skionline.pl sprzęt narciarski wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018

2017.11.24
Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018
Kliknij, aby powiększyć.
Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018
Producenci nart, dystrybutorzy sprzętu sportowego, a nawet ośrodki narciarskie, w których z opadami śniegu często bywa krucho, dwoją się i troją, by dostarczyć amatorom aktywnego wypoczynku coraz więcej opcji spędzania wolnego czasu.
Niemniej jednak, popularność i zainteresowanie narciarstwem nie słabnie, stąd usilne dążenia branży, by tworzyć lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele.
Na etapie projektowania, coraz więcej firm z branży sportowej stawia na precyzję i nowej generacji materiały. Tworząc nowe kolekcje nart, konstruktorzy czerpią z doświadczenia i sięgają po materiały wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej i lotach kosmicznych. Standardem stały się również programy CAD (Computer Aided Design) oraz CNC - nowoczesne maszyny wykorzystywane do mielenia drewna. Wszystko to ma zapewnić narciarzom jeszcze większą frajdę z jazdy - precyzję, poczucie kontroli, bezpieczeństwo i łatwość prowadzenia.

Przede wszystkim, sprzęt jest coraz lżejszy; rdzenie nart wykonywane są z mielonego drewna, które następnie "opakowywane" jest w sztywną piankę, włókno węglowe lub lżejszy rodzaj drewna (tzw. rdzenie hybrydowe). W niektórych konstrukcjach, w celu obniżenia wagi, stosuje się również rdzenie przypominające plastry miodu, czyli takie w których wolne przestrzenie wypełnia powietrze. Tak właśnie powstaje nie tylko lekki, ale i dobry sprzęt. Konstruktorzy coraz częściej sięgają również po niestandardowe materiały, takie jak PET (politereftalan etylenu), len, laminat bambusowy, naturalną gumę oraz sztywne i elastyczne włókna wykorzystywane w linach.


Szybciej, coraz szybciej…


Branża narciarska ma niewątpliwe wspólną cechę z branżą motorową. W jednym i drugim przypadku kluczowym elementem jest prędkość. Mówiąc krótko, sprzęt ma jeździć lepiej, szybciej i precyzyjniej. Wiodące marki, takie jak Fischer, Voelkl, Salomon, Atomic, Haead i Rossignol wprowadzają na rynek kolekcje modeli przeznaczonych do jazdy na trasach o parametrach zbliżonych do standardów FIS - prawidłowość ta dotyczy zarówno męskich, jak i damskich modeli.
W serii Atomic Redster znajdziemy m.in. Servotec - technologię zaczerpniętą wprost z Pucharu Świata, dzięki której narty łatwiej inicjują skręty, są bardziej sterowne, zwinniejsze, a przy dużych prędkościach nie tracą stabilności.

W najnowszej kolekcji Fischera - Brilliant, znajdują się dobrze znane modele race’owe RC4 , w konstrukcji których austriacki producent zastosował innowacyjny, aramidowy materiał Diagotex, który wpływa na redukcję drgań, poprawia płynność jazdy i dynamikę skrętu. O osobach poszukujących najwyższej jakości sprzętu nie zapomniał również Voelkl. Modele PRO z serii Racetiger i Code wyróżniają się m.in. takimi szczegółami jak 9-milimetrowa, stosowana również w modelach z Pucharu Świata, płyta oraz krawędzie naostrzone pod kątem 0,80 stopnia. Obydwa rozwiązania przyczyniają się do doskonałego, bezpośredniego przepływu siły.

Projektując nowe race carvery o konstrukcji "arrow" (strzała), słoweńska marka Elan inspirowała się sprzętem do ski crossu. Jak zapewnia producent, w ręce osób ścigających się amatorsko trafi sprzęt, na którym będą wycinać szybsze, bardziej dynamiczne skręty.
Właściwości te zawdzięczamy nowej, wykonanej z włókna węglowego płycie umieszczonej pod wiązaniem oraz, przypominającym kształtem strzały, tytanowym wzmocnieniom biegnącym od dziobów do piętek nart.


Co nowego w segmencie all mountain?


Nowe modele all moutain, jak nazwa wskazuje, mają odnaleźć się w każdych warunkach zapewniając jak najwyższy poziom jazdy. W tym celu, Elan stosuje dość innowacyjną konstrukcję ślizgów z karbonowymi nanocząsteczkami. Wspomniane, poprawiające wytrzymałość ślizgów i parametry jezdne rozwiązanie znajdziemy w dwóch modelach z serii Amphibio.

Narty Elan Amphibio 17/18
Narty Elan Amphibio 17/18

Nowością w wybranych modelach all mountain i freeride Voelkla jest 3.D Glass - technologia wpływająca na większą zwinność i dynamikę nart podczas jazdy w trudnych lub zróżnicowanych warunkach, czyli cechy, które szczególnie docenią zaawansowani narciarze.

Dynastar przywraca do życia model Legend, tym razem z ulepszonym systemem tłumienia drgań, działającym podobnie jak zawieszenie w dobrym samochodzie. Powstawaniu nieprzyjemnych wibracji i trzepotaniu nart zapobiegają trójwarstwowe ściany boczne wykonane częściowo z elastycznego, wiskozowego materiału poprawiającego stabilność i równomierny przekaz siły na krawędzie.
Naszpikowana nowymi technologiami jest również kolekcja Salomona, który w modelach all mountain XDR stosuje włókna lnu (technologia C/FX), rocker oraz wykonany z drewna i tytanu rdzeń. Włókna lnu tworzą specjalne wiązki, które następnie - podobnie jak włókno szklane - aplikowane są na narty. Rozwiązanie to wpływa na lepsze tłumienie drgań, lepszą stabilność i sztywność poprzeczną.


Świetlana przyszłość freeride’u i skitouringu


W tym segmencie, najwięcej uwagi zwraca uniwersalny i wszechstronny charakter nart, które tak samo dobrze radzą sobie na i poza trasą. Od kilku sezonów modele ze wspomnianych grup są coraz lepsze, a designerzy poświęcają im coraz więcej uwagi. Kierunek rozwoju jest jasno określony - narty mają być lżejsze, bardziej precyzyjne i łatwiejsze w obsłudze. Co więcej, należy do nich dobrać optymalne buty i wiązania, dlatego producenci nart coraz chętniej wypuszczają na rynek buty sygnowane własną marką. W nadchodzącym sezonie wybierać będzie można spośród ponad 70 skitourowych modeli! Warto zwrócić uwagę np. na model La Sportiva - buty z czterema klamrami łączące najlepsze cechy butów alpejskich (stabilne, wytrzymałe i precyzyjne) i modeli skitourowych (lekkie i uniwersalne).

Kolejnym zagadnieniem, nad którym od lat pracuje branża, jest kwestia dopasowania butów narciarskich. Podobnie jest i w tym roku, choć - po raz pierwszy - konsumentów przyciągnąć mają trójwymiarowe skanery i urządzenia precyzyjnie odzwierciedlające anatomiczny kształt stóp. Za ich pomocą dopasowanie butów powinno być o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim, bardziej precyzyjne.

Atomic Backland: jedna kategoria, moc możliwości
Atomic Backland: jedna kategoria, moc możliwości

"Wygoda" to w nadchodzącym sezonie "słowo klucz", odnoszące się nie tylko do poczucia komfortu w trakcie jazdy, ale również bezpieczeństwa podczas chodzenia. Pod tym względem, w sektorze butów skitourowych, na uwagę zasługują Hawx Ultra XTD Atomic - model, który użytkować można z rakami, lub bez. Duże zainteresowanie wzbudził również Marker oferujący nowe antypoślizgowe podeszwy Grip Walk.


Paniom polecamy zawiesić oko na najnowszej propozycji marki Tecnica. Włoski producent, w ramach projektu "Women to Women", opracował damską linię butów - lekkich, bardzo wygodnych i ciepłych. W ich konstrukcji po raz pierwszy zastosowano Celliant - wyjątkowy materiał, którego strukturę stanowi poliestrowa tkanina impregnowana 13 minerałami działająca jak system ogrzewania. Proces polega na przekształceniu ciepła wydzielanego przez organizm w energię podczerwoną, która następnie "odbijana" jest z powrotem, wpływając na lepszą cyrkulacje krwi i utrzymanie wyższej ciepłoty ciała.

ah/skionline.pl

Tagi: #sprzęt narciarski #ispo #trendy w narciarstwie #narty #buty narciarskie #ispo #zima

Powrót

Zobacz
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
Natur- und Wellnesshotel Höflehner Natur- und Wellnesshotel Höflehner

Haus im Ennstal
Styria, Austria

Hotel Monzoni Hotel Monzoni

Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 17/18
Porady
WorldSkitest 16/17
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.