skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

MTB w Karyntii - niezapomniane przeżycia oraz wypoczynek wśród gór i jezior

2022.07.22
MTB w Karyntii
Kliknij, aby powiększyć.
MTB w Karyntii
Po trawiastych szczytach, które kuszą wspaniałymi widokami, wokół lśniących w ciepłym letnim słońcu jezior lub z latarką czołową przez wnętrze góry – w Karyntii rowerzyści górscy znajdą wiele urozmaiconych tras pośrod naturalnego krajobrazu. W sumie miłośnicy jazdy po górach w tym najbardziej wysuniętym na południe kraju związkowym Austrii mają do dyspozycji nie mniej niż 3000 kilometrów na dziesiątkach tras. Co czyni urlop rowerowy w Karyntii jeszcze bardziej atrakcyjnym: jedna z najdłuższych tras typu flow trail na świecie w Bad Kleinkirchheim (15 kilometrów), wprowadzona w 2020 roku karta Bike Card oraz liczne oferty wokół inicjatywy „Flow Trails Kärnten” wraz z szcześcioma letnimi kolejkami górskimi.
Po słonecznej stronie Alp riderzy MTB mogą się spodziewać naprawdę urozmaiconej oferty – dla zupełnie początkujących i bardzo zaawansowanych. Mamy tu łatwe technicznie, rekreacyjne wyprawy po płaskich szlakach wokół ciepłych, czystych jezior – ale także wymagające, wysokogórskie podjazdy dla prawdziwych twardzieli i transgraniczne trasy pozwalające poznać sąsiednie kraje. Potencjał krajobrazowy Karyntii pozwala organizować wyprawy o zróżnicowanym stopniu trudności. Na życzenie można też zarezerwować odpowiednio przeszkolonych lokalnych przewodników rowerowych (bike guides), którzy z chęcią podzielą się po drodze swoją pasją i wiedzą z uczestnikami wycieczki.

Tegoroczna nowość to jedyna w Austrii oferta „Flow Trails Kärnten”: karta Bikecard, która gwarantuje m.in. zrównoważony dojazd, transport bagażu, noclegi i trasnfery. Z tzw. „Flow Trail Card“ można korzystać z 6 bikeparków (Bikeparks Nassfeld, Weissensee, Turracher Höhe, Bad Kleinkirchheim, Petzen, Koralpe) przez cały rok i cieszyć się ponad 30 flow trails.

Szczyty do zdobycia i trening techniki jazdy w regionie „Nockbike”


Soczyście zielone alpejskie hale oraz pagórkowate krajobrazy Nockberge wokół Bad Kleinkirchheim i Millstätter See, czyli po prostu setki kilometrów świetnie oznakowanych tras. Wymagające odcinki wysokogórskie, ale także rekreacyjna jazda po tradycyjnych alpejskich wioskach i rozświetlonych słońcem leśnych duktach: oto gwarancja udanego urlopu pełnego niezapomnianych przeżyć.
Znakiem firmowym „Nockbike” jest najdłuższa w Europie trasa typu flow trail w słynnym uzdrowisku termalnym i ośrodku Pucharu Świata Bad Kleinkirchheim: od stacji kolejki gondolowej Kaiserburg na wysokości ok. 1800 m n.p.m. do stacji dolnej w centrum miasta jest ok. 15 km.
Dużą popularnością cieszy się stała rozbudowa pojedynczych zjazdów trailowych - niektóre z nich o różnicy wysokości do 1100 metrów. W centrum kompetencji „Nockbike” Szkoły Sportowej Krainer rowerzyści mogą liczyć na doskonałe wsparcie: oprócz wypożyczania klasycznych rowerów, codziennie oferowane są wycieczki na rowerach górskich z przewodnikiem w dwóch grupach sprawnościowych, a także profesjonalne szkolenia z techniki jazdy i rekreacyjne wycieczki próbne. Nockbike


„Flow Country Trail“ w południowej Karyntii


Nie kto inny jak Diddie Schneider, jeden z najlepszych projektantów tras MTB na świecie, stworzył w 2015 r. w Petzen swoje arcydzieło. Ta do 2019 r. najdłuższa trasa w Europie jest odpowiednia nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla początkujących. Z rowerem na start trasy dociera się kolejką górską. Przez dziesiątki stolików, dropów i skoczni z widokiem na wspaniałą panoramę dolin i jezior południowej Karyntii, trasa prowadzi z powrotem w dół do doliny. Aby nowicjusze mogli wcześniej sprawdzić swoje umiejętności, przy dolnej stacji znajduje się tor treningowy z dirt i pump trackami, a także plac treningowy dla dzieci. Rowerowa oferta w południowej Karyntii jest stale rozszerzana o nowe trasy. W 2018 r. na transgranicznych trailach i szlakach odbyły się zawody Enduro World Series. Najlepsi na świecie zawodnicy enduro wystawili regionowi Südkärnten doskonałą ocenę.

MTB na górskich trasach i we wnętrzu góry


Jeździliście już kiedyś na rowerze górskim po opuszczonej kopalnianej sztolni? W południowej Karyntii jest to możliwe. Grupy wyposażone w górnicze lampy czołówki i kaski przemierzają siedmiokilometrową trasę. Po drodze można podziwiać imponujące formacje skalne i podziemne „hale” o wysokości do 30 metrów, gdzie kiedyś wydobywano cynk i ołów. A zupełnie przy okazji opuszcza się także granice Karyntii, ponieważ wejście do sztolni znajduje się już na terytorium Słowenii.

MTB w Karyntii - niezapomniane przeżycia oraz wypoczynek wśród gór i jezior
MTB w Karyntii - niezapomniane przeżycia oraz wypoczynek wśród gór i jezior

MTB w Alpach Gailtalskich i Karnickich


Sieć tras MTB o łącznej długości ok. 950 km i możliwość wybrania się na 46 wyprawy o różnym stopniu trudności – to właśnie rowerzyści znajdą w Alpach Gailtalskich i Karnickich. Różnorodność tego regionu alpejsko-adriatyckiego najlepiej poznać można jadąc do Włoch i rozkoszując się po drodze dziełami kultury i kulinariami z obu krajów. Niedawno ofertę rozszerzono o siedem tras naturalnych w Nassfeld, o długości od 1,1 do 5 kilometrów, a od jesieni 2018 r. można spróbować swoich sił na 3,5-kilometrowej trasie, która swój koniec ma przy dolnej stacji kolejki w Tröpolach.

Wspaniałą kombinację jazdy na rowerze, rekreacyjnej kąpieli i pływania w otoczeniu Alp Gailtalskich oferuje Naturpark Weissensee. Jezioro Weissensee to położone najwyżej alpejskie jezioro, w którym można się kąpać. Krajobraz wokół jest niepowtarzalny – prawdziwe eldorado dla riderów MTB. Warto wybrać się na górską halę Naggleralm. Zaraz przy schronisku rowerzyści mają tam do dyspozycji 3-kilometrowy teren do ćwiczeń – ciekawy parcours z przeszkodami terenowymi, który symuluje klasyczne trudności terenowe i pozwala przetestować swoje umiejętności. Spośród trzech dostępnych tras typu flow trails jedna prowadzi bezpośrednio z Naggleralm nad Weissensee.


Lake.bike w regionie Villach


Sporo pracy wymagało w ostatnich latach stworzenie atrakcyjnej sieci tras MTB z ponad 10 szlakami dookoła jeziora Faaker See. Dziś w byłym centrum narciarskim spotyka się społeczność rowerowa i korzysta z wyjątkowych uroków jakie daje panorama gór i jezior w połączeniu z MTB. Oferta ta stale się powiększa. Interesującym punktem jest też położony niedaleko Villach park do ćwiczeń i przejazdów Area one.

Wraz z początkiem lata 2020 r. szeroka oferta letnia w Turracher Höhe wzbogaci się o kolejną atrakcję: Turracher Höhe Trail Area – dostępną zarówno dla zaawansowanych kolarzy jak i początkujących. 7-kilometrowa, prowadząca pośród natury, trasa Kornock Flowtrail (niebieski poziom trudności, 400 m różnicy wysokości) wije się poprzez pagórki, przeszkody, wyniesione zakręty, drewniane kładki aż do dolnej stacji kolejki Kornockbahn, zapewniając niezwykły widok na otaczające ją góry Nockberge i jezioro Turracher See. Początkujący mogą zaznać pierwszych rowerowych przygód dzięki pomocy profesjonalnych trenerów i przewodników tuż przy dolnej stacji oraz przygotować się do jazdy trasami Üwi Trail przy planie do ćwiczeń (zielony/niebieski poziom trudności, 600 m i 85 m różnicy wysokości) oraz Kornock Flowtrail.

Dodatkowe informacje i prospekty dotyczące różnorodnej oferty Karyntii można także znaleźć w internecie na stronie www.rower.karyntia.pl Elektroniczne mapy, dane GPS najpiękniejszych tras i wiele innych informacji do ściągnięcia znajduje się na www.touren.kaernten.at.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #gdzie na rower #karyntia #aktywne lato #rower #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com