Region narciarski Ski Amadé się pomiędzy Alpami Radstadtskimi a masywem Dachstein. W Alpach Wschodnich niewiele jest regionów, które mogą równać się tym "gigantem" wśród austriackich ośrodków sportów zimowych. Ponad sto wyciągów na jeden karnet - to niebywała atrakcja dla narciarzy, którą zapewniają miejscowości narciarskie Ski Amadé.
Najbardziej rozległą częścią Ski Amadé jest Huśtawka Trzech Dolin (Drei-Taler-Skischaukel), czyli połączone miejscowości Flachau, Wagrain i St. Johann. Narciarze mający dobrą kondycję mogą kursować pomiędzy nimi cały dzień, nie zjeżdżając dwa razy tą samą trasą. Doświadczony narciarz potrzebuje na przejechanie z Flachau do St. Johann i z powrotem około czterech godzin. Stoki należą do raczej łatwych i umiarkowanie trudnych. Jednym z niewielu trudniejszych zboczy na tym terenie, idealnym do szybkiej jazdy, jest Saukarkopf.
Po terenie między Gernkogel i Grafenberg oraz Saukarkopf i Grießenkareck jeżdżą zarówno narciarze o dużych umiejętnościach, jak i początkujący.
Z dwóch stron - z Altenmarkt oraz z Radstadt (huśtawka Radstadt - Altenmarkt) - można wyjechać na Kemathöhe (1 770 m n.p.m.). Jest to niewielki, ładny ośrodek narciarski, ceniony przede wszystkim przez rodziny.
Do najbardziej urozmaiconych, a zarazem stawiających największe wymagania na obszarze Ski Amadé, należą trasy narciarskie w Zauchensee. Wyjechać tam można gondolką ze stacji narciarskiej Flachauwinkel, znajdującej się tylko 5 minut jazdy skibusem od położonego w dolinie rzeki Anitzy miasteczka Flachau. Z Flachauwinkel wyjeżdża również wyciąg krzesełkowy w kierunku Kleinarl (jednak ani z Zauchensee, ani z Kleinarl nie prowadzi żadna trasa zjazdowa do Flachau).
Narciarski raj Zauchensee-Flachauwinkel-Kleinarl to teren, na którym mogą się wyszaleć entuzjaści stromych stoków, miłośnicy muld i specjaliści od jazdy w głębokim śniegu. Sześcioosobowe gondolki wjeżdżają na Gamskogel (2 188 m n.p.m.). Na liczącej 6 km trasie FIS-u regularnie organizowane są zawody zaliczane do Pucharu Świata. Specjaliści od jazdy po muldach upodobali sobie Roßkopf. Najtrudniejsza trasa to oznaczony na czarno zjazd z Rauchkopf (1 890 m n.p.m.). Atrakcją dla amatorów freeride'u jest pięciokilometrowy zjazd z Rauchkopf przez Gnadenalm do Untertauern.
Na obszarze Ski Amadé znajduje się rozległa i urozmaicona sieć tras biegowych. Największą różnorodność szlaków dla amatorów biegówek zapewniają ośrodki Radstadt i Altenmarkt. Znajdują się tu zarówno krótkie trasy ćwiczebne, jak i te naprawdę forsowne, wymagające żelaznej kondycji. Nie brakuje również tras typowo rekreacyjnych. Ski Amadé oferuje wprost wymarzone warunki do uprawiania snowboardu. Znajdują się tutaj tereny dla początkujących, dla zaawansowanych, trasy do freeride'u, snowparki.
Miłośnicy zimowych spacerów mają do dyspozycji 240 km odśnieżanych szlaków pieszych. W Radstadt i Filzmoos dla urozmaicenia można wędrować w rakietach śnieżnych. Bez przeszkód można uprawiać również inne sporty, jak choćby łyżwiarstwo, wspinaczkę po lodzie (wieża do wspinaczki w Filzmoos), curling, jeździectwo, tenis, squasha, pływanie, saneczkarstwo (oświetlone tory saneczkarskie znajdują się w St. Johann i Filzmoos, a na naturalnym torze saneczkarskim w Hüttau są organizowane międzynarodowe zawody), golf w hali, kręgle. Z Filzmoos, miejscowości znanej m.in. z tego, że co najmniej kilka razy do roku odbywają się tam zawody w lotach balonów na gorące powietrze, można wybrać się na taką właśnie przejażdżkę. Zregenerować siły można korzystając na przykład z nowoczesnego kompleksu wodnego "Wasserwelt Amadé" w Wagrain.
Miejscowości położone w obrębie Ski Amadé oferują turystom znakomite restauracje, przytulne kawiarnie, stylowe wiejskie gospody i duża różnorodność sklepów. Oferta jest tak bogata, że doprawdy nie sposób się nudzić. Wieczorami zapraszają liczne śnieżne bary i dyskoteki. Alternatywą dla osób stroniących od intensywnych rozrywek mogą być wieczory w przytulnych szałasach górskich, gdzie można przy okazji zasmakować nieco miejscowego folkloru.
|