skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Alternatywne sporty zimowe w Południowym Tyrolu

2023.12.22
Alternatywne sporty zimowe  w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger
Kliknij, aby powiększyć.
Alternatywne sporty zimowe w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger
Włoskie Dolomity to prawdziwy winter wonderland dla miłośników narciarstwa i snowboardingu, fanów marketów świątecznych i pięknej zimowej aury z puszystym śniegiem i pięknym słońcem. To również idealne miejsce dla każdego, kto szuka mniej standardowych aktywności sportowych. Malowniczy region zachęca turystów, do skorzystania z różnorodnych atrakcji takich jak biegówki, jazda na sankach, czy też spacery o wschodzie słońca. Sezon zimowy 2023/2024 może być pierwszym, w którym odkryjesz nową pasję do sportów alternatywnych w Południowym Tyrolu.
Zapaleni narciarze i snowboardziści, jadąc na zimowy wyjazd zazwyczaj planują jako jedyną atrakcję sportową jazdę na stoku. Z kolei osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportami zimowymi nie myślą
o żadnych innych aktywnościach, jak właśnie narty lub snowboard. Sporty alternatywne, takie jak biegówki, rakiety śnieżne, skitouring czy saneczkarstwo są zupełnie zapomniane przez większość z nas. A szkoda, bo to wspaniała odskocznia od całego dnia na stoku i możliwość spróbowania czegoś zupełnie nowego. A oferta Południowego Tyrolu z pewnością zainspiruje każdego z Was.

Plose – raj dla amatorów szybkiej jazdy


Masyw górski Plose położony w niewielkiej odległości od miejscowości Brixen/Bressanone może okazać się idealnym miejscem dla fanów szybkich zjazdów sankami. W górnej stacji kolejki liniowej znajduje się Plosebob – tor bobslejowy o długości ponad 1 km. Niezwykle szybka jazda zapiera dech w piersiach, dostarczając jednocześnie dużą dawkę adrenaliny. Wybierając najtrudniejszą trasę z katapultą startową lub opcję standardową, można podziwiać malownicze pejzaże podczas zjazdu bobslejem.
Z kolei dla miłośników dłuższych zjazdów saneczkowych idealną opcją może okazać się trasa Rudi Run o długości aż 9 km. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Zjazd jest bezpieczny i łatwy do nauczenia po szybkim kursie z instruktorem. Dzięki tej aktywności cała rodzina może cieszyć się niesamowitymi krajobrazami i emocjonującymi przeżyciami na śniegu.~

A może skitouring?


Skitouring to świetna propozycja dla fanów górskich wędrówek i zjazdów na nartach. Aktywność uprawia się poza ośrodkami narciarskimi i przy użyciu specjalnego sprzętu. Brak wyciągów oraz kolejek, za to przygoda w świeżym śniegu i czysta radość z jazdy w terenie. W Południowym Tyrolu znajduje się kilka miejsc, w których dostępne są specjalnie przygotowane trasy skitourowe.

We wschodniej części regionu znajduje się urokliwe miasteczko górskie Sexten/Sesto. To właśnie tam została otwarta pierwsza w Południowym Tyrolu trasa szkoleniowa dla narciarzy skitourowych, czyli specjalna ścieżka dla osób chętnych do nauki odpowiedniej techniki hikingu oraz zasad bezpieczeństwa lawinowego.

Dla tych, którzy znajdują się w okolicach doliny Gsies/Valle di Casies dostępne są wycieczki skitouringowe pod czujnym okiem instruktorów i przewodników. Organizowane są w pierwszej połowie stycznia oraz przez prawie cały marzec.

Alternatywne sporty zimowe  w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger
Alternatywne sporty zimowe w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger

Biegówki, czyli inny wymiar narciarstwa


Coraz bardziej popularne biegówki to również wspaniała forma zimowej aktywności. Dostępność wielu tras dostosowanych do narciarstwa biegowego sprawia, że Południowy Tyrol jest niezwykle atrakcyjnym regionem dla entuzjastów tego sportu.

Trasa Plätzwiese położona jest we wschodniej części regionu na wysokości 2000 metrów n.p.m, w obszarze Prato Piazza. To wysokogórska trasa narciarstwa biegowego oddalona od ruchu samochodowego i zgiełku, która oferuje nie tylko znakomite warunki do treningu wytrzymałościowego, ale także malownicze widoki otaczających gór. Plätzwiese jest bardzo dobrze profesjonalistom, to trasa, na której przygotowują się reprezentacje narodowe do olimpijskich triumfów.

Pozostając w temacie sportu wyczynowego nie można nie wspomnieć


o dolinie Antholz. To tutaj właśnie odbywają się coroczne zawody Pucharu Świata w biathlonie. Niemal 2,5 km trasa po jeziorze Antholz nie jest zbyt wymagająca technicznie, ale zapewnia niezwykłe widoki na otaczające góry.

Z dala od tłumu i wielkich ośrodków narciarskich fani biegówek mogą odwiedzić Villanderer Alm – malowniczy szlak znajdujący się w geograficznym centrum regionu. Trasa o długości 6,5 kilometra będzie idealna zarówno dla rekreacyjnych biegaczy, jak i aktywnych sportowców szukających wymagającej trasy treningowej.

W sercu ośrodka 3 Zinnen/ TreCime w Toblach/Dobbiaco narciarze biegowi mają szansę odkryć profesjonalne tory biegowe na stadionie o różnych poziom trudności. Jest to nie tylko bieg, lecz także ekscytujące doświadczenie w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Tutaj początkujący i profesjonaliści znajdą coś dla siebie.

Alternatywne sporty zimowe  w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger
Alternatywne sporty zimowe w Południowym Tyrolu fot. IDM Manuel Kottersteger

Ośrodki dla tych, którzy chcą spróbować sportów alternatywnych


Wybór i dostępność zimowych sportów w Południowym Tyrolu jest ogromny. Powyższe propozycje specjalnych tras i miejsc to tylko część tego, co region ma do zaoferowania swoim turystom. Jeśli jednak nie wiesz, na co się zdecydować i szukasz miejsca, w którym wszystko będzie “pod nosem”wybór jest bardzo prosty!

Ośrodek Toblach/Dobbiaco' rel='noopener' target='_blank'>Ratschings Jaufen to miejsce, w którym jedno jest pewne – nigdy nie będziesz się nudzić. To miejsce, w którym poza tradycyjnymi nartami i snowboardem turyści mogą spróbować swoich sił na biegówkach (ponad 30 km szlaków), rakietach śnieżnych, skitouringu i po prostu zimowych wędrówek pieszo oraz wyjątkowego dla regionu: tobogganing. Niezależnie, czy na stoku, czy poza nim atrakcji jest mnóstwo, a wartością dodaną każdej aktywności jest zapierający dech w piersiach widok.

Niezwykle popularny wśród Polaków ośrodek Seiser Alm/Alpe di Siusi to raj nie tylko dla narciarzy. Malownicza dolina oferuje mnóstwo aktywności niestandardowych, jak np. trasy biegówkowe, nocne wędrówki, wycieczki z przewodnikiem po zamku Prösels, rakiety śnieżne, kulinarne przysmaki czy też wieczorne imprezy. Wybór atrakcji jest ogromny, dlatego warto śledzić aktualności na stronie www.seiseralm.it.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #gdzie na narty #południowy tyrol #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com