skionline.pl stacje Polska Beskid Wyspowy wyślij link znajomemu dodaj opinię

Laskowa - Kamionna

Opis stacji
Laskowa to spora wieś leżąca w północnej części Beskidu Wyspowego, w dolinie Łososiny – jednej z najbardziej malowniczych zakątków środkowej części Beskidów. Na południe od niej wznosi się wysoki mur Pasma Łososińskiego, poza którym leży Limanowa, natomiast na od zachodu doliną zamyka typowa dla Beskidu Wyspowego samotna góra – Kamionna, wznosząca się na wysokość 805 m n.p.m. Jest jedną z „ostatnich” gór beskidzkich – dalej na północ rozciąga się niższe o przeszło 300 metrów Pogórze Wiśnickie. Na jej wschodnich stokach zlokalizowana jest Stacja Narciarska Laskow-Kamionna.

Nie bez przyczyny opisujemy dość szczegółowo położenie stacji – determinuje ono bowiem jej funkcjonowanie i warunki śniegowe do uprawiania narciarstwa. Z jednej strony – klimat jest tu ostrzejszy niż w okolicy, a sam ośrodek położony jest względnie blisko dużych miast – Krakowa, Tarnowa i leżących między nimi na progu Karpat – Bochni i Brzeska. Z drugiej – w porównaniu ze stacjami położonymi głębiej w Beskidach, warunki klimatyczne są tu jednak cokolwiek łagodniejsze, co powoduje duże wahania stanu pokrywy śnieżnej, w ciągu całego sezonu, co nie zawsze da się skompensować dodatkowym naśnieżaniem stoków (które zresztą na marginesie - działa tu bez zarzutów).

Główną osią stacji jest 4-osobowa kolej linowa Tatrapomy, o długości ponad 1500 metrów i różnicy poziomów prawie 300 metrów, o przepustowości 2200 osób na godzinę. W dół schodzi wzdłuż niej piękna, długa na 2 km trasa zjazdowa, bez wątpienia jedna z najlepszych między Beskidem Śląskim a Krynicą. W środkowej części jest ona nieco ładniejsza, ale ostatni odcinek zjazdu do dolnej stacji kolei daje możliwość prawdziwie dynamicznej jazdy. W dolnej części stoku oddziela się od niej także krótki, stromy wariant oznakowany jako trasa czarna. Wzdłuż głównej trasy zjazdowej poprowadzony jest wyciąg orczykowy, z dwoma charakterystycznymi zakrętami, natomiast przy górnej stacji kolei krzesełkowej stoją jeszcze dwa krótkie orczyki, w tym jeden dla dzieci i początkujących narciarzy.

Łącznie w ośrodku znajdują się cztery wyciągi o łącznej przepustowości 3750 osób na godzinę, a łączna długość tras narciarskich sięga prawie 4 km. Na uwagę zasługuje fakt, że są to trasy zróżnicowane, reprezentujące wszystkie stopnie trudności, chociaż trzeba tu zaznaczyć, że zlokalizowanie najłatwiejszych wyciągów na samej górze nie jest zbyt szczęśliwe. Na dole i u góry znajdują się restauracje i bary, a także standardowo dla tej wielkości stacji – wypożyczalnia, serwis i szkółka narciarska.

Generalnie Laskowa - Kamionna jest dość ciekawym miejscem na narty, polecanym raczej dobrze jeżdżącym narciarzom, którzy na pewno znajdą dużo radości z szusowania na głównej trasie. Wadą stacji jest niepewna pokrywa śniegowa, co powoduje, że przed wyjazdem lepiej zawsze sprawdzić warunki śniegowe.
Booking.com