skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Budowa 10-osobowej gondoli w Zell am See

2017.06.26
Kliknij, aby powiększyć.
Słynną kolej Areitbahn w Zell am See po 29 latach funkcjonowania zastąpi nowoczesna 10-osobowa gondola areitXpress, dzięki czemu liczba pasażerów, przewożonych na tym odcinku w ciągu godziny, wzrośnie aż o połowę. Prace budowlane rozpoczęły się końcem kwietnia, a otwarcie kolei zaplanowano na listopad 2017.

Region Zell am See-Kaprun


Popularny austriacki region Zell am See-Kaprun zapewnia mnóstwo atrakcji turystycznych o każdej porze roku. Na narciarzy czeka tu jedyny w Kraju Salzburskim teren lodowcowy - Kitzsteinhorn - jak również niżej położone ośrodki narciarskie Maiskogel i Schmittenhöhe. Oprócz przeszło 130 kilometrów tras zjazdowych warto wspomnieć o niezwykle urozmaiconym torze Funslope XXL, stromej trasie Black Mamba, której kąt nachylenia dochodzi do 63%, a także o rozległych terenach do uprawiania freeride’u. O bogatej ofercie turystycznej regionu podczas letniego urlopu pisaliśmy przed miesiącem.

Zmiana kolei po 29 latach


Istnieje kilka sposobów dostania się na tereny narciarskie Schmittenhöhe. Do tej pory jednym z nich było skorzystanie z 6-osobowej gondoli Areitbahn , która od roku 1988 zdołała przewieźć około 25 milionów pasażerów. Wcześniej, a dokładnie od 18 grudnia 1971 roku, znajdował się w tym miejscu 2-osobowy wyciąg krzesełkowy. Obecnie trwają prace przy budowie nowej kolei areitXpress, która zastąpi pierwszą sekcję starej gondoli.

Dane techniczne kolei


Budynek dolnej stacji znajdzie się na wysokości 766 m n.p.m. w miejscowości Schüttdorf, tuż obok Zell am See. Kolej będzie się składała z 85 niskopodłogowych kabin, wyposażonych w podgrzewane siedzenia i dostęp do bezprzewodowego Internetu. 10-osobowe wagoniki pokonają blisko dwukilometrową trasę w siedem minut, dzięki czemu zdolność przewozowa nowej kolei w porównaniu z dotychczasową zwiększy się z 2400 do 3600 osób na godzinę. Tor jazdy nie ulegnie zmianie, górna stacja zostanie natomiast przeniesiona o 25 metrów w stronę doliny (1400 m n.p.m.).

Kilka opcji przy górnej stacji


Po wyjściu z gondoli przed amatorami sportów zimowych otworzy się cały wachlarz możliwości. Powyżej górnej stacji będzie można wstąpić do sklepu sportowego albo skorzystać z usług szkoły narciarstwa. Aby dostać się w wyższe partie ośrodka, warto dla wygody skorzystać z ruchomych schodów, które dowiozą narciarzy do kolei Areitbahn II + III. Inna opcja to wjazd 8-osobową kanapą Glocknerbahn lub też zjazd czerwoną trasą do dolnej stacji areitXpress. Chcąc posilić się w restauracji AreitAlm, po opuszczeniu gondoli wystarczy udać się w lewo.
Co ciekawe, stara gondola Areitbahn I zostanie przetransportowana do Kolumbii. Choć w tej części Ameryki Południowej nie ma ośrodków narciarskich, kolejką będą mogli się przejechać turyści w parku rozrywki.

Sezon zimowy w Zell am See-Kapun rozpocznie się 1 grudnia 2017, ale na lodowcu trasy zostaną otwarte już w październiku. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem skipassów, obowiązującym w sezonie 17/18

bk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #austria #zell am see #areitxpress #schmittenhoehe #kaprun

powrót

Zobacz
Tauern Spa Zell am See - Kaprun
Tauern Spa Zell am See - Kaprun
Tauern Spa Zell am See - Kaprun
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021