skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dolina Stubai: śnieżna frajda poza szlakami

2014.11.17
Dolina Stubai: śnieżna frajda poza szlakami
Dolina Stubai: śnieżna frajda poza szlakami
Trwające do godzin porannych gęste opady śniegu i lokalna mgła, a potem jasne słońce - to znak, że w ciągu kilku najbliższych dni poza stokami zaludni się od narciarzy backcountry. Lodowiec Stubai i Schlick 2000 to dobre miejscówki dla freeriderów.
W życiu doświadczonego narciarza przychodzi taki moment, gdy chce spróbować czegoś nowego. Dobrą alternatywą dla stoków jest jazda poza wyznaczonymi trasami. Znawcy tego sportu zimowego polecają sobie najlepsze miejscówki, wśród których często pojawia się lodowiec Stubai, największy lodowcowy teren narciarski w Austrii. Chwalą sobie zwłaszcza mapy proponowanych tras oraz ich oznaczenia GPS, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz miękki i suchy śnieg, który można znaleźć w Alpach przeważnie na wysokości ponad 2500 m n.p.m.

Powder Department: specjaliści od freeride’u na lodowcu Stubai


Warunki śniegowe na lodowcu można łatwo sprawdzić dzięki kamerkom internetowym oraz stronie internetowej (www.stubaier-gletscher.com). Jasne słońce na tle błękitnego nieba i puszysty śnieg, to znak, by wybrać się kolejką gondolową Eisgratbahn do "Królestwa śniegu" (jak zwą tutaj lodowiec Stubai). Na stacji Eisgrat, przed wyruszeniem w teren, warto sprawdzić sprzęt w sklepie Intersport oraz zasięgnąć rady lokalnych przewodników backcountry. Ich wskazówki są równie cenne jak odpowiednie wyposażenie. Przy czym właściwy sprzęt nie oznacza tu tylko nart twin tips, idealnych na biały puch. Konieczny jest detektor lawinowy, łopata, sonda, kask oraz telefon komórkowy, aby w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc. Jeśli ktoś nie posiada pełnego zestawu lawinowego, brakujące rzeczy może wypożyczyć w oficjalnym centrum testowym ORTOVOX.


Na tablicy Powder Department Checkpoint (stoi zarówno na stacji Eisgrat, jak i Gamsgarten) znajduje się urządzenie do kontroli detektorów (LVS checkpoint), aktualna informacja o stopniu zagrożenia lawinowego (stan na rano i popołudnie) oraz mapa 15 tras freeride’owych. Ich dokładne tracki GPS można ściągnąć na komputer (www.stubaier-gletscher.com) lub smartfona (polecane jest użycie aplikacji ALPSTEIN Tourismus/outdooractive.com, dostępnej w wersji na Androida i iPhone). Pomocne w planowaniu trasy zjazdu są także filmiki nakręcone przez zespół Powder Department i zamieszczone na stronie www.stubaier-gletscher.com.


Narciarze dopiero rozpoczynający swoją przygodę z freeride’m powinni skorzystać z usług wykwalifikowanego przewodnika górskiego (można ich znaleźć m.in. w lokalnych szkołach narciarskich). Zwłaszcza, że w tym sporcie bezpieczeństwo to podstawa, a jak wiadomo - najlepiej uczyć się od najlepszych. Warto też wcześniej wziąć udział w kursie lawinowym, który w sytuacji krytycznej zwiększy szanse na uratowanie siebie i innych. Takie szkolenia organizowane są zarówno w Polsce, jak i na lodowcu Stubai. Na stacji Gamsgarten można skorzystać z terenu treningowego ORTOVOX do poszukiwania osób zasypanych przez lawiny, gdzie można samemu przećwiczyć korzystanie z własnego sprzętu (codziennie) lub wziąć udział w grupowym szkoleniu (co piątek).


Schlick 2000 - polecany przez miejscowych


Nie tylko lodowiec Stubai oferuje dobre warunki do freeride’u. Wśród lokalnych mieszkańców świetną reputacją cieszy się Schlick 2000, z imponującym widokiem na pasmo górskie Kalkkögel. Tereny wokół niektórych jego szczytów - Niederer Burgstall, Hoher Burgstall, Schlicker Seespitz, Riepenwand i Ochsenwand - uznawane są za najlepsze do jazdy przełajowej.

Jazda w białym puchu


Mając odpowiednią wiedzę o bezpieczeństwie w terenie oraz sprawdzony sprzęt nie pozostaje nic innego jak udać się "na łono natury". Każdy zjazd jest pełen emocji: trzeba ustalić najlepszy sposób jazdy, przewidywać głębokość śniegu i być czujnym na różne niespodzianki, które niesie ze sobą naturalny, "dziki" teren. Z powodu szybkości wzrasta poziom adrenaliny, wiatr muska twarz, a biały puch wzbija się spod nart. Uśmiech sam pojawia się na twarzy. Kto choć raz spróbował jazdy freeride, łatwo się z tego nie wyleczy.

Szkolenia dla fanów jazdy backcountry


15-16.11.2014 SAAC BASIC AVALANCHE CAMP - podstawowy kurs lawinowy (www.saac.at)
27-30.11.2014 SAAC 2nd STEP CAMP - zaawansowany kurs lawinowy (www.saac.at)
12.11. i 13.12.2014, 17.01.2015 SPORT OKAY AVALANCHE SAFETY TRAINING - szkolenie lawinowe na stacji Eisgrat (koszt - 50 EUR)
7.02.2015 ORTOVOX SAFETY ACADEMY - bezpłatny, podstawowy kurs lawinowy
20-22.02.2015 POWDER DEPARTMENT FREERIDE CAMP - freeride’owy obóz treningowy z testami sprzętu (www.stubaier-gletscher.com)
1-4.05.2015 VÖLKL SPLIT AND FREERIDE CAMPS - freeride’owy obóz treningowy z testami sprzętu (www.stubaier-gletscher.com)
25-26.04.2015 SAAC BASIC AVALANCHE CAMP - podstawowy kurs lawinowy (www.saac.at)

skionline.pl
Tagi: #austria #tyrol #lodowiec #stubai #narty na lodowcu

powrót

Zobacz
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Lodowiec Stubai - nowa ósemka
Lodowiec Stubai - nowa ósemka
Lodowiec Stubai - nowa ósemka
Stubai pasta na śniegu
Stubai pasta na śniegu
Stubai pasta na śniegu
Lodowiec Stubai - Austria
Lodowiec Stubai - Austria
Lodowiec Stubai - Austria
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com