skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Historyczna chwila! W Łomnickiej Przełęczy chcą pobić 44-letni narciarski rekord prędkości w Tatrach!

2023.02.25
Historyczna chwila! W Łomnickiej Przełęczy chcą pobić 44-letni narciarski rekord prędkości w Tatrach
Kliknij, aby powiększyć.
Historyczna chwila! W Łomnickiej Przełęczy chcą pobić 44-letni narciarski rekord prędkości w Tatrach
W Tatrach Wysokich trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia sportowego. Na najwyżej położonym stoku narciarskim na Słowacji trzech narciarzy i jeden snowboardzista ze Słowacji, Polski i Czech spróbuje pobić historyczny rekord prędkości w Tatrach, który od 1979 roku należy do Polaka - Jacka Niklińskiego.

Zobacz także:

Od marca 2022 roku słowacki rekord prędkości w zjeździe na nartach z Łomnickiej Przełęczy należy do Michala Bekeša, który zjechał po tatrzańskim stoku z prędkością 174,57 km/godz. Po roku Michał jest gotowy poprawić swój rekord i pobić poprzednie absolutne maksimum, które po polskiej stronie Tatr osiągnął Jacek Nikliński. Ten zjechał z Kasprowego z prędkością 180,63 km/godz. „Musimy uświadomić sobie, w jakich warunkach i z jakim sprzętem Niklińskiemu udało się osiągnąć rekord. Np. sam ze swoim kolegą przez prawie 4 miesiące udeptywali śnieg na nartach. Dziś nasze możliwości są zupełnie inne, dlatego rekordzista z Polski tym bardziej zasługuje na uznanie. To była legenda, dlatego dla mnie jest to wielkie wyzwanie, a także zaszczyt spróbować ustanowić nowy rekord Tatr“, powiedział zdeterminowany Michal Bekeš.

Organizatorzy próby pobicia rekordu wyznaczyli termin wydarzenia na okres od 25 lutego do 10 marca.
- Nie mogliśmy określić dokładnej daty, ponieważ na taki zjazd potrzebne są idealne warunki – słoneczna pogoda, nieskazitelnie przygotowana trasa i brak wiatru. Dlatego też dokładna data zostanie podana z 3-dniowym wyprzedzeniem - poinformował Lukáš Brodanský z ośrodka górskiego Vysoké Tatry. Próba bicia rekordu odbędzie się w godzinach porannych, tak aby zaraz po zjeździe zawodników można było udostępnić stoki wszystkim narciarzom. Próbę bicia rekordu będzie można śledzić bezpośrednio w ośrodku narciarskim.

W próbie bicia rekordu prędkości w speed ski (narciarstwie szybkim) wezmą udział:

Michal Bekeš (SK)
Pochodzi ze Ździaru (Ždiar), miłośnik sportów zimowych, zafascynowany narciarstwem, a zwłaszcza prędkością.
Osobisty rekord prędkości - 223,464 km/godz. w Vars we Francji w kategorii S1.
Najlepsze wyniki: 5 miejsce w Pucharze Świata w sezonie 2023, 7 miejsce w Mistrzostwach Świata 2022.
16-krotny zwycięzca wyścigu ze startu wspólnego Red Bull Homerun w Europie.

Radim Palan (CZ)
Pochodzący z Pragi reprezentant Czech w Speed ski i Ski cross. Pierwszy Czech w historii, który wygrał wyścig Speed ski w ramach Pucharu Świata FIS w kategorii S2 maksymalna prędkość 170,93 km/godz. Osobisty rekord narciarski wynosi 213,8 km/godz. na Mistrzostwach Świata 2022 w Vars we Francji. Dwukrotny zwycięzca Red Bull Homerun.

Dariusz Duda (PL)
Pochodzi z Zakopanego, uczestnik Pucharu Świata w dyscyplinach narciarstwa szybkiego i rekordzista Polski 192,102 km/godz. SDH. Zwycięzca premierowego Red Bull Zjazdu na krechę w Tatrzańskiej Łomnicy.

Boris Karolčík (SK)
Boris Karolčík, zapalony snowboardzista, mistrz Słowacji w freestyle snowboardingu (2020), zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy w Zakopanem, siódme miejsce na Zimowej Uniwersjadzie (2019). Osobisty rekord prędkości w zjeździe na snowboardzie z Łomnickiej Przełęczy wynosi 112 km/godz.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #słowacja #wysokie tatry #rekord prędkości #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com