skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jazda na rowerze po nowych ścieżkach

2022.04.11
Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach
"Via dell’Acqua" (Szlak Wodny) została uznana w 2021 r. za najlepszą "Green Road" we Włoszech: ponad 140 kilometrów spod znaku wody, do pokonania na rowerze po trasie biegnącej wzdłuż brzegów rzek i kilku najpiękniejszych jezior Trentino. Także w Valsugana można jeździć rowerem pośród krajobrazów kreślonych nurtem Brenty między osadami, uprawami i biotopami.

"Wodna Green Road"


Ścieżka rowerowa kreślona wodą łączy miejsca, terytoria, dzieje naznaczone wodnym żywiołem. Trasa jej biegnie bowiem na długich odcinkach tuż przy rzekach i jeziorach, wzdłuż Adygi, strumienia Sacra, Jeziora Garda, Toblino i wielu innych pereł natury, skrywanych przez to terytorium. Przecina również miasta i osady o bogatym dziedzictwie artystycznym. Ten szlak, uhonorowany w 2021 r. tytułem najlepszego włoskiego "Green Road", łączy na jednej, zamkniętej w pętli, trasie szereg wspaniałych odcinków ścieżek rowerowych. Trasa była realizowana przez 30 lat, przez Prowincję Autonomiczną Trydentu, na obszarach dolnego Trentino, wzdłuż brzegów rzek i wyłączonych z użytku torów kolejowych i dróg. Ta zielona droga bierze swój początek na granicy z prowincją Bolzano, w miejscowości Cadino di Faedo, w gminie San Michele all'Adige, a na końcu zamkniętej w pętlę trasy, przecinającej 21 gmin, dociera do stolicy regionu - Trydentu. Jest to trasa, którą pokonuje się we własnym rytmie, etapami wyznaczanymi noclegiem w jednej z osad, agroturystyce czy na kempingu.

Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach

Green Road dell’acqua ma długość 143 km, z czego 138 km przeznaczonych jest dla rowerów i pieszych, a 4 km na drogę z ograniczonym ruchem. Ostatni kilometr, z Sardagna do Trydentu, można pokonać kolejką linową, "przelatując" ponad rzeką Adygą.

Wyruszając z Cadino, najpierw jedzie się tuż przy rzece Adydze, której brzeg przekształcono w ścieżkę pieszo-rowerową. Po kilku kilometrach dociera się do Bicigrill Faedo i, kierując się na południe, wjeżdża się między winnice Trento DOC, przecinając następnie biotopy i siedliska naturalne, o wybitnej wartości na poziomie wspólnotowym.

Jadąc beztrosko przez około 25 km po terenie równinnym, dociera się do nowych bram Trydentu - dzielnicy "Albere", zaprojektowanej przez architekta Renzo Piano oraz do siedziby MUSE. Ze stolicy regionu wyjeżdża się wzdłuż brzegu Adygi, wytyczającej przebieg trasy poprzez sady jabłoniowe w dolinie Adygi, winnice w dolinie Vallagarina, aż do bram Rovereto, "Miasta Pokoju", siedziby MART. Jadąc dalej, na wysokości Mori ścieżka rowerowa wiodąca z doliny Adygi biegnie dalej w stronę Werony, natomiast "Via dell’Acqua" skręca w kierunku zachodnim, w stronę Jeziora Garda. Przebiega przez biotop Jeziora Loppio, po nasypach dawnych torów kolejowych z czasów cesarstwa habsburskiego, z Mori do Nago i w Passo San Giovanni opada w dół, w stronę przełęczy gardeńskiej, skąd z kolei prowadzi do Nago i Torbole sul Garda, poprzez wiekowe gaje oliwne. Stąd szlak zmierza na północ, w stronę Arco, wzdłuż rzeki Sarca, a następnie wiedzie do Doliny Jezior. Tutaj wije się poprzez miejsca o niespotykanym pięknie, i krajobrazy zdominowane przez wodę.

Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach

Kiedy ścieżka rowerowa dociera do "Rezerwatu Przyrodniczego w Marocche", odnosi się wrażenie, jakby dookoła otaczał nas krajobraz księżycowy, rysowany kamieniami cyklopowymi, pochodzącymi ze starych i gigantycznych osuwisk z czasów zlodowaceń czwartorzędowych. Jeszcze kilka kilometrów i dociera się do wioski Sarche, gdzie rozpoczyna się "Park Wodny Sarca". Warto zjechać na chwilę w bok, aby odbyć przejażdżkę przez wąwozy Limarò, na trasie dawnego połączenia drogowego zbudowanego w latach 1840-1842, skąd rozciągają się widowiskowe widoki na ten kanion. Dalsza podróż w kierunku Trydentu to okazja, aby nacieszyć oko pięknem wciąż śródziemnomorskiej przyrody - dęby ostrolistne i wysunięte najdalej na północ Europy drzewa oliwne, niewiarygodnie otoczone górami, tuż obok jeziora Toblino, ze słynnym zamkiem, Santa Massenza i Terlago. Na ostatnim odcinku Via dell’Acqua biegnie z Terlago w górę do Monte Bondone, tuż za miastem Sopramonte, a następnie schodzi w dół do Sardagna, docierając do punktu widokowego w Trydencie. Stąd można wrócić do miasta kolejką linową lub ostatnim zjazdem przez prastare lasy kasztanowe, aż do dzielnicy Piedicastello, u podnóża Doss Trento nad brzegiem Adygi.

Ścieżka rowerowa Brenty: Bike&Train


Położona we wschodnim Trentino Dolina Valsugana, z przecinającą ją Brentą, biegnącą od jezior Caldonazzo i Levico aż do równiny weneckiej, a następnie na południe od Laguny Weneckiej, od czasów starożytnych była ważnym szlakiem komunikacyjnym. Świadectwem tego są "kamienie milowe" Via Claudia Augusta Altinate znalezione w okolicy, którą najpierw przemierzały legiony, a następnie kupcy zmierzający na drugą stronę Alp. Szli tędy także pielgrzymi podróżujący do Jerozolimy, uliczni sprzedawcy z Tesino, podążający do stolic Europy, ze swoją pełną druków i marzeń "casselą" na plecach. Dziś ślady trwających stulecia wędrówek, wymiany i przenikania się kultur, które pozostawiły ważne świadectwa historyczne i artystyczne na tym terytorium, wraz z licznymi perłami środowiska, można odkryć wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej, która od jeziora Caldonazzo dociera do Bassano del Grappa. 64 kilometry od miejscowości San Cristoforo nad brzegiem jeziora aż do Pianello Vallòn, na granicy z prowincją Vicenzy, następnie kilka odcinków dróg drugorzędnych i innych, ciągnących się do Bassano del Grappa (VI), co daje łącznie 80 kilometrów. Za San Cristoforo jedzie się wzdłuż brzegu Jeziora Caldonazzo aż do Calceranica, a następnie trasa wije się między sadami jabłoniowymi i polami uprawnymi, docierając do brzegu Brenty, z widokiem na Levico Terme.

Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino, jazda na rowerze po nowych ścieżkach

Do plaż przy obu jeziorach (często wyróżnionych Błękitną Flagą) dociera się z głównej trasy krótkimi bocznymi dojazdami. Park delle Terme di Levico, pełen wielowiekowych roślin i egzotycznych gatunków, znajduje się na liście Wielkich Włoskich Ogrodów. Zbaczając na krótko z trasy, można poznać świat po drugiej stronie wrót zamkowych, strzegących fortyfikacji wznoszonych tutaj w celu kontrolowania tego ważnego szlaku komunikacyjnego między równiną a regionem alpejskim: są to zamki Castel Pergine, Corte Trapp w Caldonazzo, Castel Telvana w Borgo Valsugana, Castel Ivano, połączony drogą dojazdową ze stacją kolejową w Grigno. W Levico, w miejscowości Màines, znajduje się pierwszy z czterech bici-grillów na trasie. Kolejny napotkamy w Novaledo, następny w Castelnuovo zaraz za Borgo Valsugana, a ostatni w Tezze, w pobliżu granicy prowincji.

W Borgo Valsugana przejeżdża się przez zabytkowe centrum, gdzie domy stoją bezpośrednio nad brzegami Brenty. Trasa poniżej Castelnuovo prowadzi obok rzeki, a tuż przed granicą prowincji wkracza się w rozległe i dzikie środowisko rzeczne. O wydarzeniach z najnowszych kart historii, rozgrywających się na tym przygranicznym obszarze, przypomina nam "Trincerone di Grigno" (trasa rowerowa przechodzi tuż obok), coś, co moglibyśmy nazwać Linią Maginota, zbudowaną przez włoskie wojsko po wybuchu I Wojny Światowej. Za bici-grillem Tezze, ścieżka prowadzi dalej w kierunku miejscowości Martincelli i kończy się w wiosce Pianello-Vallòn, leżącej obecnie na granicy prowincji, która niegdyś była granicą Cesarstwa Austro-Węgier i do dzisiaj można tu zobaczyć kamień graniczny z tamtych czasów. W drodze powrotnej, zamiast ścieżki rowerowej, można wybrać pociąg kursujący między Bassano a Trydentem. Pociągi kursujące na odcinku Trydent - Borgo Valsugana - Bassano del Grappa i z powrotem świadczą usługę przewozu rowerów, w maksymalnej ilości 6 sztuk. Warto zarezerwować miejsce dla roweru, robiąc to do godziny 16:00 dzień przed podróżą, pod numerem telefonu 0461 821000; bez rezerwacji transport nie jest gwarantowany. Liczba przewożonych rowerów wzrasta do 32 w lipcu i sierpniu.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #alpy #trentino #włochy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com