skionline.pl stacje Włochy Trentino wyślij link znajomemu dodaj opinię

Presena
Val di Sole

Opis stacji
Kliknij, aby powiększyć.
Słynna "Dolina Słońca", czyli Val di Sole, jest największym w zachodniej części Trentino regionem narciarskim. Bardzo duża ilość słonecznych dni w roku, a przy tym jedne z najobfitszych w całych Alpach opadów śniegu - czynią z Val di Sole, przepięknie położonej u podnóża trzytysięczników Gruppo di Brenta i masywu Adamello, miejsce dla zimowej turystyki wręcz wymarzone.

Lodowiec Presena (3 016 m n.p.m.) jest wizytówką rejonu narciarskiego, którego centrum stanowi miejscowość Passo Tonale, a do którego należą jeszcze Ponte di Legno i Aprica. Presena to całoroczny teren narciarski, dysponujący 7 kilometrami tras i 4 wyciągami. Trasy na lodowcu należą do średnio trudnych. Miejscowość Passo Tonale leży w szerokim siodle, skąd biorą swój początek wyciągi wywożące narciarzy na trasy na lodowcu.

Siłą przyciągającą narciarzy do Passo Tonale są przede wszystkim fantastyczne warunki do uprawiania narciarstwa i to (dzięki trasom na lodowcu Presena) przez okrągły rok, a także malownicze położenie wśród majestatycznych gór. Sama bowiem narciarska miejscowość Tonale, położona na wysokości 1 883 m n.p.m., z pewnością do malowniczych nie należy: zabudowa jest funkcjonalna, lecz lecz mało stylowa, żeby nie rzec - wręcz brzydka. Do Tonale nie przyjeżdża się jednak dla jego architektury, lecz dla tutejszych rewelacyjnych stoków i tras. Komu jednak do snu potrzebna jest spokojna atmosfera, powinien raczej poszukać noclegu w odległej od Tonale o kilka kilometrów zacisznej górskiej wiosce Ponte di Legno. Tereny narciarskie leżące w jej sąsiedztwie ściągają raczej zaawansowanych narciarzy, bowiem trasy są tu w większości trudne i bardzo trudne.

Sieć tras wokół Tonale jest natomiast bardziej rozległa, ale też bardziej zróżnicowana. Na południowych stokach jest szeroko i niezbyt stromo; poradzą sobie nawet dzieci i mniej wprawni narciarze. Szukający narciarskich wyzwań powinni udać się na północną stronę przełęczy i zjechać jedną z najdłuższych w całym łuku Alp nartostrad o zachęcającej nazwie Paradiso. Nazwa to jednak myląca, bowiem trasa należy do naprawdę trudnych; końcowy jej odcinek jest tak stromy, że nie jest w stanie pracować na nim ratrak, stąd często zalega tam głęboki, kopny śnieg.

Powyżej trasy Paradiso rozciąga się już całoroczny teren narciarski na lodowcu. Poza sezonem zimowym jeździć tu można w okresie od maja do września.

Oprócz narciarstwa w rejonie Passo Tonale uprawiać można wiele innych form aktywnego wypoczynku: pływanie, jazdę konną, łyżwiarstwo, wspinaczkę lodową. Wachlarz rozrywek apres-ski również jest dość bogaty. Zarówno w Tonale, jak i Ponte di Legno nie brakuje lokali, w których można popróbować lokalnych specjałów.
Booking.com