skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Nowa kolej i trasa zjazdowa powstaje w centrum Krynicy

2016.11.16
Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski
Kliknij, aby powiększyć.
Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski
O modernizacji ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena w Krynicy już pisaliśmy. Budowana jest nowa, 6-osobowa kanapa, a także przebudowywana infrastruktura przy dolnej stacji. To jednak nie koniec nowości w naszym największym karpackim uzdrowisku. Praktycznie w centrum miasta powstaje nie tylko nowa kolej krzesełkowa, ale także bardzo atrakcyjna trasa. Odwiedziliśmy oczywiście miejsce nowej inwestycji, by podzielić się wrażeniami (i zdjęciami) z placu budowy.
O istnieniu stacji narciarskiej Henryk-Ski, położonej praktycznie w centrum Krynicy wie raczej niewielu narciarzy - trudno się jej przebić przez konkurencję niedalekiej Jaworzyny, czy położonych półtora kilometra na północ od niej terenów zjazdowych w Słotwinach. Istniejącą od wielu lat małą stację, zmodernizowano w sezonie 2014-15, stawiając czteroosobową kanapę Doppelmayra, ale nadal narciarzy było tutaj stosunkowo niewielu. Od tego sezonu jednak warto będzie zwrócić uwagę na ten ośrodek - powstaje tu bowiem druga kolej linowa, a do tego - stosunkowo długa, widokowa trasa zjazdowa. Warto więc przyjrzeć się lepiej temu miejscu.


O pierwszym etapie rozbudowy stacji Henryk-Ski pisaliśmy dwa lata temu. Przypomnijmy - wybudowano wtedy niedługi, liczący około 410 metrów długości wyciąg, a ciekawostką oddaną wtedy do użytku był jeden z nielicznych w Polsce przejazdów trasy narciarskiej nad ulicą. W ubiegłym sezonie kolej przedłużono do około 620 metrów - dotarła ona do charakterystycznego załamania stoku, powyżej którego wznosi się on stromym zalesionym terenem aż pod szczyt Krzyżowej Góry (812 m n.p.m.), który dominuje nad centrum Krynicy. Już wtedy gospodarze terenu mówili, że ich celem jest przedłużenie tras i wyciągu aż pod sam szczyt. Długo nie musieliśmy czekać.

Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski
Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski

Budowana obecnie kolej zaczyna się przy górnej stacji starszej czwórki - będzie to również 4-osobowa kanapa Dopplemayra, o długości około 630 metrów i różnicy wysokości ponad 100 metrów. Prowadzi ona całkiem nową, szeroką na kilkadziesiąt metrów przecinką w lesie, sięgając aż na sam grzbiet Krzyżowej Góry, w pobliże charakterystycznego krzyża z punktem widokowym. W górnej części trasa posiada momentami dość spore nastromienie, będzie to więc trasa czerwona, przeznaczona dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Łącznie więc cały zjazd będzie liczył około 1300 metrów - będzie to więc trasa dłuższa niż zjazdy w Słotwinach!

Budowa nowej kolei jest w dość zaawansowanym stadium - zbudowane są główne konstrukcje dolnej i górnej stacji, stoją także wszystkie podpory. W najbliższym czasie powinna rozpocząć się operacja wciągania i zaplatania liny nośnej. Szczególnie prezentuje się przecinka nowej trasy, bardzo szeroka i widokowa, w górnej części na kilka metrów wcięta w podłoże skalne. Górna stacja znajduje się przy samym wierzchołku Krzyżowej Góry - rozciąga się stąd piękna panorama w kierunku centrum Krynicy i odległym grzbietom Beskidu Niskiego.

Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski
Nowa kolej i trasa zjazdowa w stacji Henryk-Ski

Warto wspomnieć, że górna stacja nowej kolei, znajdująca się na ok. 810 m n.p.m. leży zaledwie 1200 metrów od dolnej stacji gondoli na Jaworzynę i 1600 metrów od górnej stacji kanapy stacji Słotwiny Arena. Czyżby więc plan połączenia tych trzech miejsc, w ramach jednej stacji narciarskiej, o którym ostatnio jest jakby nieco ciszej, powoli, powoli się realizował? Zobaczymy. Czekamy już niecierpliwie na możliwość przetestowania nowego stoku i kolei, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć nowej inwestycji.

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #krynica #henryk-ski #polskie stacje narciarskie #doppelmayr

powrót

Zobacz
Krynica Henryk Ski - styczeń 2016
Krynica Henryk Ski - styczeń 2016
Krynica Henryk Ski - styczeń 2016
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Henryk-Ski budowa 4-os. kolei krzesełkowej
Henryk-Ski budowa 4-os. kolei krzesełkowej
Henryk-Ski budowa 4-os. kolei krzesełkowej
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020