skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Czesław Lang na skiturach w Andorze

2017.03.14
www.infoski.pl
Kliknij, aby powiększyć.
www.infoski.pl
Wyprawy skiturowe to nie tylko możliwość odwiedzenia najpiękniejszych, dziewiczych terenów górskich to również doskonała forma przygotowania kondycyjnego, której od lat wyznawcą jest jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy Czesław Lang.
W blasku wiosennego marcowego słońca wybraliśmy się na 2 wyprawy do najpiękniejszych zakątków ośrodka narciarskiego Grandvalira w Andorze, który znany jest już doskonale miłośnikom narciarstwa zjazdowego. Jednak na uboczu najczęściej uczęszczanych zjazdów wytyczone są specjalne sektory dla skiturowców gdzie oznaczone szlaki wiodą najpiękniejszymi dolinami otoczonymi wianuszkiem szczytów powyżej 2 500m. W sezonie zimowym wielu kolarzy z rowerów przesiada się na narty skiturowe i to jest doskonała, sprawdzona forma treningu wysokogórskiego w zimie

www.infoski.pl
Kliknij, aby powiększyć.
www.infoski.pl
Cirque des Pessons - to przepiękna dolina dziesięciu lodowcowych jezior otoczona 8 dumnymi szczytami powyżej 2500 m. W "Circ de les Pessons" górują Pic dels Pessons 2864, Pic Alt Cubil 2833 i Pic D’Ensagents 2857. Wyprawę zaczynamy nad największym z jezior - Lac de Pessons, obok którego znajduje się modna regionalna górska restauracja. Dawniej baza przemytników górskich, która stanowiła ostatni obóz przed szczytowym atakiem na granicę Francuską. Obecnie szlak turystyczny zatacza koło wokół rozległej doliny i zakończony jest długim freeridowym zjazdem spod Pic dels Pessons. Cała trasa nie jest bardzo wymagająca technicznie i fizycznie ale jest wytyczona w zróżnicowanym terenie wśród polodowcowych skał, wodospadów i lasów piniowych. Spokój i majestat pirenejsckich szczytów sprawił ze nad głowami latały nam kruki a w oddali nad najwyższymi szczytami pojawił się orzeł złoty. Podejście to ok 10 km, 600 m vd. Wspaniałe miejsce na rozpoczęcie przygody skiturowej w ośrodku narciarskim Grandvalira w Andorze.

www.infoski.pl
Kliknij, aby powiększyć.
www.infoski.pl
Collada de Montmalus - Kolejna wyprawa w której uczestniczyli z nami Państwo Elzbieta i Czesław Lang to już znacznie bardziej wymagające trasa na kultowy wśród skiturowców szczyt Montmalus 2782m. Wyruszyliśmy z pod dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Grau Roige 1850m i wzdłuż zimowego parku rozrywki dla dzieci "Imaginaria" udaliśmy się w kierunku widocznego w oddali szczytu Montmalusa. Początkowo Łagodna malownicza trasa prowadząca w cieniu przez piniowy las wśród wyćwierkujących wiosnę ptaków to w zasadzie relaksacyjny kilkunastominutowy spacer. Dalej obok czerwonej trasy "TK Montmalus" było już trudniej. Początkowo wybraliśmy klasyczne podejście na Montmalusa znane już nam z wcześniejszych wypraw trasą wzdłuż orczyka ale w połowie drogi odbiliśmy w lewo wzdłuż górskiego potoku Riu dels Collels. Wybór trasy okazał się wyjątkowo trafny bo już po 2 kilometrach znaleźliśmy się w naturalnym wspaniałym amfiteatrze szczytów, powyżej 2 500m "Circ dels Collels". Idąc dalej wzdłuż strumienia wśród dziewiczych stoków zatoczyliśmy koło wokół doliny i po krótkim ostrym podejściu wydostaliśmy się na klasyczną trasę ataku szczytowego na Mont Malusa. Tutaj wyprawa przybrała charakter bardziej wysokogórski i dla fantastycznych widoków warto było się jeszcze trochę spocić. Na szczycie pokusę zjazdu do lodowcowego jeziorka po południowej stronie szczytu pokonał apetyt na lunch do którego zjazd trwał zaledwie kilkanaście minut.

www.infoski.pl
Kliknij, aby powiększyć.
www.infoski.pl
Czesław Lang w Andorze - od kilku lat z nartami skiturowymi jest tutaj co najmniej raz w sezonie. piękne rozległe dzikie góry, słoneczna pogoda sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i budowaniu dobrej formy fizycznej co w perspektywie letniego sezonu rowerowego jest bardzo istotnym czynnikiem. Poza tym wysokości od 1500 do 2500m n.p.m są idealne do efektywnego treningu wysokogórskiego.

Skitury w Andorze stają się coraz bardziej popularne i widok osób podchodzących na nartach już nikogo nie dziwi. My też polubiliśmy ten rodzaj aktywności i czeka nas jeszcze wiele wyzwań bo możliwości pokonywania nowych tras są nieograniczone przed nami jeszcze doliny Ransol, Incles oraz najwyższy szczyt w Andorze Pic Coma Pedrosa 2943m ale to już chyba dopiero w przyszłym sezonie.

Uczestnikami wypraw skiturowych z Czesławem Langiem byli Elżbieta Lang, Michał Zabor, Krzysztof Janas i Leszek Janas.

Kierownikiem programu skitourowego był Michał Zabor.

Podczas wyjazdu testowaliśmy sprzęt sportowy marek K2 /Marker/Blizzard/Tecnica.

Narty K2: wayback 96/backlite 74/wayback 88/shreditor 102, Pinnacle 105.
Wiązania: Marker King Pin 130
Buty: K2 Pinnacle 130, Tecnica "Zero G Guide Pro" które są niezmiennie naszym największym tegorocznym odkryciem.

Rezerwacja wyjazdów do Andory: www.infoski.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie

Powrót

Hotel Salzburger Hof Hotel Salzburger Hof

Dienten am Hochkönig
Kraj Salzburski, Austria

Ganischgerhof Mountain Resort & Spa Ganischgerhof Mountain Resort & Spa

Deutschnofen-Obereggen-Eggen
Południowy Tyrol, Włochy

Untervernatsch Untervernatsch

Schnalstal
Południowy Tyrol, Włochy

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Hotel Rastbichler Hotel Rastbichler

39030 St. Sigmund/Kiens
Południowy Tyrol, Włochy
Hotel Kaprun Hotel Kaprun

5710 Kaprun
Kraj Salzburski, Austria
Hotel Monzoni Hotel Monzoni

38035 Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy
7 noclegów - od 996,00 € za apartament
7 noclegów - od 699,00 € za apartament
7 noclegów - od 1038,00 € za pokój
7 noclegów - od 1580,00 € za osobę
7 noclegów - od 1550,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.