skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Raport śniegowy z Tatr Wysokich i Niskich

2014.01.02
Raport śniegowy z Tatr Wysokich i Niskich
Kliknij, aby powiększyć.
Raport śniegowy z Tatr Wysokich i Niskich
Dla wszystkich wybierających się w słowackie Tatry mamy kilka aktualnych informacji śniegowych. Na trasach leży od 30 do 40 centymetrów śniegu. Przygotowanych i otwartych jest 26 kilometrów tras, działa 26 kolejek w ośrodkach w Szczyrbskim Jeziorze, Tatrzańskiej Łomnicy i w Jasnej pod Chopokiem.
Sytuacja śniegowa w Tatrach Wysokich i Niskich jest skomplikowana, ale jednak zdecydowanie lepsza niż po stronie polskiej. Nadal odczuwalna jest wysoka temperatura i brak opadów naturalnego śniegu. Mimo ocieplenia i halnego, który ogołocił ze śniegu dużą część ośrodków w Polsce, pokrywa śnieżna w stacjach na Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze czy pod Chopokiem sięga 40 centymetrów i składa się z połączenia śniegu naturalnego i technicznego. Służby śniegowe codziennie przygotowują i równają trasy, tak aby zapewnić wysoki komfort na dostępnych trasach zjazdowych i zrekompensować brak opadów naturalnego puchu.

W Tatrzańskiej Łomnicy czynnych jest obecnie 7 wyciągów i kolejek, a narciarze mogą szusować na 5 kilometrach tras. Nad Szczyrbskim Jeziorem czynnych jest 6 wyciągów i kolejek, tu amatorzy białego szaleństwa mogą zjeżdżać po 2 kilometrach przygotowanych tras. Szczegóły na temat warunków trasowych można znaleźć na stronie: www.vt.sk/pl/kolejki-gorskie-i-nartostrady.

Rotunda - rumowy bar
Rotunda - rumowy bar

Ośrodek Jasna pod Chopokiem po przyjęciu rekordowej ilości gości w okresie świątecznym i sylwestrowym zrobił się teraz bardziej przestronny. Czynnych jest 13 wyciągów krzesełkowych i gondoli, a do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest 19 kilometrów tras, na których znajduje się od 30 do 40 centymetrów śniegu. Jasna od 28 grudnia wzbogaciła się o nowo otwartą panoramiczną restaurację Rotunda. Na wysokość 2004 metrów, gdzie znajduje się restauracja, możemy wjechać od północnej i południowej strony Chopoka. Odpowiednio wwiezie nas tam 15-osobowa gondola lub mieszczący 24 osoby FUNITEL marki Doppelmayr. Wagoniki kursują również przy dużym wietrze i gorszych warunkach pogodowych, co znacznie ułatwia poruszanie się po ośrodku.

Rotunda przed przebudową
Rotunda przed przebudową

Z wysokości ponad 2000 metrów panorama Tatr prezentuje się imponująco, a przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet kilkudziesięciu kilometrów. Aby docenić wysiłek architektów i budowniczych rotundy, należy dodać, że w okresie wakacyjnym na szczyt Chopoka wwieziono 120 ton materiałów budowlanych, z kolei same prace nad konstrukcją panoramicznej restauracji trwały 6 tygodni. Ten trud będą mogli docenić szczególnie koneserzy rumu. W restauracji czynny jest RUM Bar z ofertą rumów m.in. z Portoryko, Gwatemali, Mauritiusa, Kolumbii, Jamajki, czy Wysp Brytyjskich. Nie zabraknie tam również oryginalnych wytworów ze Słowacji, które znajdą swoje miejsce obok trunków z całego świata.

Gospodarze ośrodka liczą, że niebawem warunki śniegowe znacznie się poprawią, bo temperatura spada, i będzie można użyć ponad 100 armatek śnieżnych, które powinny w szybkim tempie polepszyć stan śniegu na trasach Chopoka. Szczegóły dotyczące warunków śniegowych na stronie: www.jasna.sk/lanovky-a-zjazdovky.

Więcej informacji na www.gotatry.sk

skionline.pl
Tagi: #słowacja #tatry #chopok #jasna #tatrzańska łomnica #szczyrbskie pleso

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com