skionline.pl stacje Włochy Trentino wyślij link znajomemu dodaj opinię

Val di Fiemme

Opis stacji
Kliknij, aby powiększyć.
Dolina Val di Fiemme ciągnie się na długości 35 km wzdłuż linii łączącej Val di Fassa na północnym wschodzie z Val di Cembra na południowym zachodzie. Dolinę otacza łańcuch gór Lagorsi, Pale di San Martino, Latemar i Corno Nero.
Niedaleko stąd to głównych miast regionu Trentino: Bolzano (40 km) i Trento (60 km).

Val di Fiemme wchodzi w skład megakompleksu narciarskiego Dolomiti Superski (1 200 km tras), a niezależnie od tego posiada 150 km własnych tras zjazdowych, obsługiwanych przez blisko 50 wyciągów. Są one rozlokowane w pięciu głównych ośrodkach: Ski Center Latemar, Passo Rolle, Alpe Cermis, Alpe Lusia i Oclini/Jochgrimm.
Świetna baza noclegowa, bardzo dobrze rozwinięte zaplecze do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych, słynna trasa biegowa Marcialonga o długości 70 km, urozmaicona oferta apres-ski, wiele atrakcji regionalnych i - oczywiście - wspaniałe widoki (w tym również na najwyższy szczyt Dolomitów - Marmoladę (3 341 m n.p.m.)), winny być wystarczającą zachętą do odwiedzenia tego pięknego zakątka Alp.

Kliknij, aby powiększyć.

Val di Fiemme określana bywa również często jako kołyska narciarstwa biegowego w Alpach. To tutaj odbyły się w 1991 roku (po raz pierwszy we Włoszech) Mistrzostwa Świata w kombinacji norweskiej. Potem Val di Fiemme stała się raz jeszcze gospodarzem mistrzostw 12 lat później, w 2003 roku. Nic w tym dziwnego, skoro wytyczono tutaj 150 km tras biegowych, z czego jedna trzecia położona jest na słonecznym płaskowyżu na przełęczy Passo Lavaze, na wysokości od 1 600 do 1 800 m n.p.m., co gwarantuje długi, trwający do marca, a nawet kwietnia sezon.

Do najbardziej znanych miejscowości narciarskich regionu należy Cavalese - położona na wysokości 1.000 m n.p.m. siedziba władz regionu. W miasteczku znajduje się średniowieczny pałac Palazzo della Comunita, który pełnił rolę letniej rezydencji biskupa Trydentu. Obecnie mieści się tu małe muzeum i galeria. W centrum obok lodowiska znajduje się dolna stacja gondoli na Alpe Cermis. Równie znane jest Predazzo - położone na wysokości 1 018 m n.p.m. malownicze miasteczko, słynące z ogromnej kolekcji minerałów i skamieniałości znajdujących się w Museo Civico. Posiada bezpośrednie połączenie wyciągiem gondolowym z centrum narciarskim Latemar.

Kliknij, aby powiększyć.

Oprócz popularnych miejscowości narciarskich, do których z całą pewnością zaliczyć należy jeszcze
Pampeago (1 757 m n.p.m) i Bellamonte (1 372 m n.p.m.), w dolinie znajduje się wiele maleńkich, uroczych miasteczek (Capriana, Molina, Castello, Carano, Tesero, Ziano).
Tesero leży dokładnie pomiędzy Predazzo i Cavalese przy drodze Pampeago. Główną atrakcją miasta jest kościół parafialny z freskiem Cristo della Domenica.
Molina di Fiemme to cicha i spokojna miejscowość położona na wysokości 850 m n.p.m., 6 km na zachód od Cevalese.
Capriana - mała miejscowość malowniczo usytuowana na górskim zboczu ok. 12 km na południowy zachód od Cavalese.
Booking.com