skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jasna - pierwsze testy nowej gondoli

2022.09.15
Jasna - pierwsze testy nowej gondoli
Kliknij, aby powiększyć.
Jasna - pierwsze testy nowej gondoli
Na trasie nowej kolejki linowej w ośrodku narciarskim Jasna pojawiła się pierwsza z 25 kabin. Nowoczesny środek transportu łączący Bielą Púť i Priehybę zostanie uruchomiony już na początku zimy.

Zobacz także:

Zbliżamy się do finału inwestycji w wysokości 17 mln euro. Na niespełna trzy miesiące przed rozpoczęciem sezonu zimowego, budowa nowej gondoli posunęła się o kolejny znaczący krok naprzód. Na linie została zamontowana pierwsza z kabin, która pomoże w ustawieniu całej technologii.

- Zawieszona kabina pomoże ustawić punkty połączeń na stacjach. Jednocześnie na poszczególnych stacjach zostaną ustawione łuki prowadzące. Czeka nas jeszcze instalacja okablowania i rozdzielni do dolnej stacji. W międzyczasie zostaną zawieszone kolejne kabiny, które będą zaparkowane na torze parkingowym, a następnie wkroczą inżynierowie, którzy zainstalują oprogramowanie i rozpoczną testy funkcyjne technologii. Z naszej strony zakończą się one testami hamulców z pełnym obciążeniem w kabinach. Dopiero wtedy zostanie wydany protokół zdawczo-odbiorczy i oddamy kolejkę do użytku - poinformował Tomáš Fried z firmy Doppelmayr Słowacja.- Pierwsza gondola na linie to już poważny sygnał, że zbliżamy się do finału. Czekamy na to z niecierpliwością i tak jak dostawca kolejki linowej, my również w pełni przygotowujemy się na otwarcie sezonu zimowego 2022/23, które powinno odpowiadać wielkości i znaczeniu tej inwestycji - powiedział Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasna.

Kabiny nowej gondoli dostarcza szwajcarska firma CWA i noszą nazwę Jasna. Są to 15-osobowe kabiny, które zostały wykonane specjalnie na zamówienie firmy TMR.

Jasna - pierwsze testy nowej gondoli
Jasna - pierwsze testy nowej gondoli


Budowa długo oczekiwanej nowej kolejki linowej w Jasnej rozpoczęła się w zeszłym roku, a pierwszych pasażerów przewiezie już zimą 22/23. Kolejka pomoże usunąć największy problem w transporcie narciarzy i turystów z Bielej Púti na Priehybę – skomplikowana i czasochłonna przesiadka z dotychczasowej czteroosobowej kanapy na wyciąg Twinliner, przy którym regularnie tworzyły się długie kolejki i czasami trzeba było czekać nawet godzinę. Gondola będzie również główną linią transportową dla zaopatrzenia restauracji, co znacznie ograniczy jazdę ratraków i będzie mieć mniejszy wpływ na środowisko. Jednocześnie będzie to urządzenie transportowe bez barier, które ułatwi dostęp także rodzinom z wózkami dziecięcymi lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Poza samą technologią i niezbędną infrastrukturą, w dolnej stacji kolejki zostanie zachowanych 65 miejsc parkingowych pierwotnego parkingu, na którym powstał nowy obiekt.

W przypadku sprzyjających warunków, otwarcie sezonu zimowego 2022/23 planowane jest w pierwszy weekend grudnia. Do końca września miłośnicy narciarstwa mogą nabyć w przedsprzedaży na stronie gopass.travel karnet narciarski na cały sezon - Sprytna Sezonówka PREMIUM 2022/23, który jest dostępny w ograniczonej ilości w aktualnie najlepszej cenie. Oprócz słowackich ośrodków Jasna (Chopok) i Tatry Wysokie, Sezonówka obowiązuje również w ośrodkach Szczyrk (PL), Szpindlerowy Młyn, Ještěd (CZ), Mӧlltaler Gletscher, Ankogel, Innsbruck Muttereralm (AT).

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #jasna #chopok #gondola #tatry #słowachja #gdzie na narty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com