skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jak unikać odwodnienia? Co i jak pić? Nawodnienie, elektrolity i inne sposoby nawodnienia organizmu

2022.08.10
Jak unikać odwodnienia? Co i jak pić? Nawodnienie, elektrolity i inne sposoby nawodnienia organizmu
Kliknij, aby powiększyć.
Jak unikać odwodnienia? Co i jak pić? Nawodnienie, elektrolity i inne sposoby nawodnienia organizmu
Odwodnić można się o każdej porze roku, ale w okresie letnim jesteśmy na to szczególnie narażeni z uwagi na wysokie upały. Dlatego należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wody i szybko reagować gdy dostrzegamy pierwsze sygnały świadczące o tym, że jest jej za mało. Jakie one jednak są? Jak uniknąć odwodnienia i czy warto sięgnąć po elektrolity i inne produkty wspomagające nawodnienie, które można kupić w aptece?
Jak unikać odwodnienia? Ile wody pić w gorące, letnie dni i jak rozpoznać objawy odwodnienia organizmu?

W czasie upałów organizm człowieka szybko traci wodę. Dlaczego należy zwracać uwagę na to aby się nie odwodnić, ponieważ może być to groźne dla zdrowia. Podstawą jest zawsze picie odpowiedniej ilości wody. I to właśnie tutaj pojawia się problem, ponieważ istnieje wiele opinii o czym ile wody należy pić. Tymczasem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to zawsze od wielu czynników, takich jak: wiek, budowa ciała, praca, którą wykonuje się na co dzień, a także choroby towarzyszące. Istotne znaczenie ma również temperatura otoczenia w jakim się przebywa. Dlaczego błędem jest twierdzenie, że należy pić np. 2 l wody dziennie, ponieważ osoba, która pracuje na zewnątrz, w wysokim upale może potrzebować znacznie więcej wody w ciągu dnia, a z kolei osoba, która przybywa wiele godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu - nieco mniej. Normą, według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej jest min. 2,5 litra wody dziennie dla mężczyzn, czyli 10 szklanek oraz 2 litry wody dziennie dla kobiet, czyli 8 szklanek. Są to jednak ogólne wytyczne i zawsze warto wiedzieć kiedy może pojawić się niebezpieczna granica odwodnienia i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam ciało.

Przede wszystkim odwodnienie można rozpoznać po kolorze moczu który zmienia się z delikatnie żółtego na ciemnożółty, a nawet pomarańczowy. To sygnał, że pijemy zdecydowanie zbyt mało wody. Z kolei w drugą stronę, tj. wówczas kiedy mocz jest bardzo jasny jest to wskazówką, że ilość wody w organizmie jest zbyt wysoka. Ponadto każdy może sam dostrzec inne objawy odwodnienia. Ważnym sygnałem jest przede wszystkim pragnienie. Jednak z wiekiem ono zanika, dlaczego osoby starsze powinny pić wodę nawet wówczas gdy nie odczuwają pragnienia. Kolejnym objawem odwodnienia jest zmęczenie oraz senność, a także brak koncentracji w czasie wykonywania codziennych zajęć. Już niewielkie odwodnienie może też powodować silne bóle głowa, zmiany w elastyczności skóry i zaburzenie czynności mózgu, które skutkują rozdrażnieniem. Warto pamiętać, że zdrowa skóra jest elastyczna i napięta, a czasami za złe samopoczucie i bóle głowy odpowiada nic innego jak właśnie odwodnienie.

Nawodnienie organizmu a elektrolity

Podczas wysokich upałów organizm ochładza się w sposób naturalny poprzez pocenie się, a to powoduje, że potrzebuje więcej wody. Dlatego czasami niezbędne jest dodatkowe nawadnianie się za pomocą elektrolitów aby nawet w upalne dni gruczoły potowe pracowały z taką samą aktywnością. W tym okresie warto więc sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach i przeznaczone dla osób w różnym wieku. Są one na ogół dostępne w formie rozpuszczalnych tabletek. Po elektrolity powinny sięgać zwłaszcza osoby starsze, a także sportowcy, ponieważ zapotrzebowanie na wodę zwiększa się z wiekiem i w czasie intensywnego podczas wysiłku fizycznego. Również wszystkie osoby, które pracują fizycznie powinny włączyć do swojej diety elektrolity.

Lekarze podkreślają, że odwodnienie może być bardzo groźne dla organizmu, ponieważ w efekcie zmniejsza się objętość płynu wewnątrzkomórkowego oraz zewnątrzkomórkowego, co powoduje, że woda jest usuwana z krwi. Prowadzi to do naruszenia głównych funkcji przetwarzanie żywności i syntezy oraz zaburza proces usuwania toksyn z organizmu. Dlatego odwodnienie może skutkować zaburzeniami trawienia, podniesieniem ciśnienia krwi, a nawet zwężeniem dróg oddechowych i naruszeniem pracy nerek, wątroby i pęcherza moczowego. W takiej sytuacji zastosowanie elektrolitów pozwala przywrócić właściwą ilość płynów w organizmie i poprawić wygląd oraz samopoczucie.

Jak działają elektrolity i dlaczego są skuteczne podczas odwodnienia organizmu?

Elektrolity zawierają w swoim składzie sole, które nawadniają organizm by w ten sposób utrzymać prawidłową funkcje mięśni i nerwów. Po elektrolity należy sięgać zwłaszcza wówczas kiedy zmagamy się z biegunką lub wymiotami. W tego typu preparatach znajdziemy bowiem podstawowe składniki nawadniające takie jak: sód, glukoza, potas oraz witamina C. Dzięki temu przyjmowanie elektrolitów zmniejsza biegunki i intensywność wymiotów, a także ogranicza złe samopoczucie. W efekcie komórki organizmu zaczynają pobierać wodę, dzięki czemu zwiększa się zużycie tlenu, a organizm powraca do naturalnego funkcjonowania.

O właściwe nawodnienie organizmu należy dbać przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wzmożonych upałów. A jeśli chcemy dodatkowo sprawdzić stan swojego zdrowia to można również zbadać poziom elektrolitów w organizmie poprzez analizę krwi w wybranym laboratorium.

Informacje:
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dehydration/symptoms-causes/syc-20354086
apteka.superpharm.pl/poradnik/jak-uniknac-odwodnienia-latem-sprawdz-ile-wody-pic-latem-i-jak-sie-prawidlowo-nawadniac

skionline.pl
Tagi: #nawodnienie organizmu #odwodnienie

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com