skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Kitzbühel - śladami alpejskich mistrzów

2007.01.10
Dolny odcinek trasy Streif
Dolny odcinek trasy Streif
Kto w tym roku zdobędzie najwyższe trofeum Hahnenkamm? Bode Miller? Benjamin Raich? A może któryś z mniej znanych zawodników wystąpi w roli przysłowiowego "czarnego konia" tych bodajże najsławniejszych w całym alpejskim PŚ zawodów... Wszystko wyjaśni się już niedługo: w dniach 26-28 stycznia niewielka tyrolska miejscowość Kitzbühel przeistoczy się w stolicę światowego narciarstwa jako gospodarz 67. edycji Hahnenkamm Race.
Hahnenkamm Race, po raz pierwszy zorganizowany - uwaga! - w sezonie 1930/1931, obecnie stanowi jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu imprez alpejskiego PŚ. Zawodnicy najbardziej ambitni przyjeżdżają tu po wysadzane diamentami złoto (Hahnenkamm Pin) i prestiżowy tytuł Mistrza Hahnenkamm. Widzowie i dziennikarze - by śledzić zapierające dech w piersiach zmagania najlepszych na karkołomnej, sławnej na całym świecie, trasie biegu zjazdowego Streif.

Start na wysokości 1665 m n.p.m., meta - w Kitzbühel, po przejechaniu 3312 m trasy, której różnica poziomów wynosi 860 m, a kąt nachylenia niektórych odcinków - 85 proc. Tak w skrócie prezentuje się słynna "wstążka", trasa Streif, na której najlepsi osiągają prędkości przekraczające 140 km/godz. Poza zawodami trasa jest udostępniana "zwykłym śmiertelnikom", choć - oznaczona miejscami jako zjazd pozatrasowy - nie jest na bieżąco utrzymywana.
Hahnenkamm Race - trasy zawodów
Hahnenkamm Race - trasy zawodów

Slalom rozgrywany jest na równie wymagającej i nie mniej znanej trasie Ganslern (średni kąt nachylenia - 34 proc., największy - 70 proc.), a super gigant na Streifalm, gdzie maksymalne nachylenie stoku wynosi 69 proc., a zawodnicy mają do pokonania dystans 2280 m.

Właśnie super gigantem rozpocznie się narciarska rywalizacja w tegorocznym Hahnenkamm Race. Start: 26. stycznia o 11.30. W sobotę, 27. stycznia, przyjdzie czas na to, co tak naprawdę zobaczyć chcą wszyscy i po co przyjeżdżają do Kitz - bieg zjazdowy. Początek zawodów o godz. 11.30. Tego samego dnia, o godzinie 14. odbędzie się Kitz Charity Trophy - slalom gigant, w którym udział wezmą gwiazdy sportu oraz znane twarze świata polityki, kultury i biznesu. Dochód z imprezy zasili konta organizacji charytatywnych. Na niedzielę, 18 stycznia, zaplanowano zawody w slalomie (pierwszy przejazd - godz. 10.30, drugi - 13.15). Po południu najważniejszy punkt programu - dekoracja Mistrza Hohnenkamm.
Bode Miller
Bode Miller
Wbrew temu, co można niekiedy usłyszeć, ten zaszczytny tytuł nie przypada wcale zwycięzcy biegu zjazdowego, ale zawodnikowi, który pokona pozostałych w kombinacji (ma najkrótszy łączny czas przejazdów w slalomie i zjeździe). Najlepszy otrzymuje złotą, ozdobioną diamentem odznakę Hohnenkamm.
Jednymi z pierwszych, którzy wywalczyli sobie ten tytuł byli Anderl Molterer i Christian Pravda. Później, w latach 60., dominował Jean-Claude Killy, a w następnej dekadzie trzykrotnie zwyciężał Włoch Gustav Thöni. W latach 80., a ostatni raz w 1990 roku, tryumfował niepowtarzalny Pirmin Zurbriggen. Najmłodszymi zwycięzcami Hohnenkamm Race byli Norwegowie: Lasse Kjus i Kjetil Andre Aamodt.
W ubiegłym roku zwycięzcy nie wyłoniono, ponieważ nie udało się rozegrać biegu zjazdowego. Wielki apetyt na zwycięstwo w zbliżających się zawodach ma tryumfator sprzed dwóch lat, Amerykanin Bode Miller. Ale i Benjamin Raich zapowiada, że da z siebie wszystko. O ile trudno przewidzieć nazwisko zwycięzcy, o tyle pewne jest, że fani narciarstwa na całym świecie z całą pewnością nie będą rozczarowani.

Emocje sportowe zyskają - jak to zawsze w Kitzbühel bywa - odpowiednią oprawę. Turyści chętnie odwiedzają ten renomowany kurort narciarski przez cały sezon. Gospodarze ośrodka, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że Hahnenkamm Race jest największym magnesem w zimowym kalendarzu imprez, starają się (i to z powodzeniem) zaoferować wówczas gościom dodatkowe atrakcje.

Joanna Wrona
skionline.pl

skionline.pl

powrót

Zobacz
Stacje: Kitzbuehel
Wiadomości:
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com