skionline.pl stacje Bułgaria wyślij link znajomemu dodaj opinię

Bansko

Kliknij, aby powiększyć.
Stacja narciarska Bansko w górach Pirin to obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych ośrodków narciarskich na terenie Europy Wschodniej, przez narciarzy spoza Bułgarii odkryty całkiem niedawno, w kraju znany dobrze już od wielu lat. Główne tereny narciarskie rozlokowane są pod szczytem Todorka (2746 m n.p.m.).
Ośrodek Bansko składa się z kilku mniejszych: na północnych zboczach powyżej miasteczka leży Chalin Valog (1100 - 1600 m n.p.m.) i Shiligarnika (1700 - 2500 m n.p.m.). Trzeci teren narciarski to Banderishka Poliana.

Amatorów sportów zimowych przyciąga tutaj nie tylko infrastruktura narciarska, zaplecze noclegowe, ale też wyjątkowa atmosfera i niesamowite widoki (Park Narodowy gór Pirin znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO).

Ośrodek dysponuje 65 kilometrami doskonale przygotowanych tras narciarskich. Nowoczesna sieć wyciągów o dużej przepustowości liczy łącznie 22 km. Działa tu kolejka gondolowa, wyciągi krzesełkowe (2-, 3- oraz 4-osobowe), orczyki, w tym także wyciągi dla dzieci. 80 % tras wyposażonych jest w armatki śnieżne.

Około 35 % tras przeznaczonych jest dla początkujących. Wśród tras niebieskich jest 16-kilometrowa, najdłuższa trasa ośrodka - sztucznie naśnieżana i oświetlona. Generalnie jednak Bansko to ośrodek, którego zalety docenią przede wszystkim narciarze z pewnym doświadczeniem.
Dużo tu tras czerwonych (najdłuższa - Balkaniada - liczy ok. 2500 m długości) i czarnych (25 % to trasy dla ekspertów - wymagające naprawdę dobrej techniki).

Na terenie ośrodka działa szkoła narciarska z instruktorami prowadzącymi lekcje w kilku językach; indywidualnie i w grupach (5 poziomów zaawansowania). Są również lekcje narciarstwa biegowego.
Dla dzieci zorganizowano przedszkole i szkółkę narciarską.
Fani freestyle’u mają do dyspozycji snowpark. Wypożyczalnie oferują duży wybór sprzętu (nart i desek snowboardowych).

Propozycja dla narciarzy biegowych ogranicza się w zasadzie do jednej 5-kilometrowej trasy na wysokości 1530 m n.p.m. Są natomiast dobre warunki do uprawiania biathlonu, turystyki na rakietach śnieżnych, paralotniarstwa; organizowany jest również heliskiing.

Bansko to ośrodek, w którym organizuje się liczne zimowe imprezy sportowe. Jedną z najbardziej znanych jest Extreme Ski & Snowboard Competition (inne to m.in. "Pirin" Ski Cup Competition oraz Balkan Ski Cup Competition). Ośrodek zabiega o to, by w przyszłości odbywały się tu zawody Pucharu Świata i Europy.

Po nartach na turystów czeka wiele atrakcji: liczne tawerny i bary, smaczna kuchnia i przyjemna atmosfera. Na przestrzeni ostatnich 10 lat położone malowniczo u stóp gór Pirin miasteczko Bansko stało się niezwykle popularnym wśród turystów miejscem. W unikalny sposób udało się tutaj połączyć nowoczesność z tradycją. Zarówno w samym miasteczku, jak i w okolicy jest wiele zabytków i ciekawych obiektów kulturalnych.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
6 7 1 tak
Długość tras zjazdowych:65 km
- trasy łatwe23 km
- trasy średnie26 km
- trasy trudne16 km
Ilość tras biegowych:1
Długość tras biegowych:5 km
Wysokość: 960 - 2560 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do maja
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Bansko
Dla narciarzy
jazda poza trasami:dostępnenarciarstwo tourowe:dostępne
heli-skiing:dostępnehalfpipe:dostępne
snowpark:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępneskibus:dostępne
bramki automatyczne:dostępnewyciąg dla dzieci:dostępne
park dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnerakiety śnieżne:dostępne
spacery zimowe:dostępnebasen:dostępne
sauna:dostępnecentrum fitness:dostępne
paragliding:dostępneopieka nad dziećmi:dostępne
dyskoteka:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Bansko
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Tourist information center
Telefon:+359 (749) 88-580
WWW:www.banskoski.com
Booking.com