skionline.pl WorldSkitest 2010 wyślij link znajomemu wydrukuj

WorldSkitest obchodził w tym roku dziewiąte urodziny

2010.10.29
WST, czyli WorldSkitest obchodził w tym roku dziewiąte urodziny. Podobnie jak rok temu, impreza odbyła się w Karyntii, a gospodarzem była stacja narciarska Heiligenblut - Großglockner. Pieczę organizacyjną nad całym przedsięwzięciem sprawował Gerhard Brüggler. Kwietniowa pogoda sprzyjała testom, a doskonale przygotowane stoki i gościnna atmosfera miasteczka po raz kolejny pozwoliły stworzyć wydarzenie o niepowtarzalnym klimacie.
WST wymyślono między innymi po to, by ułatwić życie pasjonatom narciarstwa i pomóc we właściwym wyborze sprzętu spośród szerokiej oferty obecnej na rynku. Bo - jak mówi jeden z organizatorów WST Gerhard Brüggler - żeby naprawdę cieszyć się jazdą na nartach, trzeba posiadać właściwie dobrany sprzęt, odpowiadający indywidualnym upodobaniom i umiejętnościom. Nie zawsze, a raczej rzadko jest tak, że narta najdroższa będzie w określonym, konkretnym przypadku nartą optymalną, najlepszą.
Dla koncernów narciarskich WST to z kolei ważne narzędzie marketingowe, a zarazem okazja do prezentacji najnowszych technologii, które w coraz większej mierze starają się wychodzić naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom konsumentów.Początki systemu, jaki dziś obowiązuje w ramach WST, sięgają roku 1996, kiedy to po raz pierwszy zastosowano do dziś obowiązujące reguły w teście przeprowadzonym dla magazynu "Wiener" z udziałem mistrza olimpijskiego Franza Klammera. Po upływie kilku lat organizatorzy postanowili nadać publikacji Skitestu szerszy, międzynarodowy zasięg. W tym czasie pojawiła się też oficjalna nazwa: "Austria Skitest". W 2006 roku Austria Skitest przemianowany został na WorldSkitest (WST). Do tego czasu WST - co zresztą dobrze odzwierciedla nazwa - zdążył stać się już przedsięwzięciem o międzynarodowym charakterze. Dzisiejsze statystyki robią duże wrażenie: wyniki WST w postaci drukowanej docierają do około 30 mln odbiorców na świecie, a co najmniej zbliżona liczba osób zapoznaje się z nimi w Internecie.

Kliknij, aby powiększyć.
U podstaw sukcesu WST leży jego unikalna idea. Dlaczego największe koncerny narciarskie poddają ocenie swoje najnowsze technologie i bardzo liczą się wynikami testu? Odpowiedź jest prosta: rezultaty są tutaj w pełni obiektywne, a co za tym idzie - wiarygodne. Gwarantuje to pewny, niezmienny od lat system testowania. Wszystkie narty oddane do testów maskowane są specjalną czarną folią. Nikt z testujących nie wie, jaki model i jaką markę aktualnie ocenia.
Sam test odbywa się zawsze na zamkniętym odcinku stoku. W punkcie zmiany sprzętu pracuje profesjonalna ekipa techniczna, odpowiedzialna m.in. za regulację wiązań przy każdej zmianie nart. Bezpośrednio po każdym przejeździe uczestnik przyznaje testowanemu modelowi swoją punktację w skali od 1 do 10 wedle następujących kryteriów: jazda długim skrętem, jazda krótkim skrętem, trzymanie krawędzi, płynność jazdy, łatwość prowadzenia. Z ostatecznej punktacji w poszczególnych kategoriach oblicza się średnią i ta właśnie uśredniona ocena jest ostatecznym wynikiem testu dla każdego modelu. Narty w ramach testu podzielone są na 9 grup w zależności od przeznaczenia.Kliknij, aby powiększyć.
O wartości wyników WST w dużej mierze decyduje fakt, że testowy team składa się z narciarzy o zróżnicowanym poziomie umiejętności, a co za tym idzie - często skrajnie odmiennych oczekiwaniach względem sprzętu. Dlatego w gronie testerów są zarówno dawni alpejczycy, często niegdysiejsze gwiazdy alpejskich tras, jak również ludzie z branży mody, biznesu czy usług turystycznych. Są także dziennikarze i ludzie, dla których narty to po prostu pasja.
Podczas kwietniowych testów w Heiligenblut szefem ekipy testowej i "pierwszym testerem" był - już tradycyjnie - Franz Klammer. Członkowie testowego teamu pracowali ciężko (średnio każdy wykonywał po 12 zjazdów w jednej turze testowej bez przerw na odpoczynek). Organizatorzy zadbali jednak o dobre samopoczucie swych gości, zapewniając im dodatkowe atrakcje poza stokiem. I tak jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie był w tym roku pokaz najnowszej mody sportowej WST - Fashion Show.

Tagi: #worldskitest

Powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Race mężczyźni
High Performance kobiety
All Mountain mężczyźni
Allround kobiety
Allround mężczyźni
Twin Tip
Open Space
Dzieci GS
Dzieci Twin Tip
Złoto:Rossignol
Srebro:Atomic
Brąz:Elan
WorldSkitest 2010 - zdjęcia akcji
WorldSkitest 2010 - Snow Style
WorldSkitest 2010 - freestyle
WorldSkitest 2010 - pokaz mody
WorldSkitest 2010 - testerzy
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020