skionline.plstacje relacje Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dekalog narciarza

2006.10.20
1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy - Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.

3. Wybór kierunku jazdy - Narciarz zjeżdżający z góry, dysponujący większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed nim.

4. Wyprzedzanie - Wyprzedzać można zarówno po stronie doskokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody jazdy.

5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich - Narciarz, zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić patrząc w górę i w dół, czy sprowokuje tym niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.

6. Zatrzymanie się - Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym wypadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podejście - Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zupełnie zejść z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. Wypadki - W razie wypadku każdy, kto znajduje się w pobliżu, winien poszkodowanemu służyć pomocą.

10. Stwierdzenie tożsamości - Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


Chcąc uniknąć wypadku należy:

1. Przestrzegać zasad DEKALOGU NARCIARZA.

2. Wybierać trasy zjazdu stosownie do swoich narciarskich umiejętności i panujących tam warunków.

3. Nie jeździć cały dzień. Koniecznym jest robienie przerw, by organizm miał czas na regenerację sił.

4. Wiedzieć, że najczęściej do wypadków dochodzi w godzinach popołudniowych, gdy narciarz jest już zmęczony.

5. Pamiętać, że nie jesteśmy sami na stoku. Swoim sposobem jazdy i zachowaniem nie możemy stwarzać zagrożenia dla innych narciarzy.

Adam Marasek, TOPR

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Relacja z Do MałopolSki
Relacja

zobacz wszystkie galerie