skionline.pl stacje Francja Dauphine/Isere wyślij link znajomemu dodaj opinię

Alpe D`Huez

Kliknij, aby powiększyć.
Alpe d’Huez jest dużym i popularnym ośrodkiem narciarskim, położonym w departamencie Isère, niedaleko Grenoble, na południowych stokach masywu Grandes Rousses, w Alpach Delfinackich.

Założona w 1936 roku stacja klimatyczna Alpe d'Huez dzisiaj jest jednym z większych narciarskich obszarów we Francji. Oferuje aż 220 km tras, z czego 16 km należy do słynnej "Sarenne" - najdłuższej w Europie czarnej trasy zjazdowej, którą pokonuje się średnio w półtorej godziny. Rozpoczyna się ona na lodowcu Sarenne - całorocznym terenie narciarskim, i biegnie do samej miejscowości Huez.

Jednak większość tutejszych stoków nadaje się przede wszystkim do przyjemnej, rekreacyjnej jazdy, toteż sporą grupę wśród przyjeżdżających tutaj narciarzy stanowią rodziny z dziećmi.

Narciarze zaawansowani mają do dyspozycji duży wybór tras czarnych (oprócz wspomnianej "Sarenne" największą sławą cieszy się zjazd z Le Pic Blanc o bardzo dużym stopniu trudności - "Le Tunnel").

System naśnieżania działa bez zarzutu i nawet przy niedoborze naturalnego śniegu wszystkie miejscowości i trasy rejonu pozostają ze sobą połączone i są osiągalne bez odpinania nart.

Tereny narciarskie na stokach Grandes Rousses, o łącznej powierzchni 10 tys. ha, posiadają połączenie z miejscowościami Auris, Oz en Oisans, Villard Reculas, Vaujany i La Garde.

Dzięki południowej ekspozycji zboczy, stacja może pochwalić się ponadprzeciętną liczbą godzin słonecznych w roku, dzięki czemu zyskała sobie nawet miano "Wyspy Słońca".

Z górującego nad okolicą szczytu Le Pic Blanc (3 330 m n.p.m.) roztaczają się przepiękne widoki na masywy Mont Blanc, Mont Cervin i Meije.

Alpe d’Huez daje wiele możliwości amatorom snowboardu. Oprócz świetnych terenów do freeride'u miłośników jazdy na desce z pewnością zainteresuje snowpark "Espace Nature Surf" (m.in. halfpipe, bordercross).

Poza urozmaiconymi terenami narciarskimi ośrodek oferuje turystom i inne atrakcje. Lista sportów, które można uprawiać podczas zimowego urlopu w Alpe d'Huez, jest zachęcająco długa. Palais des Sports et des Congres - nowoczesne centrum sportowo-kongresowe w Huez, ma w swojej ofercie aż 26 dyscyplin sportowych, w tym: wspinaczkę, golfa, squasha, tenis, pływanie.

Nie można również pominąć dwóch ważnych, lokalnych atrakcji: otwartej do zwiedzania na wysokości 2 700 m n.p.m. groty lodowej oraz wyjazdu na Le Pic Blanc (3 330 m.n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama na najwyższe masywy Alp.

Z Huez z pewnością nie wyjadą rozczarowani amatorzy smacznego jedzenia i dobrej zabawy. Miejscowość oferuje szeroki wybór restauracji, kawiarni i klubów.

Dla miłośników muzyki klasycznej w centrum Notre-Dame des Neiges organizuje się z kolei cotygodniowe koncerty w wykonaniu światowej klasy muzyków.


Nowości zimy 2006/2007:

* Bliźniaczym miastem Alpe de l’Huez jest Bormio we Włoszech. Od kwietnia 2005 r. połączenie Bormio i Alpe d’Huez stało się oficjalne i rozpoczęła się realna współpraca między tymi dwiema miejscowościami. W tym roku osoby posiadające sezonowy skipass Alpe d’Huez będą mogły jeździć przez 6 dni na nartach w Bormio i Livignio.

* Les Grandes Alpes : 468 km tras. W nadchodzącym sezonie tereny Les 2 Alpes i Alpes d’Huez są dostępne w ramach jednego karnetu (minimum 6 dni). Każda stacja udostępnia narciarzom przez 2 dni swe tereny.


Z kalendarza imprez:

* 22-23 grudnia 2006: 11-sta edycja Trophée Andros - Alpe d’Huez. Te ekscytujące zawody samochodowe na lodzie oferują prawdziwy spektakl na trasie Eclose, usytuowanej w sercu ośrodka.

* 16-21 stycznia 2007: «Gwiazda Śmiechu», 10-ty Międzynarodowy Festiwal Filmu Komediowego w Alpe d’Huez. Jako pierwsze ważne spotkanie kinematograficzne w 2007 r., festiwal proponuje 8 prapremierowych komedii długometrażowych oraz ok. 10 filmów krótkometrażowych.

* 24-28 stycznia 2007: 3-cia edycja Les integrales de l’Alpe d’Huez: zjazd samochodów z napędem na 4 koła (spotkania, testy samochodów w warunkach zimowych, «art de vivre»).
czytaj więcej
Info o ośrodku
dywany orczyki krzesła gondole koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
46 23 9 6 tak
Ilość tras zjazdowych:133 szt.
Długość tras zjazdowych:220 km
- trasy łatwe40 km
- trasy średnie120 km
- trasy trudne60 km
Długość tras biegowych:54 km
Wysokość: 1120 - 3330 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do kwietnia
Mapa ośrodka
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
jazda poza trasami:dostępnenarciarstwo tourowe:dostępne
heli-skiing:dostępnehalfpipe:dostępne
bordercross:dostępnesnowpark:dostępne
stok dla dzieci:dostępneoświetlony stok:dostępne
bramki automatyczne:dostępnewyciąg dla dzieci:dostępne
park dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnecurling:dostępne
rakiety śnieżne:dostępnetor saneczkowy:dostępne
spacery zimowe:dostępnebasen:dostępne
sauna:dostępnecentrum fitness:dostępne
tenis:dostępneparagliding:dostępne
kino:dostępneopieka nad dziećmi:dostępne
dyskoteka:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
Hotele w ośrodku
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Office de tourisme of Alpe d`Huez
Adres:Place Paganon, 38750 Alpe d`Huez - Francja
Telefon:+33 476 80 69 54
WWW:www.alpedhuez.com
Alpe D`Huez
Zobacz
Kolejna narciarska potęga we Francji - 475km tras do 2021 roku
Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021