skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz RSS

Świeradów Zdrój - nowy punkt na narciarskiej mapie Polski

2008.12.18
fot. J.Ciszak/skionline.pl
Niewielka, położona w Górach Izerskich miejscowość uzdrowiskowa - Świeradów Zdrój, do tej pory znana głównie z wód leczniczych i zacisznych pensjonatów wypoczynkowych, doczekała się w końcu gondoli i stoku narciarskiego z prawdziwego zdarzenia.

W piątek, 12. grudnia odbyła się oficjalna prezentacja dla mediów, podczas której przedstawiono kulisy jednej z największych inwestycji narciarskich w polskich górach szacowanej na 25 mln złotych, a realizowanej przez Grupę Kapitałową Sobiesław Zasada S.A. Wśród zaproszonych gości byli Pan Sobiesław Zasada wraz z małżonką, oraz przedstawiciele spółki - Prezes, Pan Czesław Tachowicz i Vice Prezes, Pan Jarosław Kopacz.

Spotkanie rozpoczęło się od wjazdu koleją na Stóg Izerski i zwiedzenia górnej stacji kolei, która - nie tylko biorąc pod uwagę polskie realia - jest naprawdę niezwykle profesjonalną i nowoczesną inwestycją. 8-osobowa gondola jest produktem znanej i renomowanej marki Doppelmayer, posiadającej największy udział w światowym rynku produkcji wyciągów narciarskich i kolei linowych.

Przepustowość kolei wynosi 2400 osób na godzinę. Gondola ma długość 2172 m; dolna stacja położona jest na wys. 617 m n.p.m., a górna na wys. 1060 m n.p.m. Oświetlona trasa narciarska liczy aż 2,5 km, a jej górny odcinek - ok. 900 m spełnia wszystkie wymogi, by w przyszłości uzyskać homologację FIS. Tym samym, w Świeradowie będą mogły być organizowane zawody w konkurencjach alpejskich. Średnie nachylenie trasy wynosi 19 proc. Gondola będzie czynna przez cały rok - w zimie przyciągać będzie narciarzy, a latem miłośników górskich wycieczek pieszych i rowerowych. Zwłaszcza dla mieszkańców pochodzących z okolic Poznania i Wrocławia będzie to z pewnością genialna baza na kilkudniowe wakacje.

fot. J.Ciszak/skionline.pl
fot. J.Ciszak/skionline.pl


Należy podkreślić, że trasa narciarska w Świeradowie jest jedna z najlepiej oświetlonych i dośnieżonych tras zjazdowych w Polsce. Po zmroku stok oświetlać będzie 136 lamp zamontowanych na 68 masztach. Podczas zim skąpych w naturalny śnieg, niedostatki białego puchu zrekompensuje ponad 20 armatek rozstawionej na całej długości trasy.

Kolej gondolowa Świeradów Zdrój zapewni miłośnikom białego szaleństwa cały wachlarz usług, które związane są z narciarstwem. W pobliżu dolnej stacji powstała profesjonalna wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego. Klienci stacji będą mieli również okazję skorzystać z usług wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa i snowboardu zrzeszonych w lokalnej szkole. Dodatkowym atutem będzie przedszkole dla najmłodszych i specjalnie przygotowany dla nich stok dzięki czemu, Świeradów Zdrój będzie doskonałym miejscem na rodzinny, aktywny wypoczynek. Na stacji dolnej znajduje się również zaplecze gastronomiczne - restauracja ze słonecznym tarasem i widokiem na trasę zjazdową.

Gondola została otwarta dla ruchu pasażerskiego w czwartek, 18. grudnia; na trasie nie panują jednak jeszcze wystarczająco dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Do czasu otwarcia stoku dla narciarzy gondola czynna będzie w godzinach od 9.00 - 16.00.

Pobierz odtwarzacz filmów Flash aby zobaczyć ten film.


Więcej informacji na stronie www.kolejgondolowa.pl

Agnieszka Harat / skionline.pl

Powrót

Zobacz
Warunki narciarskie: Świeradów Zdrój Ski&Sun »
Wiadomości: Nowa gondola w Świeradowie »
Galerie: Świeradów Zdrój - nowa gondola »
  Świeradów Zdrój - nowa gondolaŚwieradów Zdrój - nowa gondolaŚwieradów Zdrój - nowa gondolaŚwieradów Zdrój - nowa gondolaŚwieradów Zdrój - nowa gondola
Falkensteiner Hotel Sonnenalpe Falkensteiner Hotel Sonnenalpe

Nassfeld
Karyntia, Austria

Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia

Nassfeld-Hermagor
Karyntia, Austria

Falkensteiner Hotel & Spa Falkensteinerhof Falkensteiner Hotel & Spa Falkensteinerhof

Mühlbach-Vals-Spinges
Południowy Tyrol, Włochy

Komentarze
Komentarz (maks. 1000 znaków):

Kod:
Podpis:
Janusz 2011.01.31 16:34
Byłem 28.01.2011 Trasa bardzo fajna średnio - łatwa. Wrunki śniegowo - zjazdowe super.
Niestety restauraja reklamowana jako "tradycyjne smaki" na 3+. Tekturowe naczynia ( grzaniec w tekturowym kubku to pomyłka) potrawy odgrzewane - niektóre gotowe z SUPERMARKETU obsługa smutna i powalna. Szkoda!!!
Na szczęście zjazd i gondola OK

Piotrek 2009.01.07 00:16
Też byłem 3.01.09 i w 100% zgadzam się z opisem Maćka. Generalnie byłoby OK gdyby nie fatalne przygotowanie trasy. Wyglądało jakby zdążyli przygotować tylko 2/3 jej. Czerwona trasa w górnej części była katastrofalna. Zero przyjemności z jazdy a tak naprawdę to o to tu głównie chodzi. Jazda godolą z widokami, grzaniec itp to tylko dodatki. Myślę, że żal im było zamknąć trasę w dniu gdy spodziewali się tłumów.

Maciek 2009.01.05 13:11
Byłem w Świeradowie 03-01-2009 i srogo się zawiodłem. 1. trasa - kiepska tzn. początek bardzo wąski, bardzo dużo kamieni a na pierwszych 300m, 80% szerokości stoku pokryta była lodowymi bryłami wielkości piłek do tenisa (zupełnie nie dało się tam szusować). 2. Wypożyczalnia na najwyższym poziomie ale otwarta jest analogicznie jak kolejka czyli od 9 do 16:30, więc jeśli ktoś śmiga na pożyczonych nartach to musi co najmniej godzinę później podejść do kasy po skipass i wcześniej o godzinę opuścić stok aby zdążyć przed zamknięciem wypożyczalni. 3. Ceny jak na takie warunki DROGO lepszym pomysłem wydaję się wycieczka do Harrachova. 4. Gondola bardzo ładna górna i dolna stacja na najwyższym poziomie.

rufus 2009.01.01 22:52
rowniez spędziłem tam noc sylwestrową . nareszcie obiekt z prawdziwego zdarzenia , fajny dlugi stok , nowoczesny wyciag , dla mnie bomba :). a Pana nizej nalezy potraktowac tak jak sie podpisal " bąbel-brzdąbel" he he

ank 2009.01.01 15:20
wczoraj jezdziłam. warunki świetne. dużo śniegu trasa odpowiednio przygotowana. wszystko super.
zobacz więcej
Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy!
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Alpin Panorama Hotel Hubertus Alpin Panorama Hotel Hubertus

39030 Valdora
Południowy Tyrol, Włochy
Hotel Bellavista Hotel Bellavista

38033 Cavalese
Trentino, Włochy
Hotel Tevini Hotel Tevini

38020 Commezzadura
Trentino, Włochy
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Szkoła narciarska STRAMA Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2014 Atmedia S.C.