skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Narty od świtu do zmierzchu

2023.01.03
Trentino - narty od świtu do zmierzchu fot. Trentino
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino - narty od świtu do zmierzchu fot. Trentino
W Trentino śnieg dostarcza uciechy 24 godziny na dobę, od świtu po głęboką noc, rozświetloną latarkami lub blaskiem księżyca w pełni

Jazda po idealnie przygotowanych przez ratraki trasach, w górach, które jeszcze osnuwa głęboka cisza pierwszych godzin porannych to wręcz rytuał, któremu rytm wybija równomierny ślizg nart mknących po pierwszej warstwie ubitego śniegu. Również tego roku to wspaniałe przeżycie staje się dostępne w wielu miejscowościach, w okresie od grudnia do marca, w ramach inicjatywy Trentino Ski Sunrise.
Oczywiście nie zabraknie także obfitego i przepysznego śniadania w schronisku, w czasie którego delektować się można lokalnymi produktami, przygotowanymi według tradycyjnych przepisów. A po całym dniu spędzonym na nartach, oprócz możliwości „jazdy pod rozgwieżdżonym niebem”, czeka na Was wiele innych doświadczeń.

Madonna di Campiglio


Campiglio Sunset Ski” (16 lutego oraz 2 i 9 marca) to pełen świetnej rozrywki włoski rytuał aperitivo w górach późnym popołudniem, muzyka na tarasach widokowych schronisk oraz końcowy zjazd na nartach w blasku pochodni, oczywiście cały czas w towarzystwie instruktorów narciarstwa, którzy czuwają nad zapewnieniem bezpieczeństwa. Natomiast na pokrytych śniegiem pastwiskach chaty Ritorto w Madonna di Campiglio, w ramach inicjatywy „Al chiaro di luna” („W blasku księżyca”) proponowane są cztery wyprawy po śniegu, kiedy niebo rozświetla księżyc w pełni (7 stycznia, 4 lutego, 8 marca). Przybyłych na polanę gości czeka ciepły poczęstunek, który umilą wiersze i opowieści snute przy ognisku.

Val di Fiemme i San Martino di Castrozza


W Val di Fiemme rakiety śnieżne pozostawiają ślady na śniegu iskrzącym się w promieniach zachodzącego słońca w sugestywnej scenerii Dolomitów na płaskowyżu Lavazé. Polany pokryte białym puchem, cisza otulająca jodłowe lasy i zbocza Latemar przybierające ognistoczerwony kolor. Uczestnicy wyprawy przemierzają płaskowyż powoli, obserwując nadejście nocy, krok po kroku. Wystarczy podnieść na chwilę głowę, aby poczuć się niczym małe światełko otoczone milionami gwiazd. Po ukończeniu wyprawy można zatrzymać się w górskiej chacie na kolację.

Trentino - narty od świtu do zmierzchu. Val doi Fiemme
Trentino - narty od świtu do zmierzchu. Val doi Fiemme

Enrosadira, zachód słońca rozjaśniający szczyty Dolomitów, to niezwykły moment dnia. To oczekiwanie, to stan ducha, moc emocji, które w połączeniu ze spektakularnym widokiem na Dolomity składają się na niezapomniane przeżycie. W nadchodzącym sezonie zimowym, pośród szczytów Pale di San Martino rusza #enrosadiratime: w rekomendowanych i łatwo dostępnych miejscach, podziwianie zachodu słońca połączyć można z podwieczorkiem lub, w niektórych przypadkach, ze specjalnie przygotowaną kolacją, co z pewnością wzbogaci to wyjątkowe przeżycie. W Parco di Paneveggio Pale di San Martino organizowane są liczne wycieczki w towarzystwie lokalnych przewodników: łatwe wędrówki po śniegu w blasku gwiazd i księżyca, w czasie których uczestnicy mogą cieszyć się sugestywnym krajobrazem wysokich gór, podziwiając najpiękniejsze szczyty podczas przerwy na aperitivo o zmierzchu.

Zaskakującym przeżyciem jest bez wątpienia włoski rytuał aperitivo, tym razem w niecodziennej lokalizacji, a mianowicie w lasach u podnóży Alpe Tognola, dokąd dojeżdża się skuterem śnieżnym. Na blacie wykonanym ze śniegu czekają na was lokalne smakołyki. Ogrzeją was pochodnie a serce skradnie magia ośnieżonego lasu, rozświetlanego ostatnimi promieniami zachodzącego słońca, a następnie blaskiem księżyca. Start w każdą środę o godzinie 17:30.

Natomiast w Alpach Cymbryjskich (Alpe Cimbra) cieszyć się można śniadaniem o świcie na górze Monte Maggio nad przełęczą Passo Coe. Kiedy pierwsze promienie słońca rozświetlają krajobraz wysokich gór, a rześkie powietrze zaostrza apetyt, wymarzoną nagrodą po przyjemnej wędrówce jest śniadanie na bazie lokalnych produktów, które smakować można na szczycie góry. Wyprawa rozpoczyna się, kiedy jest jeszcze ciemno, a ciszę przerywają tylko odgłosy stąpających po śniegu butów. Uważnie postrzegając całe otoczenie różnymi zmysłami, nagle oczom wędrowców ukazuje się widowisko ciepłych kolorów i wyjątkowych odcieni – wschód słońca. Wspaniałe przeżycia czekają na was nie tylko o świcie, ale i o zmierzchu. Kolejną propozycją jest piknik na saniach przy blasku księżyca. Na uczestników wyprawy czeka kosz pełen smakołyków, którymi zajadać się można na świeżym i miękkim śniegu. Wystarczy wyłączyć latarkę, aby podziwiać mieniącą się śniegową pierzynę i dostrzec, jak mocno świeci nawet jedna kwadra księżyca.

Będąc w górach w Trentino warto chociaż raz wybrać się na kolację do schroniska. Na obszarze Paganella aż 7 schronisk oferuje taką możliwość w różne dni tygodnia. Będzie to jeszcze bardziej emocjonujące doświadczenie, jeśli niebo rozświetli księżyc w pełni. Rezerwacja jest obowiązkowa, gdyż należy uzgodnić godzinę, o której stawi się po was ratrak. Jeśli chcecie, aby wyprawa stała się wyjątkowym przeżyciem, do schroniska można wejść na rakietach śnieżnych.

Miłych snów w „lodowym pokoju” na lodowcu


Kto nie chciałby spędzić dnia na nartach, korzystając ze 100 km tras w otoczeniu jednego z najpiękniejszych krajobrazów w Alpach, a następnie, zamiast wrócić wieczorem do doliny, zwieńczyć dzień, przekształcając noc w niezapomniane, oniryczne doznanie, oczywiście nie rezygnując z zapewniających komfort udogodnień. Na lodowcu Presena, na wysokości 2 750 m n.p.m., tuż obok schroniska Rifugio Capanna Presena artysta Ivan Mariotti wraz ze swoim pięcioosobowym zespołem stworzył trzy eleganckie i komfortowe pokoje-igloo. Do pokoi przylega również „lodowy” lokal, w którym wypróbować można najlepszych lokalnych produktów. To prawdziwe dzieła sztuki, dostępne, z oczywistych powodów, tylko do wiosny, kiedy to stopnieją.
Goście mogą również korzystać z wysokiej jakości usług przylegającego do lodowych pokoi schroniska Capanna Presena, które zostało całkowicie odnowione i wyposażone w zachwycające spa.

Zima w Trentino to pora roku, którą można usłyszeć, zobaczyć, dotknąć, którą należy odczuć wszystkimi zmysłami. Odkryj wszystkie doświadczenia outdoor >

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #trentino #włochy #narty #val di fiemme #san martino di castrozza

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com