skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Góry na wyciągnięcie ręki

2009.07.29
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
Potężne łańcuchy górskie, grupy skalne, samotne szczyty, skalne iglice, granitowe ściany i łagodne wzgórza - takie widoki roztaczają się na horyzoncie przed oczyma każdego, kto postanowi odwiedzić włoską prowincję Trentino.
Natura podarowała regionowi Trentino wielki skarb. Góry rozciągają się tutaj jak okiem sięgnąć - poczynając od najwyższych masywów na zachodzie (Adamello-Presanella i Ortles-Cevedale), na Dolomitach, których wierzchołki złocą się w promieniach zachodzącego słońca, kończąc. Tutejsze szczyty i grupy górskie - Dolomiti di Brenta, Catinaccio, Sella, Sassolungo, Marmolada i Pale di San Martino - to również ważny rozdział w historii turystyki górskiej i alpinizmu.

Aby dotrzeć do serca tej przepięknej krainy, najlepiej wybrać się na wędrówkę wśród łańcuchów górskich, odwiedzając po drodze okoliczne doliny i alpejskie wioski. Każda pora roku nadaje się do tego doskonale. Podczas aktywnych wakacji we włoskim regionie Trentino odkryć można miejsca, które wystarczy raz zobaczyć, aby - jeszcze nie wyjechawszy - już myśleć o powrocie.

Dolomity
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
Dolomity to jeden z symboli regionu Trentino. Enrosadira - tak nazywa się zjawisko, dzięki któremu ten łańcuch górski znany jest ludziom na całym świecie. O świcie i o zmierzchu promienie słońca nadają skalnym wierzchołkom Dolomitów niepowtarzalną, czerwoną barwę. Nazwy szczytów, takie jak Torri del Vajolet czy Campanil Basso di Brenta, są znane nie tylko alpinistom.

Nazwa "Dolomity" pochodzi od nazwiska francuskiego geologa, Déodata de Dolomieu, który w 1788 roku rozpoczął studia nad pochodzeniem, morfologią i kształtowaniem się tego łańcucha górskiego.

W XIX wieku te zamieszkiwane przez gnomy i czarownice - jak wówczas powszechnie sądzono - pustkowia zaczęły przyciągać pionierów wspinaczki. Relacje z tych wypraw trafiały następnie do gazet i stawały się przedmiotem dyskusji w salonach arystokracji w całej Europie. Tak właśnie wyglądały narodziny turystyki górskiej, która u swoich początków miała charakter rozrywki dla elit.

W okresie międzywojennym, a szczególnie w latach 40. XX wieku, turystyka stawała się coraz bardziej popularna; ludzie zaczęli również jeździć na nartach. W miejscowościach górskich pojawiły się pierwsze pensjonaty i pierwsze wyciągi dla narciarzy. Prawdziwy rozwój bazy turystycznej i turystyki górskiej rozpoczął się jednak w latach 60., a początkiem lat 70. przemysł turystyczny ruszył do przodu jeszcze dynamiczniej.

Alpejscy przewodnicy górscy
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
Tradycje przewodnictwa górskiego w Trentino wiążą się ściśle z rozwojem turystyki górskiej w rejonie Dolomitów, zapoczątkowanej tu przez Brytyjczyków, Niemców i Austriaków, ale i samych Włochów. Z upływem lat profesja przewodnika górskiego ewoluowała: początkowo przewodnicy towarzyszyli po prostu zamożnym arystokratom w ich górskich wycieczkach; z czasem stali się wykwalifikowanymi profesjonalistami, obeznanymi doskonale z górami, ich topografią, przyrodą, kulturą i etnografią regionu.

Obecnie w regionie Trentino zarejestrowanych jest 166 przewodników górskich.
Co roku, latem, turyści korzystać mogą z bogatej oferty imprez i wycieczek, przygotowanych przez organizację zrzeszającą przewodników (m.in. piesze wędrówki o zróżnicowanych dystansach i poziomie trudności, kursy wspinaczkowe czy wreszcie typowo rekreacyjne spacery, w trakcie których, nie forsując się zanadto, poznać można najbardziej urokliwe miejsca regionu).

Parki narodowe
W latach 60. XX wieku w regionie Trentino pojawiło się dążenie do ochrony obszarów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, nie zmienionych dotąd działalnością człowieka. Część terenów prowincji - pomiędzy dolinami Sole, Pejo i Rabbi - już w 1935 roku znalazła się w obrębie utworzonego wówczas parku narodowego Stelvio. W 1967 roku, w ramach szeroko zakrojonego planu zagospodarowania terenów prowincji, powstały tu dwa kolejne parki narodowe: Adamello Brenta oraz Paneveggio Pale di San Martino.

W parkach narodowych regionu Trentino nadal niezmiennie rządzą prawa natury, a życie płynie tutaj według naturalnego rytmu. Pod warunkiem respektowania określonych zasad, pozwalających na zachowanie natury w pierwotnej równowadze, ludzie żyjący w górach i kochający góry, mogą nadal korzystać z ich dobrodziejstw.

Łączna powierzchnia wszystkich trzech parków narodowych Trentino to około 900 kilometrów kwadratowych, co stanowi 14 proc. terytorium prowincji. W zachodniej części regionu, na terenie parku Adamello Brenta, dominują granitowe skały i lodowce, podczas gdy na wschodzie, w Paneveggio Pale di San Martino, przeważają dolomitowe skały dolomitowe i lasy iglaste. Park narodowy Stelvio posiada najbardziej zróżnicowany krajobraz.

W Trentino znajdują się również rezerwaty naturalne (Tre Cime di Monte Bondone, Campobrun, Bes-Cornapiana, Scanuppia), w obrębie których chronione są szczególnie cenne biotopy, czyli obszary zamieszkiwane przez organizmy o tych samych lub zbliżonych wymaganiach życiowych.

Park Adamello Brenta
Park Adamello Brenta o powierzchni 618 kilometrów kwadratowych to największy park w regionie Trentino. Obejmuje on dorzecze rzeki Sarca w dolinach Genova i Nambrone, dorzecze Chiese, lodowce Adamello i Presanella oraz cały masyw Brenta. Tutaj, na wschodnich zboczach Brenta, w ciągle jeszcze dzikich okolicach Valle di Tovel, zamieszkują jedne z ostatnich niedźwiedzi brunatnych w Europie.

Na terenie parku znajdują się niezwykłej urody doliny; niektóre ciągną się aż do czoła lodowca, u podnóża wapiennych skał grupy Brenta i granitów Adamello-Presanella: Val Genova, Val Borzago, Valle di Tovel, Val d'Algone, Val d'Ambiez, Val Breguzzo i Val di Fumo (informacja turystyczna - Tovel).

Informacje: Adamello Brenta National Park, kierunek Strembo: 0465-804637
Centrum dla zwiedzających: Tovel: 0463-451033.
Więcej informacji: Adamello Brenta Natural Park

Park Paneveggio Pale di San Martino
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
Na granicy z regionem Veneto, w sąsiedztwie parku narodowego Dolomity Belluno, pomiędzy dolinami Travignolo i Cismon, rozciąga się park Paneveggio Pale di San Martino. W jego granicach leżą lasy Paneveggio, San Martino di Castrozza, Valsorda, Valzanca, a także masyw Dolomitów wokół San Martino oraz wschodnia część łańcucha Lagorai. Charakterystyczne dla tych okolic są świerkowe lasy z kilkusetletnimi drzewami. Drewna z tych właśnie drzew używali niegdyś lutnicy z Wenecji do wyrobu skrzypiec.

Informacje: Park Narodowy Paneveggio Pale di San Martino, Tonadico: 0439-64854; Paneveggio - informacja turystyczna: 0462-576283 - San Martino - Centrum dla zwiedzających: 0439-768859.

Więcej informacji: Paneveggio Pale di San Martino Natural Park

Park Narodowy Stelvio
Założony w 1935 roku park Narodowy Stelvio to najstarszy park w regionie Trentino i jeden z najstarszych w całej Italii. W jego granicach znajdują się również tereny sąsiadujących z Trentino prowincji: Bolzano i Sondrio. W pobliżu, po szwajcarskiej stronie granicy, leży Park Narodowy Engadyny.
Należąca do regionu Trentino, pozbawiona siedlisk ludzkich część parku ma powierzchnię 193 kilometrów kwadratowych. Znajdują się tu lodowce, liczne jeziora i górskie strumienie. Krajobraz jest surowy, a wiele szczytów wznosi się na wysokość 3 tys. m n.p.m. (informacja turystyczna - Cogolo i Rabbi). Parkiem administruje konsorcjum, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, a także władz prowincji Trento, Bolzano i regionu Lombardii.

Informacje: Consorzio Stelvio National Park,
główna siedziba - Malè: 0463-903046
Centrum dla zwiedzających: Rabbi : 0463-985190
Centrum dla zwiedzających: Cogolo: 0463-754186

Więcej informacji: Stelvio National Par

Rezerwaty natury
W regionie Trentino utworzono pięć rezerwatów natury, objętych ochroną ze względu na ich szczególne walory przyrodnicze.

Rezerwatami objęte są przede wszystkim tereny łąk i lasów. Schronienie znajdują tu rzadkie gatunki fauny (w szczególności charakterystyczne dla rejonów górskich); jest to również miejsce występowania ginących gatunków flory (np. szarotki).

Więcej informacji na stronie Trentino

Podyskutuj o tym na forum

skionline.pl

powrót

Zobacz
Trekking w Trentino
Trekking w Trentino
Trekking w Trentino
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com