skionline.pl stacje Francja Alpy południowe wyślij link znajomemu dodaj opinię

Grand Serre Che
Serre-Chevalier

Serre Chevalier to region narciarski w Alpach Nadmorskich, w pobliżu granicy z Włochami, w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego Des Ecrins. Na mapie próżno jest szukać miejscowości o tej nazwie, bowiem Serre Chevalier to wznoszący się na wysokość 2 491 m n.p.m. szczyt, leżący w samym sercu tego dużego i atrakcyjnego regionu narciarskiego.

Serre Chevalier stanowi część jednego z większych francuskich regionów narciarskich, jakim jest Le Grand Serre Che, dysponujący 250 kilometrami tras. Obejmuje on jeszcze dwa inne tereny, leżące w dolinie rzeki Guisane tj. Briancon i Le Monetier Le Bains.

Serre Chevalier zyskało światową sławę w latach 1995-97 za sprawą spektakularnych sukcesów pochodzącego z tych stron alpejczyka Luca Alphanda, kilkakrotnego zdobywcy Pucharu Świata w zjeździe.

Dzisiaj turystów przyciągają w te strony nie tylko wyjątkowo atrakcyjne tereny narciarskie, ale również sprzyjający zimowemu wypoczynkowi klimat. Choć w skali roku na obszarze Serre-Chevalier występuje aż trzysta słonecznych dni, nie ma to jednak ujemnego wpływu na warunki śniegowe i w zimie jest tu zawsze pod dostatkiem białego puchu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego mikroklimatu i północnej ekspozycji większości stoków.

Dobrze przygotowane i urozmaicone trasy zadowolą nawet wybrednych narciarzy. Początkującym polecić można łagodne wzniesienia przy miejscowości Villeneuve, Monetier i powyżej Chantemerle. Dla narciarzy o średnim stopniu zaawansowania odpowiednie będą otoczone drzewami trasy w obrębie parku narodowego Des Ecrins. Na najbardziej wymagających czeka z kolei słynna czarna trasa, nazwana imieniem Luca Alphand’a.

Serre Chevalier posiada rozległe i bezpieczne tereny do jazdy poza trasami. Dodać należy, że region ten jest jednym z najwyżej ocenianych przez snowboardzistów terenów narciarskich we Francji. Poważnym minusem jest natomiast to, że nie wszystkie wyciągi połączone są w jedną huśtawkę i aby zwiedzić cały teren trzeba skorzystać z dobrodziejstw motoryzacji.

Nie dotyczy to oczywiście amatorów narciarstwa biegowego, którzy mogą przemierzać dolinę po oznakowanych trasach liczących w sumie 45 km.

W każdym z głównych ośrodków regionu działa narciarskie przedszkole, szkółka narciarska dla dzieci oraz park zabaw zimowych.

Bogata jest oferta sportowych atrakcji pozanarciarskich, z jakiej mogą skorzystać turyści przyjeżdżąjący w ten region (m.in. łyżwy, skutery śnieżne, jazda samochodem po lodzie, paralotniarstwo, jazda konna, wędrówki na rakietach śnieżnych, fitness, kryte pływalnie).

Największą miejscowością w okolicy jest Briancon. Położone na historycznym szlaku łączącym Francję z Włochami, na wysokości 1 325 m n.p.m., jest najwyżej w Europie usytuowanym miasteczkiem. Na takiej wysokości właśnie znaleźć można największy w regionie wybór restauracji i barów. Oprócz tego Briancon może pochwalić się kasynem, centrum sztuki współczesnej i obserwatorium astronomicznym.

Nieco skromniejszą ofertą dysponują Chantemerle i Villeneuve. Na końcu doliny leży Monetier Le Bains, jednak warto tutaj dotrzeć, zwłaszcza jeśli ma się ochotę spróbować świetnie przyrządzanej regionalnej kuchni.

Gdyby nie nowoczesna infrastruktura narciarska, jaką dysponuje Grand Serre Che, można by pomyśleć, że w niektórych miejscowościach doliny czas dawno się zatrzymał. Tradycyjna kamienna zabudowa, wąskie, brukowane uliczki, stare fortyfikacje (Briancon), wierność tradycyjnemu rzemiosłu i dawnym kulinarnym recepturom - wszystkie te elementy łącznie składają się na unikalny lokalny koloryt tych stron.

Jedyne, co może zniechęcać przybywających tutaj turystów, to problemy komunikacyjne (często zakorkowana główna droga prowadząca przez dolinę) oraz tłok na stokach (zwłaszcza w okresie francuskich ferii).

W sezonie 2006/2007 wprowadzono następujące nowości:

* Nowy snowpark: 20 modułów o różnym poziomie trudności - szkółki, jumps, rails, box, step up i inne.

* Serre Che Reflexe: specjalna strefa dla narciarzy do treningu kontroli prędkości zjazdu i umiejętności hamowania.

* Arva Park: teren ćwiczebny, na którym prowadzi się w celu szkoleniowym symulacje poszukiwań ludzi pod lawiną.

* Dodatkowe urządzenia do sztucznego naśnieżania - optymalne warunki do jazdy na nartach przez cały sezon.Z kalendarza imprez:* 17.12.2006 - Les Chronos d‘Or Swatch: zawody narciarskie dostępne dla wszystkich. Do wygrania: skipassy, narty Dynastar, zegarki Swatch, rowery górskie (łączna pula nagród to 60.000 €).

* 18-23.12.2006 - Snowkite Masters (3. edycja). Na przełęczy Lautaret najlepsi zawodnicy zademonstrują swe mistrzowskie umiejętności.

* 07.01.2007 - Trail Blanc New Balance w Serre Chevalier (6. edycja): zimowy bieg przez dolinę Guisane.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
47 18 2 3 tak
Długość tras zjazdowych:250 km
- trasy łatwe70 km
- trasy średnie130 km
- trasy trudne50 km
Długość tras biegowych:45 km
Wysokość: 1200 - 2800 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do kwietnia
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Serre-Chevalier Grand Serre Che
Dla narciarzy
jazda poza trasami:dostępnenarciarstwo tourowe:dostępne
halfpipe:dostępnesnowpark:dostępne
stok dla dzieci:dostępneoświetlony stok:dostępne
skibus:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnerakiety śnieżne:dostępne
spacery zimowe:dostępnebasen:dostępne
basen termalny:dostępnesauna:dostępne
centrum fitness:dostępnejazda konna:dostępne
paragliding:dostępnekino:dostępne
kasyno:dostępneopieka nad dziećmi:dostępne
dyskoteka:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
Kontakt
Ośrodek:Office de Tourisme de Serre Chevalier
WWW:www.serre-chevalier.com
Serre-Chevalier Grand Serre Che
Zobacz
Serre Chevalier - nowe inwestycje narciarskie
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Booking.com