skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Alta Badia - narty w sercu Dolomitów

2018.11.20
Alta Badia - narty w sercu Dolomitów
Kliknij, aby powiększyć.
Alta Badia - narty w sercu Dolomitów
Nie ma wątpliwości, że dolina Alta Badia i otaczające ją szczyty to jeden z najbardziej emocjonujących zakątków Alp. Tak, emocjonujących, gdyż tutaj doznania estetyczne wywołane fantastycznym krajobrazem, mieszają się z emocjami sportowymi i dużą dawką adrenaliny na stokach. Majestatyczne Dolomity stanowią wspaniałe tło dla zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim na słynnym stoku Gran Risa, gdzie kultowy Red Bull Energy Lounge zaprezentuje swój nowy wygląd podczas zawodów 16 i 17 grudnia. Z kolei Ci, którzy uwielbiają grudniową jazdę na początek sezonu, będą mogli spróbować swoich sił na trasach u stóp parków przyrody Fanes-Senes-Braies i Puez-Odle.

Zobacz także:

Prawie 10 lat temu, 26 czerwca 2009 roku, UNESCO uznało Dolomity za światowe dziedzictwo przyrodnicze. Teren narciarski Alta Badia rozciąga się na terenie dwóch Parków Natury w Dolomitach wpisanych na Listę UNESCO: Park Przyrody Fanes-Senes-Braies i Park Przyrody Puez-Odle, słyną z piękna ich autentycznych i niezrównanych krajobrazów. Region narciarski Alta Badia oferuje trzy tereny narciarskie, które pozwalają na niezapomniana jazdę wśród tych wyjątkowych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc. Gdzie można się cieszyć nieskazitelną przyrodą z pierwszej ręki. Do tych miejsc można dotrzeć korzystając wyciągów lub busów z Piz La Villa, Piz Sorega i Col Alto.

Lagazuoi - narty wśród natury i historii, 100 lat po zakończeniu I wojny światowej
Lagazuoi - narty wśród natury i historii, 100 lat po zakończeniu I wojny światowej

Lagazuoi - narty wśród natury i historii, 100 lat po zakończeniu I wojny światowej


Taksówką odjeżdżającą z Armentarola można dostać się na przełęcz Falzarego (2105 m n.p.m.). Stamtąd można wjechać koleją linową na szczyt Lagazuoi, na wysokość 2778 m n.p.m., położonego na terenie Parku Przyrody Fanes-Senes-Braies. Podczas pierwszej wojny światowej toczyła się tu nieludzka wojna, w czasie której korzystając z podkopów i tuneli walczące ze sobą wojska austrowęgierskie i włoskie próbowały wysadzić swoje stanowiska za pomocą potężnych min. Okopy i tunele, które wciąż można zobaczyć od strony południowych stoków, a częściowo także wejść nimi do góry, są ponurym świadectwem tamtych czasów

Trasa o średnim stopniu trudności, o długości 7,8 km i różnicy wysokości 1130 m, prowadzi ze szczytu wzdłuż wąwozów do schroniska Scotoni, prawdziwej kulinarnej mekki dla smakoszy wyśmienitej kuchni. Dalej zjazd prowadzi do doliny, gdzie można skorzystać z najbardziej przyjaznego dla środowiska wyciągu narciarskiego w Alpach, przewożącego narciarzy do centrum ośrodka narciarskiego Alta Badia. Ekologicznego -bo tworzy go para koni Norikerów, która ciągnie narciarzy na linie do najbliższej kolei linowej.

Więcej o Lagazuoi i trasie prowadzącej do schroniska Scotoni można przeczytać tutajZ wizytą w La Crusc


Obszar narciarski La Crusc Ski Tour pozwala cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na sielankowy krajobraz Badii i otaczające go szczyty gór w Parku Przyrody Puez-Fanes. Górskie chaty rozrzucone wokół ośrodka narciarskiego La Crusc specjalizują się w przygotowywaniu w tradycyjny sposób typowych potraw ladyńskich - tak jak robili to przez stulecia miejscowi. Nie wolno przegapić widoku kościoła parafialnego w Badia, miejsca narodzin św. Józefa Freinademetza, a także tradycyjnych zagród i osiedli Fussé, Coz i Pransarores, zanim dotrze się do małego kościoła Santa Croce u podnóża góry noszącej to samo imię. Trasa narciarska La Crusc jest dostępna od Piz La Villa (bez konieczności zdejmowania nart) i szczególnie dobrze nadaje się na rodzinną wyprawę.Dolina Edelweiss


Teren narciarski doliny Edelweiss, zaczyna się w centrum Colfosco i jest jedną z najbardziej ukrytych i położonych na uboczu miejsc w Alta Badia. Ta niewielka dolina u podnóża gór Sassongher i Cir w Parku Przyrody Puez-Odle jest ceniona przede wszystkim ze względu na szerokie i pełne słońca stoki oraz panoramiczne widoki na grupę Sella w Dolomitach, a zwłaszcza na dolinę Mezdì. Kto raz tutaj zawita, będzie wracał tutaj, zachwycony pięknem i spokojem, który panuje tutaj nawet w środku sezonu.

Więcej o dolinie Edelweiss można znaleźć tutajZawody Pucharu Świata FIS w Alta Badia


Pionierski duch Alty Badii został połączony ze sportowym i innowacyjnym stylem Red Bulla, aby stworzyć Red Bull Energy Lounge, pierwszą wśród miejsc gdzie rozgrywany jest Puchar Świata w narciarstwie alpejskim, prawdziwie ekskluzywną strefę gościnną, przygotowaną na zawody, które odbędą się 16-17 grudnia. Usytuowana bezpośrednio przy linii mety, posiada duży taras, z którego można oglądać zawody z pierwszego rzędu, uzyskując wspaniały widok na wyścigi slalomowe. Red Bull Energy Lounge będzie gościć wyłącznie KTM i Moon Boot®, kultową markę, która od zawsze wprowadzała styl i modę do najbardziej prestiżowych lokalizacji na dużych wysokościach. Wewnątrz salonu widzowie będą mieli szansę porozmawiać z zawodnikami Pucharu Świata w narciarstwie.

Alta Badia - narty w sercu Dolomitów
Alta Badia - narty w sercu Dolomitów

W rzeczywistości, Red Bull postanowił wprowadzić swoją koncepcję gościnności - już odnoszącej wielkie sukcesy w świecie sportów motorowych - w góry, wybierając Alta Badia jako preferowaną lokalizację i oferując wyjątkowe doznania. W przyjemnie ekskluzywnym otoczeniu goście mogą zakosztować znakomitej kuchni, także z tradycyjnymi specjałami, do których dołączą wina z winnicy D'Isera i Zardetto. A majestatyczne Dolomity, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tworzą tło do mety, czyniąc atmosferę jeszcze bardziej magiczną.

Bilety obejmujące wstęp do salonu Red Bull Energy Lounge z bufetem kosztują 150 euro w niedzielę 16 grudnia i 125 euro w poniedziałek 17 grudnia. Informacje dotyczące rezerwacji i zakupu wejściówek można znaleźć na www.skiworldcup.it.

Aktualne ceny skipassów w Alta Badia
Więcej informacji o Alta Badia szukajcie też na www.altabadia.org

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #włochy #południowy tyrol #alta badia #dolomity #wino #dobre jedzenie

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com