu. Na dole zorganizowano także krótki stok snowtubingowy dla najmłodszych. Bezpośrednio na stokach narciarskich przy stacji dolnej i w środkowej części stoku usytuowane są bary serwujące ciepłe napoje oraz gorące przekąski. U podnóża stoków funkcjonuje restauracja dostępna zarówno dla gości ośrodka jak i narciarzy korzystających ze stacji narciarskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że miejsce jest mało znane – daje zaskakująco dużo radości z jazdy, zarówno początkującym narciarzom, jak i tym nieco bardziej wymagającym.
Booking.com