skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Co robić na stoku w przypadku kontuzji stawu kolanowego

2013.02.07
Czyli co robić na stoku w przypadku kontuzji stawu kolanowego
Kliknij, aby powiększyć.
Czyli co robić na stoku w przypadku kontuzji stawu kolanowego
"Piętą Achillesową" wszystkich narciarzy jest bez wątpienia staw kolanowy. Najczęściej ulega on uszkodzeniom podczas niekontrolowanego skręcenia stawu, kiedy nie dochodzi do wypięcia nart. Zdarza się tak zarówno podczas zderzenia z innym narciarzem czy snowboardzistą czy podczas samoistnego upadku, gdy prędkość i nasze umiejętności nas przerosły. Najczęściej w kolanie uszczerbku doznają takie struktury jak więzadło krzyżowe przednie, więzadła poboczne czy łąkotki.
Gdy doszło do niekontrolowanego upadku czy zderzenia, a Ty czujesz, że coś poważnego mogło się stać, przede wszystkim nie próbuj "na siłę" ruszać i "testować" nogi. Nawet jeśli z początku nie czujesz dużego bólu, nie daj się zwieść pozorom. Bezpośrednio po wypadku wciąż działa adrenalina, dzięki której z początku nie czujemy bólu. Obrzęk i krwiak towarzyszący uszkodzeniom zwykle nie pojawia się od razu po wypadku, a narasta dopiero po chwili. Jeżeli wstaniesz i czujesz, że noga dziwnie się wygina i nie masz nad nią kontroli, zadzwoń po pomoc lub poproś o nią przejeżdżających narciarzy. Daj się zwieźć ze stoku, nie zjeżdżaj sam na dół!


Jeżeli zjechałeś już ze stoku, a uczucie dużego bólu i "zablokowania" stawu kolanowego nie ustępuje, a do tego pojawił się duży obrzęk, ułóż kolano w wygodnej pozycji i staraj się na niej nie stawać do czasu wizyty u lekarza. Jeśli masz taką możliwość, unieruchom kolano, na przykład w ortezie. Co mniej więcej dwie godziny przykładaj na kolano zimne okłady na 15 minut. Do chłodzenia możesz użyć wygodnych plastrów chłodzących lub zwykłego lodu w torebkach. Zimno działa przeciwbólowo, jak również pomaga w eliminacji krwiaka i obrzęku. Podczas zimnych okładów utrzymuj kończynę uniesioną, co również ułatwi zmniejszanie obrzęku i daj sobie odpocząć.

Statystyki mówią, że narciarze najczęściej doznają poważnych kontuzji podczas ostatniego zjazdu! Jest to moment największej dekoncentracji przy maksymalnie zmęczonym organizmie. Najlepiej jednak zrobimy, jeśli wyeliminujemy praprzyczynę większości kontuzji - słabe przygotowanie fizyczne do sezonu. Zachęcam więc do pracy nad swoją kondycją fizyczną przed wyjazdem na zimowy wypoczynek.

mgr Małgorzata Kowalczyk Fizjoterapeutka i diagnosta w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej Carolina Medical Center.

skionline.pl
Tagi: #carolina medical center #urazy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com