skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Narty w zagłębiu orczyków - warunki narciarskie w Sudetach Środkowych

2015.01.09
Narty w zagłębiu orczyków
Kliknij, aby powiększyć.
Narty w zagłębiu orczyków
Środkowa część Sudetów - pomiędzy Kamienną Górą a Kłodzkiem nie słynie raczej z dużych i uznanych stacji narciarskich. Jednak jest tu kilka mniejszych ośrodków dysponujących , w których można pojeździć, a warunki na stokach są obecnie całkiem przyzwoite. Z drugiej strony - początek weekendu w naszych górach będzie stał pod znakiem dość znacznego ocieplenia, opadów deszczu ze śniegiem i bardzo silnego wiatru. Warunki będą więc zmieniać się bardzo dynamicznie.
W górach wieje już teraz bardzo silny wiatr i wiele stacji narciarskich, nie tylko w Sudetach, musiało częściowo unieruchomić swoje koleje krzesełkowe i gondole. W takiej sytuacji wybranie się do którejś ze stacji w okolicach Wałbrzycha może być dobrym pomysłem, zwłaszcza dla mieszkańców Dolnego Śląska. Nie od dziś bowiem wiadomo, że orczyki są dużo bardziej "odporne" na wiatr niż dużo wygodniejsze kanapy.

Informowaliśmy już czytelników skionline.pl o warunkach panujących w zachodniej partii Sudetów, a także w otoczeniu Kotliny Kłodzkiej. Przyszła pora na kilka uwag dotyczących warunków narciarskich mniej popularnych wśród narciarzy ośrodków leżących pomiędzy tymi regionami. Wszystkie stacje o których piszemy odwiedziliśmy w ciągu ostatnich kilku dni, jednak jak już wspomniano - idące ocieplenie może i silny wiatr może szybko zmienić warunki na trasach. Więcej o warunkach w pozostałych częściach Sudetów możecie przeczytać w naszych poprzednich materiałach spod Karkonoszy i Ziemi Kłodzkiej

Dzikowiec
Dzikowiec

Jedyną stacją narciarską, która dysponuje koleją krzesełkową jest Dzikowiec w Górach Kamiennych, niedaleko miasteczka Boguszów Gorce. Jest to piękny stok, którego nie powstydziłby się żaden ośrodek w Polsce, w górnej części bardzo stromy. Z tego powodu jednak, przy obecnej ilości śniegu nie został jeszcze otwarty. Natomiast dolna część trasy obsługiwanej przez orczyk jest otwarta (w czasie naszej wizyty była intensywnie naśnieżana). Sam ośrodek jest niewielki, ale musimy przyznać, że cały czas się rozwija, przede wszystkim poprawia się stan tutejszej infrastruktury. Doprowadzenie go do wysokiego standardu zajmie jeszcze pewnie jakiś czas, ale trzeba pogratulować gospodarzom terenu konsekwencji w budowie potrzebnej bardzo w tym regionie stacji narciarskiej.

Andrzejówka Muflon
Andrzejówka Muflon

Położenie wśród gór wyróżnia z pewnością Andrzejówkę, do której dojazd przez zaśnieżone drogi bywa czasami niezłym wyzwaniem. Wizyta tutaj jest co prawdą pewnego rodzaju podróżą w czasie, nie mniej dzięki wspaniałemu położeniu, z pewnością miejsce to ma swoich zwolenników. Działa tu wyciąg Muflon, a od soboty czynny będzie także Gwarek. Trasy są tu niedługie, ale dość zróżnicowane, warunki dobre - stok twardy, a grubość pokrywy śniegowej (powyżej 25 cm) zadowalająca. Jedynym utrudnieniem może być tu silny wiatr.

Wielka Sowa
Wielka Sowa

Smutny widok przedstawia obecnie stacja w Potoczku, na stokach Wielkiej Sowy. Ta jedna z najdłuższych w regionie tras, w sumie licząca 2 km (!) jest zaniedbana, a otoczenie tutejszej Bacówki przedstawia, delikatnie mówiąc - "obraz nędzy i rozpaczy". W lecie tego roku doszła do nas informacja o znalezieniu inwestora, który ma doprowadzić to miejsce do pożądanego przez narciarzy stanu, ale na razie nie widać żadnych zmian na lepsze. Miejmy nadzieję, że dla tego jednego z najbliżej położonych Wrocławia miejsc, gdzie jeszcze kilka lat temu można było pojeździć i to całkiem ambitnie, w końcu nadejdą lepsze czasy.

Rzeczka Na stoku
Rzeczka Na stoku

Da się natomiast pojeździć po drugiej stronie Wielkiej Sowy - w Rzeczce. Czynny jest ośrodek "Na stoku" - chyba najlepiej zagospodarowany teren w tej części Sudetów. Stok jest dobrze przygotowany, twardy, ale nie zlodzony, a otoczenie schludne, chociaż i tu widać jeszcze relikty dawnych lat. Nieco wyżej pojeździć można na trasach wzdłuż wyciągu Górnik 4, a także na samej Przełęczy Sokolej (wyciągi Górnik 1 i 2). Warunki na trasach - dość dobre, ale w kilku miejscach widać, że śniegu jest niewiele (stan z 7 stycznia). Przeszkadzają z pewnością płatne parkingi.

Rzeczka Górnik
Rzeczka Górnik

Darmowy parking znajduje się natomiast kilkaset metrów dalej, w stacji Przełęcz Sokola, już na terenie miejscowości Sokolec. Pracuje tu orczyk, otwarta jest jedna trasa, w dolnej części dość stroma. Czynny jest także snowpark. Warunki dobre, miejscami jednak jest bardzo twardo. Czynne są także wyciągi poniżej Przełęczy Jugowskiej - w stacji JugówPark. Parkowanie na Przełęczy Jugowskiej, skąd zjeżdża się w dół, w kierunku Zygmuntówki i Bukowej Chaty. Droga na przełęcz pokryta jest śniegiem, ale przejezdna.

Przełęcz Sokola
Przełęcz Sokola

Z pewnością środkowa część Sudetów to teren dysponujący spory potencjałem, chociaż dominujące tu stacje narciarskie mają momentami charakter bardzo ekstensywnego narciarstwa. Mimo to chętnych do jazdy zazwyczaj tu nie brakuje, zwłaszcza w weekendy. A przy zapowiadam silnym wietrze - być może będą mieć w ciągu najbliższych dni swoje "pięć minut"

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #sudety #rzeczka #soolec #andrzejówka

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com