skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jak przygotować stawy do sezonu narciarskiego?

2023.03.13
Jak przygotować stawy do sezonu narciarskiego?
Kliknij, aby powiększyć.
Jak przygotować stawy do sezonu narciarskiego?
Sporty zimowe to — wbrew pozorom — bardzo wymagająca aktywność fizyczna, która wiąże się z dużym wysiłkiem, koniecznością użytkowania ciężkiego sprzętu narciarskiego i odpowiedniej termicznej odzieży. Korzystając z zaawansowanych rozwiązań, można liczyć na to, że uprawianie sportów w zimie będzie komfortowe i pełne satysfakcji. Jak jednak przygotować się do śnieżnej rozrywki, by poprawić swoją kondycję, wzmocnić mięśnie i stawy, zmniejszając tym samym ogromne ryzyko urazu i kontuzji?

Elastyczność stawów


Dzięki zwiększeniu elastyczności można skutecznie poprawić zakres wykonywanych ruchów podczas uprawiania sportu, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń w obrębie stawów, ścięgien i mięśni. W tym celu, zanim jeszcze założy się narty, warto przeprowadzić rozgrzewkę i uwzględnić w niej kilka kluczowych ćwiczeń poprawiających pracę stawów. Mowa tutaj o ćwiczeniach aerobowych, czyli spokojnym truchcie, czy korzystaniu ze skakanki. To także trening rozciągający, taki jak skręty tułowia, krążenie ramion, stawów kolanowych, kostek stóp i dłoni, czyli wszystkich tych obszarów, które będą aktywnie uczestniczyć podczas najróżniejszych pozycji przyjmowanych w trakcie bezpiecznej jazdy na nartach — bez względu na to, czy chodzi o narciarstwo zjazdowe, czy biegowe.

Badania profilaktyczne stawów


Szczególnie ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań stawów, jeżeli istnieje podejrzenie postępującego zwyrodnienia lub choroby w tym zakresie. Takie badania diagnostyczne pozwalają stwierdzić, czy nadmierny wysiłek fizyczny związany z omawianym sportem zimowym nie przyczyni się do pogorszenia kondycji stawów, ich zwichnięcia, naciągnięcia lub zerwania. Profilaktyka to jeden z najlepszych sposobów na to, by zapobiec gorszym powikłaniom, dlatego warto zwrócić się do swojego lekarza po pomoc w ustaleniu, jakie badania wykonać celem weryfikacji obecnego stanu stawów. Można wykonać je w klinice ortopedii i rehabilitacji Enel-sport, gdzie korzysta się z zaawansowanych, nowoczesnych technologii.

Rehabilitacja


Świetnym sposobem na zwiększenie ruchowości i wytrzymałości stawów na ich wzmożone obciążenie, czy intensywniejszą aktywność, jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który nie tylko pomoże w zaplanowaniu odpowiednich ćwiczeń treningowych, ale także zadba o to, by były one wykonywane prawidłowo — bez szkody dla organizmu i samych stawów.

Warto posłużyć się w trakcie takich sesji treningowych sprzętem rehabilitacyjny, czyli piłkami, taśmami itd. Dzięki nim ćwiczy się również utrzymanie równowagi, zachowanie balansu ciała podczas jazdy na nartach, a także trenuje się przyjmowanie pozycji, która zwiększy skuteczność i przyjemność z samej jazdy, jednak nie będzie nadmiernie obciążać stawów.

Stabilizacja ogólna całego ciała


Należy pamiętać o tym, iż odpowiednia stabilizacja stawów wpływa nie tylko i wyłącznie na ich stan, ale również na kondycję mięśni, ścięgien i więzadeł. Poszczególne elementy są od siebie zależne, dlatego troszcząc się o same stawy, nie można zapominać o pozostałych wspomnianych tkankach miękkich.

Należy zatem wzmocnić mięśnie grzbietu, które zadbają o prawidłowe podtrzymanie i ustabilizowanie stawów kręgosłupa. Istotnym jest również zatroszczenie się o miednicę, która składa się z kręgów kostno-stawowych, co opiera się na wzmocnieniu największych w ludzkim organizmie mięśni — mięśni pośladkowych.

W kontroli ruchu i koordynacji na nartach biorą udział ponadto stawy nóg i rąk, dlatego koniecznym będzie wzbogacenie treningu o ćwiczenia wzmacniające te partie ciała.

Dieta i suplementacja wzmacniająca stawy


Kolejnym aspektem, którego nie może zabraknąć podczas przygotowań do sezonu narciarskiego, jest zadbanie o różnorodną dietę. W tej poprawiającej kondycję stawów powinny znajdować się pokarmy bogate w żelatynę, która pomaga odbudowywać chrząstkę stawową dzięki zawartości kolagenu. Dobrze również wprowadzić do jadłospisu produkty zawierające witaminę C, ponieważ ułatwia ona wchłanianie wspomnianego białka budulcowego.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #przygotowanie #urazy narciarskie #kontuzje

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com