skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Gdzie można już pojeździć w Alpach?

2015.10.22
Gdzie można już pojeździć w Alpach?
Gdzie można już pojeździć w Alpach?
Alpy mają tę miłą dla narciarzy naturę, że zima zaczyna się tu dużo wcześniej niż u nas, a dzięki dobrej organizacji wysoko położonych ośrodków narciarskich, oraz zapotrzebowaniu na jazdę także jesienią (czynnik opłacalności otwierania stacji narciarskich we wrześniu i październiku odgrywa znaczącą rolę), już teraz w całych Alpach pojeździć można już w ponad dziesięciu miejscach. Zapraszamy na krótki przegląd warunków narciarskich panujących na otwartych już lodowcach, okraszonych widokami z kamer, które "zrzuciliśmy" dzisiaj przed południem. Jest już na co popatrzeć, bo wyższe partie gór pokryte są dość grubą (zdecydowanie grubszą niż w ubiegłym sezonie o tej porze) warstwą śniegu!

Zobacz także:

Tradycyjnie nasz przegląd rozpoczynamy od terenów narciarskich położonych w Austrii. Po pierwsze dlatego, że jest ich tu najwięcej, ale także z prozaicznej przyczyny - są położone najbliżej naszych granic, więc jeśliby ktoś chciał wyskoczyć na "przedłużony weekend" na narty - jest to całkiem możliwe.

Dobre warunki narciarskie panują na jedynym w Austrii lodowcu otwartym przez cały rok - Hintertux Gletscher. Leży tu już ponad 110 cm śniegu w partiach szczytowych, a przy Tuxer Fernerhaus (w dolnej części lodowca) jest go ponad 60 cm. Jeśli chodzi o działające wyciągi - łatwiej wymienić te, które nie działają - Tuxerjoch, Ramsmoos, Sommerberg, Kaserer II i Lärmstange. Poza tym wszystkie inne wyciągi działają - w sumie jest ich 14, a łączna długość otwartych tras zjazdowych przekracza 24 km. Można by rzec - sezon w pełni. Dojazd do ośrodka - bez jakichkolwiek utrudnień.

Lodowiec Hintertux
Lodowiec Hintertux

Na lodowcu Kitzsteinhorn, położonym nad Kaprun, jednym z najpopularniejszych wśród polskich narciarzy miejsc w Alpach, da się jeździć od ubiegłego weekendu, o czym już informowaliśmy naszych czytelników. W górnych partiach ośrodka leży ponad 80 cm śniegu, w dolnych - blisko 30 cm. Na górę dostaniemy się czteroodcinkową gondolą Gletscherjet (dwa ostanie odcinki to nowość), a od Alpincentrum także gondolą Gipfelbahn pod sam szczyt. Oprócz tego działają jeszcze dwa orczyki Kitzlift I i II oraz orczyk Magnetkpflift. W sumie narciarze mają tu do dyspozycji 9 czynnych wyciągów i 10 km tras zjazdowych.

Lodowiec Kitzsteinhorn
Lodowiec Kitzsteinhorn

Równie dobre warunki panują na lodowcu Mölltaler w Karyntii. Łączna grubość pokrywy śniegowej podawana dla tego miejsca wynosi 80 cm śniegu, w dolnej partii lodowca - nadal ponad 20 cm. Z dołu wjedziemy do góry koleją Mölltaler Gletscher Express, a wyżej wyprowadzą nas gondola Eissee, a stąd na wysokość 3122 m n.p.m. - krzesło Sesselbahn 3000er. Łącznie udostępniono tu 3 km tras zjazdowych.

Lodowiec Mölltaler
Lodowiec Mölltaler

Na lodowcu Stubaier Gletscher warunki są bardzo dobre. Łączna grubość pokrywy śniegowej przekracza 80 cm, a w dolnych partiach lodowca - bezpieczne 25 cm. Dla narciarzy otworzono tereny zjazdowe na czterech lodowcach - Eisjochferner, GaisskarfernerWindachferner oraz Daunferner. Działa tu obecnie aż trzynaście wyciągów - gondole Eisgrat I i II, Gamsgarten I i II, prowadząca w najwyższe partie ośrodka gondola Schaufeljoch, a także krzesło Wildspitz i orczyki Eisjoch, Gaisskarferner, Windachferner, Daunferner I i II oraz Daunscharte. W sumie otwartych jest aż 20 km tras.

Lodowiec Stubai
Lodowiec Stubai

Na brak śniegu nie narzeka szykujące się do otwierających kalendarz zawodów Pucharu Świata (tak, tak, to już w najbliższy weekend) Sölden. Otwarto tu dla narciarzy stoki na lodowca Rettenbach i Tiefenbach - dojazd drogą do górnego parkingu - bez utrudnień. W górnych partiach lodowca warta śniegu przekracza 80 cm, a sceneria w otoczeniu lodowców - już prawdziwie zimowa. W sumie działa tu 7 wyciągów, a łączna długość otwartych tras przekracza 24 km.

Lodowiec Rettenbach w Soelden
Lodowiec Rettenbach w Soelden

Na położonym nieco dalej na wschód lodowcu Pitztal , śniegu jest nawet więcej - w dolnych partiach ośrodka jest go ponad 50 cm, a u góry - ponad metr! Czynnych jest pięć wyciągów na lodowcu - gondola Wildspitzbahn prowadząca na najwyżej położone stoki narciarskie w Austrii, krzesła Mittelberbahn i Gletschersee, a także orczyki Brunnenkogel i Mittagskofel. Oczywiście pracuje podziemny "kret" Gletscherexpress dowożący z górnego parkingu na lodowiec. W sumie otwartych jest 10 km tras zjazdowych.

Lodowiec Piztal
Lodowiec Piztal

Przegląd austriackich ośrodków kończymy w dolinie Kaunertal. Pracują wyciągi dostępne z górnego parkingu - Weisseefernerlift I i II, a także gondola Karlesjochbahn. Łącznie mamy tu do dyspozycji na razie 6 km tras zjazdowych. Pokrywa śniegowa waha się tu pomiędzy 80 a bez mała100 cm śniegu. Droga dojazdowa jest czarna, bez jakichkolwiek utrudnień.

Aktualne warunki narciarskie na lodowcach

Lodowiec Kaunertal
Lodowiec Kaunertal

Przenieśmy się teraz bardziej na południe, do Południowego Tyrolu. Tutaj jak na razie mamy otwarty jeden ośrodek - jest to tradycyjnie już Schnalstal znane też jako Maso Corto. Na lodowiec wywozi gondola Funivia Ghiacciai, a tutaj do dyspozycji narciarze mają kolejne cztery wyciągi - krzesła Grawand i Gletschersee 1, a także orczyki Finail 1 i 2. W sumie otwartych jest już 6 km tras oraz trasa biegowa Giogo Alto. Pokrywa śniegowa dochodzi do 65 cm.

Lodowiec nad Maso Corto
Lodowiec nad Maso Corto

W Szwajcarii otwarte są dwie stacje, które oferują jazdę praktycznie przez cały rok. Są to położone w Alpach Walijskich Saas Fee oraz słynne Zermatt. W obu ośrodkach pokrywa śniegowa przekracza już ponad metr. Narciarze mają tu do dyspozycji odpowiednio - w Saas Fee - 6 czynnych wyciągów i 25 km otwartych tras, natomiast pod Matterhornem - 11 wyciągów i 25 km tras (na samym lodowcu, gdzie da się jeździć czynnych jest ich 6 - pozostałe to koleje otwarte dla turystów).

Lodowiec Zermatt
Lodowiec Zermatt

W najbardziej na zachód położonej w Alpach Francji, czynny jest na razie tylko jeden ośrodek - Tignes. Pojeździć tu można na lodowcu pod szczytem Le Grande Motte (3656 m n.p.m.). Pokrywa śniegowa przekracza tu 70 cm, otwarte są cztery wyciągi, a łączna długość otwartych tras przekracza 5 km. Otwarcie całej stacji z ponad 300 kilometrami tras planuje się na 28 listopada.

Lodowiec Tignes
Lodowiec Tignes

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #narty #alpy #lodowce #wyjazdy na narty #austria #szwajcaria #francja

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com