skionline.pl Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Czechy - opłaty za drogi, winiety w roku 2023

2023.01.01
Czechy - opłaty za drogi, winiety w roku 2023
Kliknij, aby powiększyć.
Czechy - opłaty za drogi, winiety w roku 2023
W 2023 roku opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w Republice Czeskiej nie ulegają zmianie. Opłata za winietkę roczną 1500 koron i należy pamiętać, że winiety należy kupować w formie elektronicznej.
OD 1 stycznia 2021 roku, w Czechach, wprowadzone zostały elektroniczne winiety autostradowe. Naklejane, papierowe winiety zostały zastąpione opłatą elektroniczną, którą można dokonać za pomocą strony internetowej, w wyznaczonych punktach sprzedaży i w kioskach samoobsługowych umieszczonych przy wjazdach na autostrady.

Zakupu winiety elektronicznej można dokonać na stronie www (strona także w j.polskim): www.edalnice.cz

Ceny winietek do 3.5 T w roku 2023:Winietka 10 dni - oznaczenie D - 310 CZK (w 2022 310 CZK)
Winietka miesięczna - oznaczenie M - 440 CZK (w 2022 440 CZK)
Winietka roczna - oznaczenie R - 1500 CZK (w 2022 1500 CZK), ważna od 1. grudnia 2022 do 31. stycznia 2024

Korzystanie z w/w dróg bez ważnej winiety grozi wysokim mandatem.

Kontrola i mandaty karne


Na podstawie tablicy rejestracyjnej pojazdu organy kontrolne - Policja Republiki Czeskiej i Administracja Celna Republiki Czeskiej - ustalają, czy posiadasz ważną winietę elektroniczną, ewent. czy Twój pojazd podlega zwolnieniu z opłaty drogowej.

Kontrole będą przeprowadzane na płatnych odcinkach autostrad przy użyciu pojazdów patrolowych wyposażonych w system kamer przeznaczonych do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, za pośrednictwem zdalnego połączenia z bramkami kontrolnymi lub w formie kontroli na MOP-ach i parkingach.

Wysokość mandatów karnych
Jeżeli na płatnym odcinku autostrady system wykryje pojazdu nie posiadający ważnej winiety elektronicznej (o ile nie podlega on zwolnieniu z opłaty), kierującemu tymże pojazdem grozi mandat karny w wysokości do 20.000 CZK.
Kontrola dotyczyć będzie również ewentualnego wyłudzenia / niezgodnego z prawem wykorzystania zwolnień z opłaty. Jeśli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłaty, a nie ma ona do niego prawa, próbując w ten sposób umyślnie oszukać system, grzywna może wynieść nawet do 100.000 CZK. Jeżeli z płatnego odcinka autostrady korzysta pojazd, który podlega zwolnieniu z opłaty, lecz kierujący nie złożył zawiadomienia o zwolnieniu z opłaty, mimo że ustawa tego wymaga, grozi mu kara grzywny w wysokości do 5.000 CZK. Grzywna tej samej wysokości grozi osobom, które w ciągu dziesięciu dni roboczych nie powiadomią Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej o ustaniu przyczyny wymaganej do zwolnienia pojazdu z opłaty.

Płatne drogi w Czechach
Płatne drogi w CzechachMiejsca umieszczenia winietek
Miejsca umieszczenia winietek


skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #winiety #czechy #opłaty za autostrady #winiety elektroniczne #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Informacje