skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Sezon w Tatrzańskiej Łomnicy rozpocznie się jazdą z Łomnickiej Przełęczy

2017.12.08
Sezon w Tatrzańskiej Łomnicy rozpocznie się jazdą z Łomnickiej Przełęczy
Kliknij, aby powiększyć.
Sezon w Tatrzańskiej Łomnicy rozpocznie się jazdą z Łomnickiej Przełęczy
W Tatrach panują aktualnie wyśmienite warunki narciarskie - informowaliśmy w ubiegłym tygodniu o rozpoczęciu sezonu na Kasprowy, teraz dobre wiadomości dotarły do nas ze słowackiej strony Tatr. Już od soboty 9 grudnia miłośnicy nart zjazdowych po raz pierwszy w tym sezonie skorzystają ze stoku w Łomnickiej Przełęczy. Na trasie zjazdowej o długości 1 240 metrów na Łomnickiej Przełęczy jest obecnie 150 cm naturalnego śniegu, a warunki narciarskie są bardzo dobre. Z wysokości 2 190 m n.p.m. narciarze zjadą po 5,5 km przygotowanej trasie do Tatrzańskiej Łomnicy. Otwarte będą też trasy Łomnicki Staw - Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ i Štart Západ.

Zobacz także:

W Tatrzańskiej Łomnicy sezon rozpoczyna się na pięciu trasach, dla narciarzy zostanie otwartych w sumie 7,7 km przygotowanych tras narciarskich, na których jest od 40 do 50 cm śniegu. Najbardziej oczekiwany zjazd sezonu z Łomnickiej Przełęczy odbędzie się wcześniej niż w poprzednich latach. Łomnicka Przełęcz w sezonie 2016/17 została otwarta dla narciarzy dopiero w Nowy Rok, czyli 1 stycznia.

Otwarcie najtrudniejszej i najbardziej stromej trasy zjazdowej w Tatrach wspomina najstarszy operator kolejki linowej Juraj Jancík. - Przy wyciągu, którego trasa prowadzi wzdłuż najbardziej atrakcyjnej trasy zjazdowej pracuję już 50 lat i pamiętam dzień 20 listopada na początku lat osiemdziesiątych, kiedy zaczęto tu jeździć na nartach. W przeszłości Łomnicką Przełęcz otwierano zwykle na początku grudnia. Były też zimy w roku ´83 i ´84, kiedy nikt tam nie jeździł, bo choć śnieg padał, zdmuchiwały go silne wiatry. W 2014 roku Łomnicka Przełęcz czynna była tylko dwa tygodnie i to dopiero wiosną 22 marca.

- Zawsze z kolegami, którzy przygotowują stok, staramy się zachować jak najwięcej naturalnego śniegu. Ta trasa znajduje się w terenie lawinowym, dlatego przed otwarciem testuje ją słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe - ośrodek zapobiegania lawinom. Samo przygotowanie trasy w miejscu z taką ekspozycją, gdzie miejscami nachylenie wynosi ponad 40 stopni, przebiega z użyciem ratraka zabezpieczonego w punkcie mocowania. Ratrak podczas nocnych przygotowań jest zamocowany na ponad kilometrowej linie właśnie do takiego punktu mocowania i stopniowo wciągany jest po stoku.

Miłośnicy jazdy poza trasami chętnie skorzystają też z tzw. Francuskiej Muldy, która jest jedną z opcji pokonania Łomnickiej Przełęczy na nartach. Francuska Mulda to lubiana strefa freeride o długości 1 380, z przewyższeniem 408 metrów. W Tatrach Wysokich od ubiegłego weekendu można jeździć już w Szczyrbskim Plesie, gdzie na stokach jest 40 cm śniegu, a warunki narciarskie są bardzo dobre.

Zima w Tatrach przyszła w pełni, a jej mroźny wdzięk już po raz piąty zaprezentuje Tatrzańska Świątynia Lodowa na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok). Wyjątkową atrakcją jest w tym roku jej bryła wzorowana na katalońskiej świątyni Sagrada Familia, a do jej budowy użyto 190 ton lodu. Od piątku 8 grudnia to dzieło sztuki wykonane przez Adama Bakoša i jego słowacko-czesko-hiszpańską grupę rzeźbiarzy zostanie udostępnione odwiedzającym. W tym roku szklane witraże ponownie przygotował szklarz i projektant pochodzenia słowacko-greckiego Achilleas Sdoukos. Osiem rozet opracował techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery okna przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe cztery prezentują pory roku. Wejście do atrakcji lodowej jest bezpłatne, a jej wyjątkowość podkreślają regularne niedzielne koncerty muzyki, zawsze o godz. 15.30.

Od piątku 8 grudnia będzie czynny w ciągu dnia, a także wieczorem tor saneczkowy ze Smokowieckiego Siodełka do Starego Smokowca. Godziny otwarcia w ciągu dnia zostały dostosowane do czasu pracy kolejki naziemnej, czyli od godz. 8.30 do 16.00. Wieczorne zjazdy po oświetlonym 2,5 km torze saneczkowym będą możliwe w godzinach od 19.00 do 21.00, zawsze we wtorek, piątek i sobotę. Wypożyczalnia sanek i ślizgów znajduje się w budynku kolejki naziemnej w sklepie sportowym Tatry Motion, otwarta od godz. 18.30. szczegółowe informacje o rozpoczęciu sezonu i otwarciu Tatrzańskiej Świątyni Lodowej znajdują się na www.vt.sk.

Ośrodek narciarski Jasna Niskie Tatry rozpoczął sezon zimowy po obu stronach Chopoka już 1 grudnia. W ten piątek narciarze będą mieć do dyspozycji 16 kilometrów przygotowanych tras, a w sobotę zostaną otwarte kolejne.

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #słowacja #tatrzanska lomnica #tatry #zima1718 #otwarcie sezonu

powrót

Zobacz
Tatrzańska Łomnica - grudzień 2015
Tatrzańska Łomnica - grudzień 2015
Tatrzańska Łomnica - grudzień 2015
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020