skionline.pl stacje Szwajcaria Valais wyślij link znajomemu dodaj opinię

Zermatt

Opis stacji
Kliknij, aby powiększyć.
Zermatt to nowoczesny ośrodek sportów zimowych o międzynarodowej renomie. Znakiem rozpoznawczym Zermatt (i całej Szwajcarii) jest charakterystyczna sylwetka majestatycznego Matterhornu (4 478 m n.p.m.). W tej okolicy znajduje się zresztą aż 29 z 38 położonych na terenie Szwajcarii czterotysięczników.

Narciarstwo można tu uprawiać nie tylko w zimie. Ośrodek dysponuje całorocznym terenem narciarskim (25 km tras) na lodowcu Klein Matterhorn - Plateau Rosa. W sezonie między końcem listopada a początkiem maja można korzystać z tras w trzech rozległych i urozmaiconych rejonach: Sunnegga/Blauherd/Rothorn, Gornergrat/Stockhorn/Riffelberg i wspomnianym Schwarzsee/Trockner Steg/Klein Matterhorn.

Warto również odnotować, że w sezonie 2006/07 Zermatt - dzięki nowej, 8-osobowej gondoli - uzyskało znacznie wygodniejsze i szybsze połączenie z leżącymi po włoskiej stronie granicy terenami narciarskimi wokół miejscowości Cervinia-Breuil. Uruchomiono też nowe wagony w kolejce szynowej z Zermatt na Gornergrat, którą teraz podróżować można szybciej i wygodniej. Wagony posiadają panoramiczne okna, dzięki czemu wyjazd na górę dostarcza niezapomnianych wrażeń widokowych. Cały tutejszy region narciarski (razem z trasami po włoskiej stronie granicy) ma do zaoferowania naprawdę imponującą ilość tras - aż 245 km.

Już same jednak trzy tereny narciarskie wokół Zermatt są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wybrednych narciarzy. Stoki w rejonie Sunnegga/Rothorn - wspaniale nasłonecznione i osłonięte od wiatru - nadają się idealnie na rekreacyjne, rodzinne narty. Łagodne zjazdy prowadzą też w dolinę ze szczytu Gornergrat. Narciarze ze sportową żyłką chętnie wybierają trasy na Stockhorn.
Teren narciarski na lodowcu Klein Matterhorn daje możliwości uprawiania narciarstwa praktycznie przez cały rok. Można stąd zjechać na trasy włoskiej Cervinii.
Rejony wokół Zermatt nadają się także fantastycznie do uprawiania freeride’u. Najwięksi zapaleńcy mogą zakosztować wrażeń, jakie niesie z sobą heliskiing.

O ile Zermatt to prawdziwy raj dla alpejczyków, o tyle narciarze biegowi powinni raczej wybrać inny alpejski region. Tras do uprawiania tej dyscypliny jest tu naprawdę niewiele - jedynie 9 km, w większości trudniejszych.

Jak na tak modny i renomowany kurort przystało, Zermatt proponuje swoim gościom daleko więcej niż "tylko" tereny narciarskie jak ze snu. Jest tylko jedno zastrzeżenie - z całą pewnością urlop tutaj nie należy do tanich. I wprawdzie wybór rozrywek jest wprost oszałamiający, to o zawrót głowy mogą przyprawić turystę niestety również i ceny.
Są tu więc baseny solankowe i imponujący tor lodowy do curlingu. Można spróbować wspinaczki lodowej i nurkowania pod lodem. W towarzystwie przewodnika możliwa jest wycieczka do malowniczego wąwozu Gornerschlucht, słynącego z fantastycznych kształtów, jakie tworzy zamarznięta woda wodospadów. Dużą atrakcją jest zwiedzanie lodowej groty na szczycie Klein Matterhorn. Do groty, położonej 15 m pod powierzchnią lodowca, prowadzi droga przez wykutą w lodowej tafli sztolnię.
Okolicę podziwiać można także z powietrza - wokół Matterhornu odbywają się przeloty widokowe helikopterem.

Zermatt posiada dobrze zachowane stare centrum; sporo tu tradycyjnej, dawnej zabudowy. Są jednak i ekskluzywne pasaże handlowe ze skrzącymi się wystawami. Ilość hoteli, restauracji, barów i dyskotek jest ogromna. Zresztą życie towarzyskie i rozkosze podniebienia zajmują w tym modnym kurorcie bardzo wysoką pozycję.
Booking.com