skionline.pl stacje Słowacja Tatry Niskie wyślij link znajomemu dodaj opinię RSS
Jasna Chopok
Jasna Chopok fot. skionline.pl
Kliknij, aby powiększyć.
Jasna Chopok fot. skionline.pl
Jasná to jeden z największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich na Słowacji. Położony w Dolinie Demianowskiej, na północnych zboczach drugiego pod względem wysokości szczytu Niżnych Tatr - Chopoka (2 024 m n.p.m.), oferuje szeroki wybór tras zjazdowych przede wszystkim zaawansowanym narciarzom. Dla początkujących wytyczono kilka tras łatwych (w tym jedną niemal 3-kilometrową, niedawno poszerzoną, biegnącą zalesionym zboczem).

Dodatkową atrakcją tej okolicy są jaskinie, a zwłaszcza wspaniała, udostępniona dla zwiedzających Jaskinia Wolności i Jaskinia Lodowa w Dolinie Demianowskiej.

Sezon narciarski trwa w Jasnej od grudnia aż do początku kwietnia, a wyniki badań meteorologicznych wskazują, że - paradoksalnie - tutejsze warunki śniegowe są lepsze od panujących w Tatrach Wysokich.

Począwszy od sezonu 2006/2007 w ośrodku Jasná Niskie Tatry, oprócz lokalnego karnetu, można korzystać ze skipassu Slovakia Ski Region, który jest wspólny dla pięciu topowych słowackich ośrodków narciarskich (obok Jasnej są to: Snowparadise Veľká Rača, PARK SNOW Donovaly, PARK SNOW Wysokie Tatry (Štrbské Pleso) i TLD - Tatrzańskie Koleje Linowe: Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Liptovská Teplička).

Łączna długość tras po północnej stronie Chopoka wynosi niemal 22 km. Osiemnaście tras w trzech rejonach narciarskich (Záhradky, Jasná, Otupné) jest obsługiwanych przez system piętnastu wyciągów, w tym zmodernizowaną niedawno, nowoczesną 6-osobową kanapę z osłonami przeciwwiatrowymi. Przepustowość ośrodka wynosi blisko 15 tys. osób na godzinę.

Wszystkie trasy i wyciągi tworzą narciarską huśtawkę, z której można korzystać bez odpinania nart. Od sezonu 2006/2007 istnieje w końcu możliwość przedostania się na nartach również na południowe zbocza Chopoka, gdzie zlokalizowany jest ośrodek narciarski Chopok-Juh. Dzięki połączeniu terenów narciarskich po północnej i południowej stronie góry powstała sieć połączonych ze sobą tras o długości blisko 30 km.

Wizytówką ośrodka jest trasa zjazdowa z homologacją FIS, która jest jednocześnie najdłuższym (3,5 km) zjazdem i miejscem, gdzie odbywają się rozmaite prestiżowe zawody w narciarstwie zjazdowym (m.in. Puchar Świata, Puchar Europy w slalomie i gigancie, Światowa Uniwersjada Zimowa).

Trasy ośrodka są regularnie utrzymywane. Niemal połowa wyposażona jest w urządzenia do sztucznego naśnieżania. Istnieje możliwość jazdy wieczornej (Zahradký i Biela Put).

Z górnych partii terenów narciarskich roztaczają się fantastyczne widoki na Tatry Wysokie, Wielką i Małą Fatrę oraz Beskidy z Babią Górą.

Jasná jest jednym z bardziej atrakcyjnych dla snowboardzistów ośrodków sportów zimowych na Słowacji. Niedawno powstał tu nowoczesny snowpark (na terenie Otupne), podzielony na strefę dla początkujących i zaawansowanych. Przy snowparku działa gondolka i wyciąg.

Jasna Chopok fot. skionline.pl
Jasna Chopok fot. skionline.pl
Dla narciarzy biegowych przygotowano w okolicy cztery trasy biegowe o długości od 5 do 10 km. Prowadzą one m.in. koło Jaskini Wolności i Jaskini Lodowej.

Jasná oferuje również wspaniałe tereny do uprawiania ski alpinizmu. Można przeprawić się np. na południową stronę Chopoka. Zwolennicy sportów ekstremalnych mają do dyspozycji wieżę lodową, snow rafting, snow tubing i paragliding.

Szczególną atrakcją okolicy jest jednak aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu, oferujący sześć basenów termalnych, zjeżdżalnie i tzw. Witalny Świat (sauny, aromatoterapia, masaże, komora solna). Tatralandia to zresztą nie tylko park wodny; również duża baza noclegowa i wiele innych rozrywek (m.in. Western City, bary, restauracja, atrakcje dla dzieci). Goście Tatralandii mogą skorzystać z bezpłatnego skibusa, kursującego pod dolne stacje wyciągów.

Amatorzy kąpieli termalnych mogą wybrać się także do lezącej nieopodal Liptowskiego Mikulasza miejscowości Bešenova.
czytaj więcej
Info o ośrodku
orczyki krzesełka gondole kolejki linowe kolejki linowotorowe naśnieżanie
14 8 3 0 1 tak
Ilość tras zjazdowych:29 szt.
Długość tras zjazdowych:36.47 km
- trasy łatwe11.235 km
- trasy średnie17.91 km
- trasy trudne7.325 km
Ilość tras biegowych:2
Wysokość: 950 - 2024 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do kwietnia
Wyciągi czynne od 08:30 do 15:30
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
jazda poza trasami:
narciarstwo tourowe:
halfpipe:
snowpark:
stok dla dzieci:
oświetlony stok:
skibus:
bramki automatyczne:
wyciąg dla dzieci:
pomiar czasu:
pomiar prędkości:
Po nartach - apres ski
kuligi:
rakiety śnieżne:
tor saneczkowy:
spacery zimowe:
basen:
basen termalny:
sauna:
centrum fitness:
paragliding:
dyskoteka:
karczmy i restauracje:
Ceny skipassów
  Dzieci Młodzież Dorośli Seniorzy
1 dzień  21.00   24.00   30.00   24.00 
6 dni  105.00   120.00   150.00   120.00 

Powyższe ceny podane są w EUR i obowiązują od 2015.04.08 do końca sezonu.

zobacz więcej

Kontakt
Ośrodek:Jasna Nízke Tatry a.s.
Adres:Otupné 111, 032 51 Demänovská Dolina
Telefon:+421 44/55 91 505
WWW:www.jasna.sk
Zobacz

zobacz więcej

partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2015 Atmedia S.C.