skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Pierwszy region gravelowy w Tyrolu

2023.07.26
Pierwszy region gravelowy w Tyrolu
Kliknij, aby powiększyć.
Pierwszy region gravelowy w Tyrolu
Fakty są imponujące: cztery regiony turystyczne w tyrolskim regionie Ausserfern, 18 szutrowych tras rowerowych, ponad 22 000 metrów różnicy wysokości, ponad 1000 kilometrów tras i 58 partnerów noclegowych. Oto pierwszy gravelowy region rowerowy w Tyrolu, natomiast nie jedyny, w którym miłośnicy graveli znajdą idealne warunki do jazdy poza drogami asfaltowymi.
Jazda na gravelu daje poczucie przygody i otwiera zupełnie nowe możliwości jazdy poza utartymi szlakami i odkrywania nowych miejsc. Tyrol w sercu Alp oferuje właściwie nieskończoną liczbę sieci szlaków, zakwaterowanie we wszystkich kategoriach, wyśmienitą kuchnię, doskonałe możliwości zrównoważonego podróżowania do i z regionu, a także niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu i przygody. Wycieczka gravelem po Tyrolu to możliwość odwiedzenia licznych schronisk alpejskich, magicznych miejsc przyrodniczych i jezior z kąpieliskami. Jak można się spodziewać, sieć ścieżek rowerowych w Tyrolu jest doskonale rozwinięta i dobrze oznakowana.

Seefeld
Seefeld

Tak wiele gravelowych wycieczek w Tyrolu – i wszystkie dostępne pociągiem


Region Ausserfern to prawdziwy raj dla miłośników rowerów szutrowych. Cztery regiony Lechtal, Naturparkregion Reutte, Tannheimer Tal i Tiroler Zugspitz Arena połączyły siły, tworząc pierwszy w Tyrolu region gravelowy pod nazwą Gravel.Tirol.

Jadąc urozmaiconą trasą w Tannheimer Tal dwukrotnie mijasz jezioro Haldensee i czeka Cię trudna wspinaczka na szczyt Krinnenspitze. Prawie 1000-metrowa różnica wysokości sprawia, że ta trasa wymaga dobrej kondycji i umiejętności jazdy w bardziej stromym terenie. Twoje wysiłki zostaną nagrodzone fantastycznymi widokami na dolinę Tannheim.

W Dolinie Lechtal dla kontrastu znajdziesz pętlę dla miłośników przyrody. Biegnąca swoim naturalnym biegiem rzeka Lech to największa atrakcja regionu, która jednocześnie wyznacza trasę pętli gravelowej, która prowadzi pięknymi ścieżkami po obu stronach Doliny Lech między Häselgehr i Weißenbach. Pętla nie ma trudnych podjazdów a przy długości prawie 42 kilometrów i 240 metrach wysokości jest idealnym wstępem do żwirowych wakacji w Tyrolu.

Sieć dróg szutrowych obejmuje cały Tyrol. Wiele wycieczek oferuje spektakularne widoki i niezliczone miejsca, w których można się zatrzymać na przekąskę. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: można do nich dojechać pociągiem ze wschodu na zachód i z północy na południe.

Gravel w regionie Imst


Słoneczna dolina Gurgltal to doskonała propozycja dla miłośników szutrowej przygody. Fani graveli mogą wybrać się z Imst na pętlę wokół góry Tschirgant (2370 m) dobrze oznakowanymi ścieżkami rowerowymi, najpierw do małej przełęczy Holzleitensattel, a następnie przez rzadkie lasy modrzewiowe i szerokie łąki alpejskie w dół do Mötz. Fantastyczne widoki na dolinę Gurgltal i płaskowyż Mieminger Plateau gwarantowane. Powrót do Imst biegnie znaną trasą rowerową wzdłuż Innu.

Nocleg w hotelu zero-gwiazdkowym


Tam, gdzie zimą narciarze biegowi kręcą swoje okrążenia, od wiosny do jesieni czeka prawdziwe eldorado dla wszystkich szutrowych rowerzystów: na pętli wokół Seefeld trasa najpierw szybko opada w dół przez granicę kraju związkowego do Mittenwald. Po przerwie na kawę w Bawarii trasa prowadzi równolegle do malowniczego wąwozu Leutascher Geisterklamm z powrotem do Tyrolu i wzdłuż rzeki Leutascher Ache, po czym wraca do Seefeld przez rezerwat przyrody Wildmoos. Po drodze znajduje się gasthof „Weißes Rössl” w Leutasch, zbudowany przez Katherinę i Roberto Werk w 2005 roku – oaza komfortu, w której pomimo najwyższych standardów gastronomicznych nie ma pięciu gwiazdek. Ponieważ zgodnie z ich credo, pięć gwiazdek noszą sami goście.

Najpierw jazda na rowerze szutrowym, a potem orzeźwiająca kąpiel w górskim jeziorze
Również na wschodzie Tyrolu otwierają się nowe możliwości: pętla Thiersee jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc na gravelowej scenie. Po objeździe przez granicę z Bawarią trasa prowadzi wzdłuż idyllicznego potoku Brandenberger Ache przez wąwóz Kaiserklamm i z powrotem do punktu wyjścia. W miesiącach letnich miłośnicy rowerów gravelowych mogą cieszyć się bogatym w ryby i wypełnionym najlepszą wodą źródlaną jeziorem położonym pośród Alp Brandenburskich: jeziorem Thiersee.

Imst
Imst

Początki kolarstwa szutrowego w Tyrolu


Kolarstwo szutrowe to najmodniejszy trend w kolarstwie, która zyskała w ostatnich latach dużą popularność, chociaż jej historia sięga lat 70. XX wieku. Andreas Wieser, zapalony podróżnik rowerowy, jest uważany za jednego z pionierów rowerów szutrowych w Tyrolu: „W latach siedemdziesiątych nazywaliśmy go rowerem przełajowym, którym jeździliśmy aż do zimy, bez względu na teren i pogodę. Był niezawodnym towarzyszem na co dzień, posiadającym wszystkie atrybuty roweru wyścigowego do wygodnej, szybkiej jazdy po szutrze i piargach – idealny na przygody i idealny do treningu, nawet podczas zimnych miesięcy”. W 2021 roku rynek sprzedaży rowerów w Austrii po raz pierwszy w historii przekroczył wartość miliarda euro.

Gravel jest modny


Średnio Austriacy przejeżdżają rowerem około 240 kilometrów rocznie. W kolarstwie szutrowym nie chodzi o osiągi, ale raczej o poczucie przygody, wspólne spędzanie czasu i sport na świeżym powietrzu. Jako główna destynacja rowerowa w Alpach w sercu Europy, Tyrol oferuje idealne możliwości do jazdy na gravelu.

Więcej informacji na temat graveli w Tyrolu:
5 najlepszych szutrowych tras w Tyrolu: https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystyczne/sport/rowery/gravel
Ausserfern to pierwszy region gravelowy w Tyrolu: www.gravel.tirol

Tagi: #ośrodki narciarskie #tyrol #gravel #aktywny wypoczynek #trasy rowerowe

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com