skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Do trzech razy sztuka? - Gubałówka nadal zamknięta

2007.12.07
Kliknij, aby powiększyć.
Wszystko wskazuje na to, że trasa narciarska na Gubałówce będzie i w tym roku zamknięta. Jeżeli tak się stanie, będzie to oznaczać już trzeci z rzędu martwy sezon na stokach tej niezwykle niegdyś popularnej wśród narciarzy góry.
Właściciele jednej z działek przez którą od lat 70. przebiegała trasa narciarska (rodzina Byrcynów) postanowili nie odpuścić również i w tym roku. Tymczasem Polskie Koleje Linowe na odpowiedź władz Zakopanego na swój wniosek w sprawie budowy trasy o alternatywnym przebiegu czekają już od roku.

Jak twierdzi PKL, Byrcynowie nie zgodzili się na dalsze sztuczne naśnieżanie swojego terenu. W tej sytuacji trasę trzeba było zamknąć ze względów bezpieczeństwa. Władze PKL, chcąc aby historyczna trasa istniała nadal, znalazły rozwiązanie - wydawało się do zaakceptowania przez obie strony - a mianowicie utworzenie spółki, do której weszliby m.in. właściciele spornych gruntów. Wkładem PKL miały być tereny pod ponad połową trasy, budynki i system naśnieżania.
Po początkowej akceptacji propozycji właściciele działek stwierdzili ostatecznie, że spółki z PKL nie chcą. I nie zmienili zdania do dziś. Twierdzą, że mają własny pomysł na wykorzystanie tych terenów w opłacalny dla siebie sposób.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher uważa, że na Gubałówce będzie trasa narciarska. - Nie potrafię dziś powiedzieć kiedy to się stanie, ale zgłaszają się do mnie właściciele gruntów informując o zamiarze złożenia wniosku o przeznaczeniu terenu po prawej stronie kolejki na cele narciarskie. Jeżeli taki dokument wpłynie, to ja postaram się umieścić go w planie zamiast wniosku PKL - zapewnił burmistrz w rozmowie z PAP.

Najbardziej chyba znana w Polsce kolejka (nie licząc kolei na Kasprowy) - kolejka na Gubałówkę - służy turystom i narciarzom od 1938 roku. W ciągu godziny jest w stanie wywieźć na szczyt 2 tys. osób. Trasa narciarska z Gubałówki miała długość 1,3 km. Od trzech sezonów pozostaje zamknięta. Jedynie na górnej polanie Gubałówki narciarze mają do dyspozycji należący do PKL wyciąg orczykowy i trasę o długości ok. 300 m.

Źródło: TVN 24


powrót

Zobacz
Warunki narciarskie: Zakopane Gubałówka
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021