skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena

2018.11.07
Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena
Kliknij, aby powiększyć.
Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena
Mimo słonecznej pogody i prawdziwej złotej jesieni, która w tym roku była (i jest dalej) wyjątkowo piękna, w wielu krajowych ośrodkach narciarskich trwają bardzo intensywne przygotowania do sezonu. Co więcej - jest już takie miejsce, gdzie śniegu jest całkiem sporo, a z dnia na dzień przybywa go coraz więcej. Mowa oczywiście o Beskid Sport Arena w Szczyrku, który to ośrodek jest krajowym liderem w technologii produkowania śniegu oraz jego magazynowania. Jeśli więc nie nastąpi jakaś katastrofa klimatyczne, narciarze będą mogli rozpocząć tu jazdę już na początku grudnia, nawet jeśli nie będzie opadów naturalnego śniegu.
W piękny, słoneczny, listopadowy dzień wybraliśmy się na Beskid, by zobaczyć jak postępują tu przygotowania do sezonu zimowego. Wizyta w BSA to zawsze jest intrygująca wyprawa, nigdy bowiem do końca nie wiadomo, co ciekawego zobaczy się tutaj na stoku. A prawie zawsze coś takiego uda się wypatrzeć… Tym razem wytężać wzroku za bardzo nie trzeba było - olbrzymie góry białego śniegu widać bowiem z daleka. I mimo, że produkcja śniegu w każdych warunkach pogodowych nie jest już taką nowinką technologiczną, jak jeszcze kilka lat temu, jego ilość na Beskidzie zaskakuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę aurę panującą we wrześniu i październiku w polskich górach.


- Na naszej górnej polanie mamy w tej chwili największy w Polsce, a także całej Europie Środkowej, magazyn śniegu - informuje nas Michał Słowioczek, szef marketingu w Beskid Sport Arena. - Nasz ośrodek znany jest z nowatorskiego podejścia dotyczącego magazynowania śniegu. W tym roku robimy to trochę inaczej niż w ubiegłym roku - produkujemy śnieg "od zera", za pomocą technologii AWS (All Weather Snow) od firmy Supersnow. W ciągu miesiąca wyprodukowaliśmy 3 tys. metrów sześciennych śniegu, podobną ilość chcemy uzyskać także w nadchodzącym miesiącu - dodaje Słowioczek.

Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena
Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena

Urządzenie AWS wytwarza śnieg, który w rzeczywistości ma postać małych, suchych płatków śniegu, całkowicie zamrożonych, a więc pozbawionych tak zwanej wilgotności resztkowej. Jest to więc tak naprawdę czysty lód (w drobnych kawałkach), którego temperatura na wyjściu z urządzenia wynosi około -5 stopni C. Dzięki temu, nawet przy temperaturze dodatniej, jego żywotność jest znacznie dłuższa niż z klasycznej armatki. Dla obrazowego porównania - śnieg wyprodukowany przy użyciu AWS ma mniejszą wilgotność niż śnieg z klasycznej armatki wyprodukowany przy temperaturze -10 stopni C. Według danych producenta - może być on produkowany nawet przy plus 40 stopniach nad kreską!

Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena
Coraz więcej śniegu w Beskid Sport Arena

- Jeśli wszystko dobrze pójdzie, na początku grudnia będziemy mieć na górnej polanie ponad 6 tys. metrów sześciennych śniegu, co pozwoli na planowe, jak najszybsze uruchomienie stacji - zapewnia Słowioczek. - W tym roku planujemy pewną nowość w porównaniu z ubiegłymi sezonami. Chcemy mianowicie rozłożyć śnieg na stoku, na wysokości orczyka WN1 - czyli dłuższego - a nie tylko WN2, jak było to w poprzednich latach. Będzie więc można zjeżdżać od początku pracy ośrodka trasą długości 300-400 metrów, czyli jak na sam początek grudnia - całkiem nieźle - dodaje szef marketingu BSA.

Wygląda więc na to, że czy będzie mróz, czy też nie - Beskid Sport Arena wystartuje na pewno na początku grudnia. O dokładnym terminie otwarcia stoków będziemy naszych czytelników informować na bieżąco.pk/jc/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #szczyrk #beskid sport arena #magazyn śniegu #zima #otwarcie sezonu

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com