skionline.pl stacje Polska Tatry i Podhale wyślij link znajomemu dodaj opinię

Polana Szymoszkowa
Zakopane

Opis stacji
Kliknij, aby powiększyć.
Polana Szymoszkowa była popularnym miejscem szkoleń narciarskich jeszcze przed wojną. Jednak nie było tu nigdy urządzeń narciarskich, mogących konkurować z Gubałówką czy choćby Nosalem. Dopiero po wybudowaniu w pobliżu wielkiego i wówczas najnowocześniejszego hotelu w Zakopanem – „Kasprowego” (obecnie Mercur), teren zaczął budzić zainteresowanie i powstały tu wyciągi orczykowe.

W 1997 roku postawiono kolej 4-osobową o długości 360 m, różnicy poziomów 60 m i przepustowości 2000 osób na godzinę, który obsługuje łatwe i szerokie trasy na samej polanie. Natomiast w 2000 roku postawiono jedną z pierwszych w Polsce kolei 6-osobowych, prowadzących aż na grzbiet Gubałówki. Jest to produkt firmy Doppelmayr o długości 1291 m, różnicy poziomów 261 m i przepustowości 3000 osób na godzinę, wyposażony w osłonę chroniącą przed śniegiem i wiatrem. Wzdłuż kolei poprowadzono ciekawą trasę, miejscami dość stromą, szeroką i idealną do dynamicznej jazdy na krawędziach. Dodatkowym jej atutem jest kapitalna panorama polskich Tatr rozciągająca się z praktycznie każdego jej miejsca. W słoneczny dzień jazda na Szymoszkowej przypomina nieco zjazdy w którymś z alpejskich kurortów.

Szymoszkowa złapała wiatr w żagle nie tylko dzięki swoim zaletom, ale także dzięki zamknięciu tras na Gubałówce – co znacznie zwiększyło zainteresowanie stacją o podobnych warunkach i położeniu. Jednak także Polana Szymoszkowa nie jest wolna od problemów związanych z własnością gruntów pod trasami. Cały czas właściciele ziemi prowadzą z operatorem negocjacje dotyczące wysokości stawek dzierżawy, co stwarza niepewną atmosferę wokół stacji.

Przy dolnej stacji znajdują się wzdłuż ulicy darmowe parkingi, jest tu także dobra karczma, kilka mniejszych barów oraz bogate zaplecze wypożyczalni sprzętu i serwisów narciarskich. W sumie jest to dobre miejsce na narty, chociaż przy dobrej pogodzie mocno zatłoczone. Zaletą jest wspaniałe położenie, wadą – południowa ekspozycja, która pozwala słońcu szybko zmiękczyć trasę i zamienić ją w tor przeszkód z muldami i odsypami.
Booking.com